"اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند

  پنجره پرتاب فضاپیمای اوریون چهار دسامبر (۱۳ آذر) باز می شود تا نخستین تلاش بشر برای رسیدن به مریخ آغاز شود. این لحظه ای تاریخی در آغاز هزاره سوم به شمار می آید. "اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند


  به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین تلاش بشر برای اعزام فضانورد به اعماق فضا یعنی جایی فراتر از ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ۴۰۰ کیلومتری زمین و حتی ماه در کمتر از ۱۱ روز دیگر به تیتر نخست اکثر رسانه های خبری جهان به ویژه رسانه های علمی تبدیل شده است.

  ناسا در نظر دارد با استفاده از فضاپیمای اوریون که جایگزین شاتل های افسانه ای می شود پای بشر را به مریخ، سایر سیارات و حتی سیارکها باز کند.

  درحالی که آژانس فضانوردی آمریکا مریخ نورد را راهی سیاره سرخ کرده و حتی اخیرا بخشی از پروژه نشاندن روبات فیله بر روی ستاره دنباله دار P۶۷ را بر عهده داشته است حالا مردم در گوشه و کنار جهان منتظر عملی شدن رویای سفر انسان به گوشه و کنار منظومه شمسی هستند.

   

  "اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند

   

  آنچه که ناسا تحت عنوان اوریون ساخته همان چیزی است که به تحقق این رویا کمک می کند. اگر از حیث اندازه به این فضاپیما نگاه کنیم اوریون بیشتر شبیه کشتی فضایی غیرعادی است که قادر است انسان را از زمین بلند کرده و به سیاره ای دوردست دیگر نظیر مریخ رسانده و سپس آن را بازگرداند و در عین حال قابلیت آن را دارد که سلامت فضانوردان را در برابر پرتوهای مرگبار کیهانی حفظ کند. این پرتوها از عوامل اصلی زمین گیر بودن بشر و ناتوانی در رسیدن به سیارات در سالهای گذشته بوده است.

  در مراسم افتتاح یا همان پرتاب آزمایشی اوریون خبری از حضور فضانوردان نخواهند بود. با این حال با باز شدن پنجره پرتاب و و آغاز سفر اوریون، نخستین فضاپیمای سرنشین دار پس از آپولوها بشر را برای عبور از مرزهای ماه و رسیدن به مریخ امیدوار می کند.

  این فضاپیما به گونه ای طراحی شده که در برابر شرایط سخت انعطاف پذیری قابل توجهی داشته باشد به طوریکه پرتوهای مرگبار کیهانی، دمای بسیار پایین و سرعت بسیار زیاد تأثیر منفی بر عملکردش نداشته باشد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.