با حضور اعضای  شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوری فضایی
  کارگاه "کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی" در پژوهشگاه فضایی ایران آغاز به کار کرد

   

  کارگاه "کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی" کارگاه آموزشی مشترک با همکاری سازمان فضایی کشور و شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوری فضایی (ISNET)  است که به مدت دوهفته از ۱۶ تا ۲۸ شهریور در محل پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می‌شود.

  با حضور اعضای شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوری فضایی کارگاه "کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی" در پژوهشگاه فضایی ایران آغاز به کار کرد

   

  مراسم افتتاحیه این کارگاه روز شنبه ۱۶ شهریور ماه  با حضور مقامات کشوری، بین المللی و جمعی از نخبگان و کارشناسان داخلی و خارجی حوزه فناوری های فضایی در محل پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد.


  اکبر ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و سرپرست سازمان فضایی ایران، حمید فاضلی قائم مقام این سازمان، احمد بلال رئیس شبکه بین الدولی کشورهای اسلامی در علوم و فناوری فضایی، دکتر قاسم جان مشاور کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTECH) و دکتر حسن کریمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و دبیر کارگاه از سخنرانان این مراسم بودند.


  میهمان ویژه مراسم افتتاحیه این کارگاه آقای دکتر علی محمد نوریان مشاور رئیس جمهوری در امور هواشناسی و تغیرات اقلیمی بود که در باب چشم انداز فناوری فضایی در مدیریت بلایای جوی و اقلیمی سخنرانی نمود.


  بعد ازظهر روز شنبه ۱۶ شهریور اولین جلسه کارگاه با حضور کارشناسانی از کشورهای پاکستان، عراق، اردن، مالزی، هنگ کنگ، بنگلادش، سودان، لیبی و ایران  آغاز به فعالیت نمود.


  سیل، سونامی، طوفان، زلزله، رانش زمین و فرود بهمن عناوین بلایای طبیعی است که در این کارگاه آموزشی با حضور اساتیدی از ایران، پاکستان و آلمان مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.


  قابل ذکر است که ایزنت سازمان غیر سیاسی و غیر انتفاعی است که فعالیت خود را از اکتبر ۱۹۱۲ تحت پوشش سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان کمیته همکاری‌های علمی و فناوری آن سازمان آغاز کرده است.


  ماموریت اصلی ایزنت کمک به پیشبرد و توسعه دانش و فناوری فضایی و کاربردهای آنها برای اهداف صلح آمیز در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی است.


  مقر این سازمان بین المللی در کراچی پاکستان است و اکنون دارای اعضایی از ۱۴کشور؛ ایران، آذربایجان، سنگال ، عربستان سعودی، سودان، پاکستان، بنگلادش، تونس، ترکیه، سوریه، اندونزی، مراکش، عراق و نیجریه  است.

  منبع:روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران