توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی ضروری است

  آقای دکتر شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در دیداری با مسئولان و مدیران ارشد سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران بر لزوم تقویت ماموریت‌های این سازمان و ضرورت توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی در کشور تاکید نمود و  اظهار داشت آینده بشر در فضاست و اگر الان در توسعه علوم و فناوری فضایی تلاش نکنیم، بعدها دچار خسران می‌شویم.

  توسعه فعالیت‌های صلح‌آمیز فضایی ضروری است


  آقای دکتر محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور در اول اردیبهشت سال‌جاری در نشستی صمیمانه با مسئولان و معاونان و مدیران سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران  در محل این پژوهشگاه دیدار و به گفت‌وگو نشست.

   


  در این دیدار، حاضران به طرح مسائل و مشکلات موجود در مجموعه در جهت انجام ماموریت‌های خود و پیشبرد پروژه‌ها پرداختند که از آن جمله تشکیل نشدن شورای عالی فضایی سازمان و هیات امنای پژوهشگاه، امور مالی و بودجه‌ای، قطعی نشدن سیاست‌های ساختاری مجموعه، موانع موجود در انجام به موقع ماموریت‌های خارجی و برخی مسائل در ارتباطات بین‌الملل بود.


  آقای دکتر شریعتمداری در این خصوص اظهار داشتند برگزاری جلسات شورای عالی فضایی سازمان و هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران در دستور کار قرار دارد و به‌زودی برگزار خواهد شد.


  معاون اجرایی رئیس‌جمهور  نقیصه اصلی سازمان فضایی ایران را ، در حال حاضر ، مشخص نبودن ریاست این سازمان دانست و اظهار امیدواری نمودند  این مسئله در اولین فرصت با انتصاب ریاست سازمان برطرف خواهد شد.


  ایشان در خصوص جایگاه و سیاست‌های ساختاری سازمان فضایی اظهار داشتند موضوع استقلال و حفظ یکپارچگی و انسجام سازمان فضایی ایران با مجموعه پژوهشگاه و پژوهشکده‌هایش مورد تایید رئیس-جمهور است، اما جزئیات ساختار و تعیین اولویت‌های ماموریتی آن نیاز به بررسی بیشتری با نظر ریاست محترم جمهور دارد.


  آقای دکتر شریعتمداری در خصوص مشکلات مربوط به اعتبارات ارزی بیان داشت: با توجه به شرایط کشور در این خصوص، برنامه‌ها باید تدوین و اولویت‌بندی شود که بر آن اساس اعتبار لازم با توجه به اولویت‌ها تخصیص یابد.


  ایشان افزودند در خصوص تخصیص اعتبارات ریالی، باید تلاش بیشتری از سوی مسئولان امر در سازمان و پژوهشگاه در تعامل با دستگاه‌های ذی‌ربط به عمل آید.


  معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان این مطلب که نگاه ما به مجموعه سازمان فضایی ، راهبردی است، افزودند ماموریت‌های سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران در عرصه استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو  است که از دست‌آوردهای آن عامه مردم بهره‌مند خواهند شد و  از این رو، دارای اهمیت بسیار است و باید این فعالیت‌ها تقویت شوند.


  ایشان افزودند: ارتباط میان مجموعه سازمان فضایی ایران با کاربران و بهره‌مندان خدمات فضایی باید گسترده شود و با توسعه ارتباطات و تعامل بیشتر با وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و مسئولان ذی‌ربط این خدمات معرفی و نتایج آن برای جامعه و مردم تشریح شود.


  در ادامه، آقای دکتر شریعتمداری با اشاره به توانایی‌ها و ظرفیت‌های خوب موجود در مجموعه سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران از جمله منابع انسانی متخصص و مجرب آن، بیان نمودند: این مجموعه سوای منابع عمومی، می‌تواند بخشی از بودجه مورد نیاز خود را با ارائه خدمات فضایی به کاربران و تعریف و انجام پروژه های مشتری‌مدار تامین نماید.


  ایشان همچنین به لزوم چابک‌سازی، مهندسی مجدد در ساختار و نیروی انسانی و نظامات موجود در مجموعه تاکید نمودند.


  معاون اجرایی رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم توسعه ارتباطات بین‌الملل اشاره نمودند و اظهار داشتند همکاری‌های بین‌المللی در استفاده صلح‌آمیز از فضا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های کشورهای دیگر جهان در توسعه و ارتقای علم و فناوری فضایی  کشور  بسیار مهم است و باید تعاملات بین المللی در این عرصه گسترده شود ، ضمن این‌که دست‌آوردها و توانایی‌های ارزنده موجود در کشور در فناوری فضایی نیز معرفی شود تا به نحو مناسب و با عقد قراردادهای بین‌المللی مورد بهره‌برداری کشورهای متقاضی قرار گیرد و جریان مراودات دو طرفه باشد.


  ایشان همچنین یادآور شدند نظام بودجه‌‌ای سازمان باید بازنگری شود و در سال‌جاری با توجه به مشکلات موجود، اولویت‌ها کاملا مشخص شود و بر این اساس هزینه شود.