پرتاب ماهواره ایرانی در سال جاری

  معاون اجرایی رییس‌جمهور و سرپرست سازمان فضایی ایران، از بازنگری برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور بنا بر اعتقاد رئیس جمهور خبر داد و گفت:‌ ماهواره "شریف ست" در اولویت برنامه‌های پرتاب سازمان فضایی قرار دارد. پرتاب ماهواره ایرانی در سال جاری


  به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری طی سخنانی در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا که روز شنبه در محل پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد، با بیان اینکه به اعتقاد رئیس‌جمهور باید برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور بازنگری شود، تصریح کرد: این بازنگری به معنای ایجاد انقلاب در این برنامه نیست، بلکه باید نگاه راهبردی‌تر به موضوع فضا و استفاده از این علم مورد توجه قرار بگیرد.

  وی در ادامه یادآور شد:‌ بر این اساس هیچ کدام از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه هوافضا تغییر نمی‌یابد و تمام این مصوبات مورد تاکید دولت است و در واقع مسائل پایه‌ای همان موضوعات قبلی است، اما اولویت‌بندی و زمان‌بندی برنامه‌ها بر اساس شرایط کشور متفاوت خواهد بود.

  معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه ۱۰۰ دانشمند ایرانی مربوط به حوزه فضایی کشور در کشور آمریکا فعالیت می‌کنند، گفت: از این تعداد ۵۰ دانشمند ایرانی در ناسا فعال هستند.

  شریعتمداری همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ماهواره "شریف‌ست" در اولویت برنامه‌های پرتاب سازمان فضایی قراردارد، ابراز امیدواری کرد که این ماهواره تا پایان امسال به فضا پرتاب شود.

  سرپرست سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره «شریف ست» آماده شده است و تاکنون جلسات مختلفی با دست اندرکاران طراحی و ساخت این ماهواره داشته‌ایم، افزود: دانشگاه صنعتی شریف اسناد علمی بسیار خوبی از پروژه ماهواره‌ای خود استخراج کرده که این اسناد کاربرد بسیاری در فعالیت‌های فضایی کشور دارند.

  وی در پایان گفت: امروز همه کشورها می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح پایدار است و در زمینه همگرایی صلح و ثبات فعالیت می‌کند.