"اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند

  پنجره پرتاب فضاپیمای اوریون چهار دسامبر (۱۳ آذر) باز می شود تا نخستین تلاش بشر برای رسیدن به مریخ آغاز شود. این لحظه ای تاریخی در آغاز هزاره سوم به شمار می آید. "اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند


  به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین تلاش بشر برای اعزام فضانورد به اعماق فضا یعنی جایی فراتر از ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ۴۰۰ کیلومتری زمین و حتی ماه در کمتر از ۱۱ روز دیگر به تیتر نخست اکثر رسانه های خبری جهان به ویژه رسانه های علمی تبدیل شده است.

  ناسا در نظر دارد با استفاده از فضاپیمای اوریون که جایگزین شاتل های افسانه ای می شود پای بشر را به مریخ، سایر سیارات و حتی سیارکها باز کند.

  درحالی که آژانس فضانوردی آمریکا مریخ نورد را راهی سیاره سرخ کرده و حتی اخیرا بخشی از پروژه نشاندن روبات فیله بر روی ستاره دنباله دار P۶۷ را بر عهده داشته است حالا مردم در گوشه و کنار جهان منتظر عملی شدن رویای سفر انسان به گوشه و کنار منظومه شمسی هستند.

   

  "اوریون" بشر را به رویای مریخ می رساند

   

  آنچه که ناسا تحت عنوان اوریون ساخته همان چیزی است که به تحقق این رویا کمک می کند. اگر از حیث اندازه به این فضاپیما نگاه کنیم اوریون بیشتر شبیه کشتی فضایی غیرعادی است که قادر است انسان را از زمین بلند کرده و به سیاره ای دوردست دیگر نظیر مریخ رسانده و سپس آن را بازگرداند و در عین حال قابلیت آن را دارد که سلامت فضانوردان را در برابر پرتوهای مرگبار کیهانی حفظ کند. این پرتوها از عوامل اصلی زمین گیر بودن بشر و ناتوانی در رسیدن به سیارات در سالهای گذشته بوده است.

  در مراسم افتتاح یا همان پرتاب آزمایشی اوریون خبری از حضور فضانوردان نخواهند بود. با این حال با باز شدن پنجره پرتاب و و آغاز سفر اوریون، نخستین فضاپیمای سرنشین دار پس از آپولوها بشر را برای عبور از مرزهای ماه و رسیدن به مریخ امیدوار می کند.

  این فضاپیما به گونه ای طراحی شده که در برابر شرایط سخت انعطاف پذیری قابل توجهی داشته باشد به طوریکه پرتوهای مرگبار کیهانی، دمای بسیار پایین و سرعت بسیار زیاد تأثیر منفی بر عملکردش نداشته باشد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .