دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مرسولات پستی رونمایی شد

  دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی که در پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد و به بهره‌برداری رسید.
  دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مرسولات پستی رونمایی شد

  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در مراسمی در روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت سال‌جاری با حضور مهندس حسین  مهری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران و مهندس مظاهر ضیایی رئیس پژوهشکده مواد و انرژی و برخی از مقامات استان در اصفهان، دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی رونمایی شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.


  بنا بر این گزارش، دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی،  بر اساس اعلام نیاز شرکت ملی پست ایران با همکاری اداره پست استان‌های تهران و اصفهان و حمایت پژوهشگاه فضایی ایران، در پژوهشکده مواد و انرژی در اصفهان طراحی و ساخته شده است.

  دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مرسولات پستی رونمایی شد

  شایان ذکر است کشف مواد ممنوعه در مرسولات پستی، کاری بســیار پیچیده و پرهزینه است و به عوامل متعدد نظیر تنوع گســترده ترکیبات مواد و روش‌های پنهان کردن و جاسازی آن‌ها بستگی دارد. دستگاه‌ ایستگاهی شناسایی مواد ممنوعه پستی، با هزینه‌ نگهداری کم، می‌تواند نقش ویژه‌ای در بازرسی بسته‌های پستی و کشف و شناسایی مواد ایفا کند.


  از جمله قابلیت‌های این دستگاه، امکان حمل و نصب آسان، آنالیز میدانی مواد ممنوعه، اعلام هشدار صوتی و تصویری با قابلیت تزریق مواد جامد و مایع است.


  وزن دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی حدود 9.5 کیلوگرم است و نمونه‌برداری به‌سادگی و بدون نیاز به تجهیزات خاص صورت می‌پذیرد.  این دستگاه مجهز به یک نرم‌افزار کاربردی با قابلیت اضافه نمودن مواد‌ جدید به کتابخانه آن است.


  دانش فنی طراحی و ساخت دستگاه آشکارساز مواد ممنوعه پستی به‌طور کامل بومی بوده و ساخت آن با استفاده از توانمندی متخصصان و کارشناسان جوان به‌طور کامل در داخل کشور صورت گرفته است.


  قرار است دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی ساخته شده در پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران در واحدهای قبول سفارشات ادارات پستی در تهران و دیگر استان‌ها برای جلوگیری از حمل مواد ممنوع مورد استفاده قرار گیرد.

   

  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در مراسمی در روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت سال‌جاری با حضور مهندس حسین مهری معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران و مهندس مظاهر ضیایی رئیس پژوهشکده مواد و انرژی و برخی از مقامات استان در اصفهان، دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی رونمایی شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.  بنا بر این گزارش، دستگاه آشکارساز با قابلیت شناسایی مواد ممنوعه مستتر در مرسولات پستی، بر اساس اعلام نیاز شرکت ملی پست ایران با همکاری اداره پست استان‌های تهران و اصفهان و حمایت پژوهشگاه فضایی ایران، در پژوهشکده مواد و انرژی در اصفهان طراحی و ساخته شده است.