معاون رییس جمهور: نگاه کاربردی به علوم و فنون فضایی برای توسعه کشور

  معاون اجرایی رییس جمهور گفت: نگاه کاربردی به موضوع فضا و استفاده از علوم و فنون فضایی در توسعه کشور اولویت دارد. معاون رییس جمهور: نگاه کاربردی به علوم و فنون فضایی برای توسعه کشور


  به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛‌ محمد شریعتمداری در مراسم هفته جهانی فضا با اشاره به برخی از دستاوردهای علوم و فنون فضایی کشور افزود: هرچند که در علوم و فنون فضایی در مقایسه با کشورهای پیشرفته در نقطه مطلوبی نیستیم، اما همه اهداف صلح آمیز علوم فضایی در تیررس دیده بانان علم و فناوری فضایی کشور است.


  وی گفت: در هیچ کدام از موضوعات مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص اهداف و برنامه های هوا فضا،‌ تغییری به معنای حذف وجود ندارد.


  شریعتمداری افزود: همه این برنامه مورد تائید دولت و فقط به علت شرایط مالی ممکن است اولویت بندی آنها تفاوت کند.


  وی با اشاره به استفاده از فناوری ماهواره ای برای سنجش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی گفت: قراردادی با وزارت جهاد کشاورزی برای استفاده از این فناوری در حال تنظیم است.


  شریعتمداری افزود: استفاده از این فناوری کاربردهای بسیاری شامل تعیین میزان آب مصرفی و میزان محصول و شناسایی آفات و بیماری ها دارد.


  معاون اجرایی رییس جمهور گفت: کارگاه آموزشی مقابله با ریزگردها و خشکسالی سال آینده با همکاری کارشناسان سازمان ملل متحد در ایران برگزار می شود.


  قائم مقام سازمان فضایی نیز در این مراسم هدف از دستیابی به فضا را ارائه خدمت،‌ بهبود سطح زندگی و ‌دستیابی به توسعه پایدار بیان کرد.


  حمید فاضلی گفت: با استفاده از فناوری فضایی توانستیم،‌ نقشه های عملکردی محصول برنج در سه استان شمالی را هر ۱۰ روز یک بار تولید کنیم.


  ۱۲تا ۱۸مهر هفته جهانی فضا نام گذاری شده است.