مدارگرد «روزتا» خود را برای عبور نزدیک از کنار دنباله‌دار گرم می‌کند

  مدارگرد «روزتا» متعلق به آژانس فضایی اروپا، در حال آماده‌شدن برای عبور از فاصله شش کیلومتری یکی از فعال‌ترین نواحی دنباله‌دار ۶۷P است. مدارگرد «روزتا» خود را برای عبور نزدیک از کنار دنباله‌دار گرم می‌کند


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ناحیه بر روی لوب بزرگ‌تر دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov–Gerasimenko واقع شده و Imhotep نامیده می‌شود.


  با قرار گرفتن فرودگر فیلائه (Philae) در خاموشی مطلق و وجود امیدهای کمرنگ درباره احیای آن، فضاپیمای روزتا آخرین نقطه امید آژانس فضایی اروپا برای انجام مطالعات علمی درباره دنباله‌دار ۶۷P به شمار می‌آید.
  نزدیک‌ترین عبور روزتا از کنار این دنباله‌دار روز چهاردهم فوریه (۲۵ بهمن) در ساعت ۱۲:۴۱ به وقت گرینویچ (۱۶:۱۱ به وقت تهران) و زمانی رخ می‌دهد که خورشید مستقیما در پشت فضاپیما قرار می‌گیرد؛ این موضوع شرایط ایده‌آلی را برای بررسی ذرات غباری در سطح هسته دنباله‌دار فراهم می‌کند.


  این گذر همچنین به روزتا امکان تمرکز بر نواحی را می‌دهد که دارای سطوح بالای آزادسازی گاز هستند و چنین موضوعی، فرصت مناسبی برای درک بهتر ارتباط بین افزایش این فعالیت و سحابی که دنباله‌دار را احاطه کرده است، فراهم می‌کند.


  این عبور همچنین به منجمان امکان اندازه‌گیری‌ با تفکیک‌پذیری بالا از سطح دنباله‌دار را در طیفی از طول موج‌ها مهیا می‌کند؛ این امر به جامعه علمی امکان نمونه‌گیری از درونی‌ترین ذرات جو دنباله‌دار را می‌دهد.


  پس از عبور نزدیک سامانه روزتا از کنار دنباله‌دار، تیم این مدارگرد به دنبال پایه‌ریزی مجموعه‌ای جدیدی از عبورها در ارتفاع‌های متغیر از ۱۵ تا ۱۰۰ کیلومتر از کنار دنباله‌دار خواهد بود. این موضوع به هر یک از یازده ابزار علمی فناوری مزبور امکان عملکرد در فاصله بهینه را می‌دهد و بنابراین بازدهی علمی این مانور به حداکثر خواهد رسید.


  روزتا ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) در نزدیک‌ترین فاصله از خورشید خواهد بود و طی آن، دنباله‌دار به فاصله ۱۸۶ میلیون‌ کیلومتری خورشید خواهد رسید که این موضوع فعالیت آن را افزایش خواهد داد.


  پس از انجام این مانورها، اپراتورهای آژانس فضایی اروپا درباره ماموریت بعدی این سامانه تصمیم‌گیری خواهند کرد و این که مدارگرد مزبور تا چه مدت به فعالیت خود ادامه دهد.

   

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.