اولین کنگره ملی فضایی با گردهمایی متخصصان فضایی ایران آغاز به کار کرد

  با برگزاری گردهمایی متخصصان فضایی ایران در هفته جهانی فضا توسط مرکز طراحی و توسعه سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران "اولین کنگره ملی فضایی ایران" کلید خورد. اولین کنگره ملی فضایی با گردهمایی متخصصان فضایی ایران آغاز به کار کرد

   

  این گردهمایی با حضور متخصصان و کارشناسان حوزه فناوری فضایی کشورصبح امروز ۱۴ مهر ماه در سالن اجتماعات پژوهشگاه فضایی ایران و با سخنرانی دکتر حسن کریمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شد.

   

  رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ضمن خوش آمد گویی و تسلیت شهادت جوادالائمه با معرفی کنگره ملی فضایی سخن خود را آغاز نمود. وی هدف ازایجاد این کنگره را هماهنگ سازی، مستند سازی و برنامه ریزی تمامی همایش‌ها و گردهمایی‌هایی که درحوزه فضایی در سطح کشور برگزار می شود و مستقیم و غیر مستقیم به سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران مرتبط می شود، بیان نمود.


  دومین سخنران این گردهمایی مهندس فردین پرویزی سرپرست مرکز طراحی و توسعه سامانه های فضایی بود که به معرفی این مرکز، ساختار و برنامه های آن پرداخت. وی گفت این مرکز حدود یک سال است که از معاونت فنی سازمان فضایی ایران به مرکز طراحی و توسعه سامانه های فضایی پژوهشگاه فضایی تبدیل شده است و از چهار بخش مستقل کنترل پروژه، آزمایشگاه ، راهبرد و مهندسی سیستمی سامانه های فضایی تشکیل شده است.


  او همچنین افزود از برنامه های در دست اجرای این مرکز برنامه تدوین راهبرد و برنامه ژئو است که به زودی منتشر خواهد شد. برنامه  طراحی مفهومی پایگاه پرتاب نیز در دست اجرا  است.
  از دیگر برنامه های کلان این مرکز به گفته سرپرست آن توسعه آزمایشگاه فضایی است که برنامه‌های اجرایی آن تدوین و بخش‌هایی از آن نیز راه اندازی شده است.


  سایر سخنرانان نیز به ارائه مقالاتی در زمینه بررسی آماری پروژه‌های ماهواره‌ای ایران از دیدگاه مهندسی سیستم، طرح آزمایشگاه ملی، جدایش در ماموریت های فضایی، نقش تشعشعات فضایی در طراحی سامانه‌های فضایی، ارتقاء و بروز رسانی ایستگاه اخذ تصویر مرکز فضایی البرز و بخش مخابرات ایستگاه اخذ تصویر مرکز فضایی البرز خواهند پرداخت.

  منبع:روابط عمومی