تاکنون ۱۳ماهواره و کاوشگرایرانی به فضا پرتاپ شده است/ ایران در مسیر توسعه فضایی

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با بیان اینکه ایران در زمره پنج قدرت نوظهور فضایی در دنیاست که در مسیر توسعه فضایی گام برمی دارد ،گفت: از سال ۱۳۸۵ تاکنون ۱۳ ماهواره و کاوشگر ایرانی به فضا پرتاپ شده که افتخاری بزرگ برای کشور و انقلاب اسلامی است. تاکنون ۱۳ماهواره و کاوشگرایرانی به فضا پرتاپ شده است/ ایران در مسیر توسعه فضایی


  'محمد ابراهیمی' روز سه شنبه همزمان با روز ملی فناوری فضایی و پس از پرتاب ماهواره فجر در چهارمین روز از دهه فجر به فضا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد، چهار ماهواره بومی هستند که اولین آنها در سال ۱۳۸۵ به نام 'امید '،سپس دو ماهواره' رصد و نوید'در سال ۱۳۹۰ و سرانجام ماهواره 'فجر' امسال به فضا پرتاپ شده است.

  وی با اشاره به طراحی و ساخت دو ماهواره با کشورهای روسیه و ایتالیا، اظهار کرد: ماهواره سینا با همکاری روسیه طراحی، ساخته و به فضا پرتاپ شده اما ماهواره مصباح که با همکاری ایتالیا ساخته شد به فضا پرتاپ نشد.

  ابراهیمی به پرتاپ ۸ کاوشگر ایرانی اشاره کرد و گفت: اولین کاوشگر ایرانی سال ۱۳۸۵ پرتاپ شده و هفت کاوشگر دیگر نیز به ترتیب در سال های ۸۷ - ۸۸ - ۸۹ - ۹۰ - ۹۱ و ۹۲ به فضا پرتاپ شدند.

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی همچنین خبر داد: یک کاوشگر جدید دیگر از نوع نسل اول فضاپیمای سرنشین دار توسط محققان کشور در حال تکمیل است.

  وی اظهار کرد: ایران پیشرو ترین کشور نوظهور فضایی تا سال گذشته بوده است. امسال هم باید آمار جمع آوری تا وضعیت کشور در این زمینه مشخص شود.

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی گفت: ایران در کنار چهار کشور اوکراین، بزریل ، هند و به عنوان قدرت های نوظهور فضایی مطرح است.

  وی با اشاره به اینکه در بین این کشورها ما هم جز کشورهای پرتاپ کننده ماهواره هستیم اظهار کرد: در برخی از زمینه ها آنها جلو هستیم و در برخی زمینه ها هم باید بیشتر تلاش کنیم تا خودمان را به آنها برسانیم.

  ابراهیمی تاکید کرد: ما در فعالیت های زیست فضایی، فضانوردی و اعزام موجود زنده به فضا در زمره فعال ترین کشورها بوده ایم و توانستیم در فهرست شش کشور ارسال کننده موجود زنده به فضا در جهان قرار گیریم .

  وی با اشاره به اینکه کارهای فضایی پرهزینه هستند، اظهار امیدواری کرد: وضعیت بودجه در سال آینده برای تداوم فعالیت های محققان فضایی کشور بهتر باشد تا اینگونه فعالیت ها با سرعت بیشتری ادامه یابد.

  وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در حوزه فضایی کارهای مختلفی انجام شده است، گفت: به طور مثال در زمینه ماهواره های مخابراتی و سنجشی، پرتابگرها و فضانوردی گام های خوبی برداشته شده است.

  ابراهیمی مهمترین اقدام در حوزه ماهواره های سنجشی را تکمیل و پرتاب ماهواره فجر اعلام کرد و افزود: این ماهواره روز گذشته با موفقیت پرتاب شده است و در این راستا ماهواره شریف ست نیز آماده پرتاپ می باشد.

  وی با اشاره به اینکه در حوزه ماهواره های مخابراتی تا حدود زیادی اقدامات مرتبط با ماهواره ناهید تکمیل شده است، اظهار کرد: در این زمینه مطالعات مفهومی، طراحی و تدوین نقشه راه فناوری توسط سازمان فضایی انجام شده و به شورای عالی فضایی ارسال شد تا بررسی های لازم صورت گیرد.

  رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی گفت: برنامه های فضانوردی همچنان با قوت در حال پیگیری است و طراحی اولین کپسول فضانورد پایان یافته و در آینده شاهد خبری های خوشی در این زمینه خواهیم بود.

  وی از تهیه و تکمیل نقشه راه فناوری فضانوردی خبر داد و گفت: این موضوع نیز توسط کارشناسان مجرب در حال پیگیری است .

  ابراهیمی به تغییرات انجام شده در ساختار سازمان فضایی اشاره کرد و گفت: باتوحه به تغییراتی که انجام شده قرار شد این مجموعه بر روی ماهواره های ارتباطی و سنجش از راه دور بیشتر تمرکز کند و بخش فضانوردی نیز با قوت ادامه یابد.

  ماهواره فجر که روز (دوشنبه) به دستور رییس جمهوری، در مدار زمین قرار گرفت ماهواره ای ۵۲ کیلویی ،با شکل هندسی ۶ ضلعی با ارتفاع ۴۹ سانتیمتر و عرض ۳۵ سانتیمتر است که تا ۴۵۰ کیلومتری زمین ارتفاع گرفته است.

  این ماهواره از دوربینی پیشرفته بهره می برد که با استفاده از آن می تواند تصاویری با کیفیت بالا را به زمین ارسال کند.

  فجرپس ماهواره های 'امید' ، 'رصد' و 'نوید' چهارمین ماهواره ایرانی در مدار زمین محسوب می شود که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و شرکت صنایع الکترونیک ایران ساخته شده است و مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی کشور به کمک شبکه ایستگاه های زمینی بومی عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری ماهواره فجر است.

  انتقال مداری، عکسبرداری برای نقشه برداری و هواشناسی و برخی محموله های تحقیقاتی از جمله ماموریت های این ماهواره است.

  فناوری های جدید این ماهواره شامل فناوری انتقال مداری به کمک رانشگر گاز سرد، فناوری تعیین کنترل وضعیت ماهواره از طریق پایداری چرخان فعال، فناوری تصویربرداری فضایی و فناوری تعیین و توزیع توان الکتریکی است.

  ماهواره بر سفیر فجر که نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران در ساخت ماهواره برها است انتقال ماهواره فجر به مدار زمین را بر عهده داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.