عملیات آمادگی زیرزمینی برای فضانوردان


  به گزارش روابط عمومی و امور بینالملل پژوهشگاه فضایی ایران، مربیان و متخصصین غارنوردی سازمان فضایی اروپا اخیراً برای ایجاد فضای آموزشی مشابه فضا برای دوره‌های آموزشی تابستانه فضانوردی به غارهای ساردینیا در ایتالیا سفر کردند.

  عملیات آمادگی زیرزمینی برای فضانوردان

   

  CAVES⑴ گروهی است که امکان آزمایش روندهای مشابه روندهای فضا را در غارهای کشف نشده در محیط‌های جدید برای فضانوردان، مربیان و برنامه‌ریزان مهیا می کند.
  تیم CAVES امسال به افزایش واقع‌گرایی کشف فضا و آزمایش بیشتر فناوری‌ها و روش‌ها می پردازد و تمامی تلاش‌ها بر آن است که این اقامت یک هفته‌ای تا حد ممکن به مأموریت‌های فضایی شباهت داشته باشد. کارآموزان مطابق با جدول زمانی و برنامه‌ای پیش می‌روند که همانند ایستگاه فضایی بین المللی تسلط بر تجهیزات و پروتوکل‌های ارتباطی را شامل می شود.
  صدها متر را به سختی و با کمک طناب پایین رفتن برای رسیدن به کمپ اصلی، شبیه به راه رفتن در فضا است. علاوه بر این استفاده از اصطلاحات فضانوردی نیز در برنامه امسال گنجانده شده است.
  در فضا اجسام به سرعت شناور شده و ممکن برای همیشه از دست بروند. در غارنوردی اجسامی که بیفتند ممکن است برای همیشه در شکاف‌ها و چاله‌ها گم بشوند.
  غارنوردان و فضانوردان هر دو باید هنگام انتقال تجهیزات به نفر بعدی و پیش از آن که تجهیزات را رها کنند، از این که نفر دوم تجهیزات را گرفته است، مطمئن بشوند.
  به گفته فرانچسکو سارو⑵ مربی اکتشافاتCAVES ، این یک مأموریت اکتشافی است و امسال فضانوردان با دور شدن از کمپ اصلی مسیر دشوارتری را پیش رو خواهند داشت.
  عملیات آمادگی زیرزمینی برای فضانوردان
  کارآموزان برای اولین بار بیش از پنج کیلومتر از کمپ اصلی دور می‌شوند و شب را با دنبال کردن نشانه‌ها و نقشه‌های به جا مانده از غارنوردان سال قبل طی می کنند.
  به گفته فرانچسکو دیدن این که این فضانوردان چطور اکتشاف پیش رو را مدیریت می‌کنند بسیار جالب است. با دور شدن از کمپ اصلی سفر دشوارتر می شود و باید دید تا کجا می توانند پیش بروند.
  در این مأموریت نیز همانند هر مأموریت فضایی دیگری، علم به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری میزان دی‌اکسید‌کربن و رادیواکتیو و همچنین نمونه‌برداری میکروبیولوژیکی محیط، از واجبات سفر است. فناوری های جدیدی که قرار است در آینده در ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد استفاده قرار بگیرند، با استفاده از نرم افزارهای تهیه شده توسط مربیان در مرکز فضانوردی اروپا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
  عملیات آمادگی زیرزمینی برای فضانوردان


  برای مشاهده فیلم (زبان انگلیسی) این عملیات، روی لینک زیر کلیک کنید:


  http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2014/07/CAVES_2013_debriefing

  منبع:  http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Caves/Dry_runs_preparing_for_underground_astronauts
  ⑴ Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behavior and performance Skills
  ⑵ Francesco Sauro