مدارگرد «روزتا» خود را برای عبور نزدیک از کنار دنباله‌دار گرم می‌کند

  مدارگرد «روزتا» متعلق به آژانس فضایی اروپا، در حال آماده‌شدن برای عبور از فاصله شش کیلومتری یکی از فعال‌ترین نواحی دنباله‌دار ۶۷P است. مدارگرد «روزتا» خود را برای عبور نزدیک از کنار دنباله‌دار گرم می‌کند


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ناحیه بر روی لوب بزرگ‌تر دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov–Gerasimenko واقع شده و Imhotep نامیده می‌شود.


  با قرار گرفتن فرودگر فیلائه (Philae) در خاموشی مطلق و وجود امیدهای کمرنگ درباره احیای آن، فضاپیمای روزتا آخرین نقطه امید آژانس فضایی اروپا برای انجام مطالعات علمی درباره دنباله‌دار ۶۷P به شمار می‌آید.
  نزدیک‌ترین عبور روزتا از کنار این دنباله‌دار روز چهاردهم فوریه (۲۵ بهمن) در ساعت ۱۲:۴۱ به وقت گرینویچ (۱۶:۱۱ به وقت تهران) و زمانی رخ می‌دهد که خورشید مستقیما در پشت فضاپیما قرار می‌گیرد؛ این موضوع شرایط ایده‌آلی را برای بررسی ذرات غباری در سطح هسته دنباله‌دار فراهم می‌کند.


  این گذر همچنین به روزتا امکان تمرکز بر نواحی را می‌دهد که دارای سطوح بالای آزادسازی گاز هستند و چنین موضوعی، فرصت مناسبی برای درک بهتر ارتباط بین افزایش این فعالیت و سحابی که دنباله‌دار را احاطه کرده است، فراهم می‌کند.


  این عبور همچنین به منجمان امکان اندازه‌گیری‌ با تفکیک‌پذیری بالا از سطح دنباله‌دار را در طیفی از طول موج‌ها مهیا می‌کند؛ این امر به جامعه علمی امکان نمونه‌گیری از درونی‌ترین ذرات جو دنباله‌دار را می‌دهد.


  پس از عبور نزدیک سامانه روزتا از کنار دنباله‌دار، تیم این مدارگرد به دنبال پایه‌ریزی مجموعه‌ای جدیدی از عبورها در ارتفاع‌های متغیر از ۱۵ تا ۱۰۰ کیلومتر از کنار دنباله‌دار خواهد بود. این موضوع به هر یک از یازده ابزار علمی فناوری مزبور امکان عملکرد در فاصله بهینه را می‌دهد و بنابراین بازدهی علمی این مانور به حداکثر خواهد رسید.


  روزتا ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) در نزدیک‌ترین فاصله از خورشید خواهد بود و طی آن، دنباله‌دار به فاصله ۱۸۶ میلیون‌ کیلومتری خورشید خواهد رسید که این موضوع فعالیت آن را افزایش خواهد داد.


  پس از انجام این مانورها، اپراتورهای آژانس فضایی اروپا درباره ماموریت بعدی این سامانه تصمیم‌گیری خواهند کرد و این که مدارگرد مزبور تا چه مدت به فعالیت خود ادامه دهد.

   

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.