پراکندگی و عدم استقلال سازمان فضایی به دستاوردهای کشور لطمه می‌زند

  قائم مقام سازمان فضایی گفت: اگر این سازمان بخواهد پراکنده شود، دلم می‌سوزد؛ زیرا بسیاری از کشورها، مدل راه‌اندازی سازمان فضایی در ایران را الگوی خود قرار داده‌اند پراکندگی و عدم استقلال سازمان فضایی به دستاوردهای کشور لطمه می‌زند


  به گزارش خبرنگار «نسیم»، حمید فاضلی در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا در پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: بسیاری از کشورهای جهان، مدل راه‌اندازی سازمان فضایی ایران را الگوی خود قرار داده‌اند و اگر این سازمان بخواهد از حالت یکپارچگی و مستقل بودن خود خارج شود و پراکنده شود، بسیار دلم می‌سوزد؛ زیرا این موضوع به دستاوردهای بزرگ کشور خدشه وارد می‌کند.

  وی اضافه کرد: متأسفانه صحبت‌هایی در زمینه پراکندگی سازمان فضایی می‌شنویم، اما تاکنون با همکاری دولت چنین اتفاقی رخ نداده است.

  قائم مقام سازمان فضایی با بیان اینکه ایران به عنوان یک بازیگر در حوزه فضایی جهان نقش بازی می‌کند، گفت: طی دو سال گذشته بنا بر اعلام مجامع بین المللی، ایران جزء پنج کشور نوظهور فعالیت‌های فضایی جهان شناخته شده است.

  * شورای عالی فضایی تشکیل می‌شود/ تدوین برنامه‌های ۱۰ سال آینده کشور در حوزه هوافضا

  فاضلی تصریح کرد: در صدد جمع‌بندی نقطه نظرات کارشناسان هستیم تا شورای عالی فضایی را تشکیل دهیم و بتوانیم برنامه‌های ۱۰ ساله آینده کشور را در حوزه هوافضا تدوین کنیم.

  وی با بیان اینکه طراحی و ساخت "ماهواره‌های سنجش از دور" اولویت اول سازمان فضایی است، گفت: بر اساس این پروژه می‌توانیم نیازهای کشور را در حوزه پایش  فضایی تأمین کنیم.

  فاضلی با بیان اینکه ایران آمادگی برگزاری کارگاه بین‌المللی ریزگردها و خشکسالی را دارد، گفت: سازمان ملل از برگزاری این کارگاه بین‌المللی بسیار استقبال کرده است و از ما درخواست کرده تا موضوع پایش آلودگی در دریای خزر را نیز در این کارگاه مطرح کنیم.