سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران آغاز به کار کرد

  سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران صبح امروز ۳ دی ماه ۱۳۹۲ در پژوهشگاه فضایی ایران آغاز به کار کرد. سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران آغاز به کار کرد


  این کنفرانس که با همکاری پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران و کمیته دائمی تشعشعات فضایی برگزار می‌شود، به موضوعاتی چون شناسایی، سنجش و آشکارسازی، اثر سنجی و حفاظت در برابر تشعشعات، مباحث زیست پرتوی و سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی کشور در این حوزه می پردازد.

   


  هدف از برگزاری این کنفرانس، به اشتراک گذاری تجربیات علمی و پیشرفت‌های بومی در زمینه تشعشعات فضایی در کشور و ایجاد استاندارد واحد از دید تشعشعات در کل پروژه‌های فضایی است.


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در مراسم افتتاحیه این کنفرانس، آقای دکتر حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی ایران و رئیس کمیته دائمی تشعشعات فضایی، ضمن اشاره به فعالیت سازمان فضایی ایران در حوزه‌های پیشرفته و نوین علمی از جمله حوزه تشعشعات فضایی، بیان داشت سازمان فضایی ایران با توجه به نوع دستاوردها و پروژه‌های در دست اجرای خود نیاز به تقویت زیر ساخت‌های مرتبط به تشعشعات فضایی دارد و از این رو، باید در این زمینه، هم در حوزه اجرا  و هم در حوزه زیر ساخت‌های آزمایشگاهی خود را تقویت نماید.


  وی همچنین اظهار امیدواری کرد که این کنفرانس با توجه به وجود ظرفیت‌های موجود در سالهای آینده در سطح بین المللی برگزارشود.

   

  آقای دکتر محمد ابراهیمی رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران و دبیر سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی ایران از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود که طی ارائه گزارشی از سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی اظهار داشت: ۷۸ مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه کنفرانس ارائه شده است که ۲۷ مقاله در قالب شش نشست تخصصی و به صورت شفاهی و ۴۲ مورد نیز به صورت پوستر ارائه خواهد شد. روز سوم کنفرانس نیز هفت عنوان کارگاه آموزشی در موضوعات مختلف تشعشعات فضایی برگزار خواهد شد. دکتر محمد ابراهیمی رئیس پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران


  از ویژگی‌های سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی، برگزاری میزگردی با عنوان راهکارهای تحقق شبکه آزمایشگاهی ملی تست اثرات تشعشعات فضایی است که با حضور متخصصان و کارشناسان این حوزه برگزار خواهد شد.


  شایان ذکر است در جنب این کنفرانس، نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی مراکز دولتی و خصوصی در عرصه تشعشعات فضایی برگزار شده است.


  سومین کنفرانس ملی تشعشعات فضایی از سوم تا پنجم دی ماه سال جاری در پژوهشگاه فضایی ایران فعالیت خود را ادامه خواهد داد.


  قابل ذکر است اولین دوره این کنفرانس در قالب همایش تشعشعات فضایی در پژوهشگاه هوا فضا و دومین دوره آن توسط سازمان پژوهش‌های عملی و صنعتی ایران برگزار شده است.

  منبع:روابط عمومی