رشد ۱۵ برابری شبکه پهن باند و ۱۱ برابری شبکه انتقال در دولت یازدهم

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رشد ۱۵ برابری در شبکه پهن باند و رشد حدود ۱۱ برابری در شبکه انتقال در دولت یازدهم خبر داد و افزود: تکنولوژی نسل سوم تلفن همراه تا پایان دولت به همه شهرهای کشور می رسد. رشد ۱۵ برابری شبکه پهن باند و ۱۱ برابری شبکه انتقال در دولت یازدهم

  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تا لحظه آخری که بر سر کار هستیم باید در جهت خدمت به مردم تلاش کنیم.

  وی با اشاره به اینکه انتخابات مهمی در پیش داریم، افزود: همه ما برای اینکه انتخابات، سالم، پرشور و قانونمند برگزار شود وظیفه داریم مردم را تشویق کنیم، بدون کوچکترین جهت گیری و با رعایت قانون.

  واعظی با تأکید بر اینکه به هیچ وجه نباید امکانات دولتی در خدمت انتخابات قرار گیرد، افزود: نگاه ماه در انتخابات همان نگاه مقام معظم رهبری است تا اخلاق در انتخابات محور باشد و مشارکت حداکثری صورت گیرد.

  وی با تأکید بر اینکه نتیجه انتخابات روشن است، افزود: لازم است بعد از انتخابات در داخل کشور انسجام ملی و وحدت حفظ شود. این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال پایانی دولت یازدهم هستیم، افزود: وظیفه تک تک مدیران آن است که آنچه دسترنج فعالیتشان است را به مردم اطلاع رسانی کنند تا قوت قلبی برای مردم و نظام باشد.

  واعظی با مرور بر آنچه که رئیس جمهور قول داده و عمل کرده افزود: از جمله آنها شفاف سازی و حقوق شهروندی است که بخشی از آن در حوزه وزارت ارتباطات است که در این زمینه تلاشهای فراوانی صورت گرفته است.

  وی با مهم خواندن دولت الکترونیک و اقدامات انجام شده در وزارت ارتباطات در این حوزه، گفت: دیروز در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات از زحمات انجام شده در این زمینه توسط معاون اول رئیس جمهور تقدیر شد و ما نیز مصمم هستیم فاز اول دولت الکترونیک را رونمایی کنیم.

  وزیر ارتباطات به افتتاح فاز اول و دوم شبکه ملی اطلاعات که از مطالبات مقام معظم رهبری و تکلیف برنامه چهارم و پنجم به دولت های گذشته و دولت یازدهم بود، اشاره کرد که خوشبختانه انجام شده و تلاش کردیم تکالیف قانونی خود را در این حوزه انجام دهیم.

  واعظی اظهار کرد: در رابطه با شبکه ملی اطلاعات تقسیم کار میان معاونین این وزارتخانه انجام شد.

  وی به توسعه شبکه کشور اشاره کرد و گفت: ۳.۵ سال گذشته شبکه انتقال از ۹۰۰ گیگا بیت بر ثانیه به ۱۰هزار گیگا بیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد که کار بسیار بزرگی است.

  وی تصریح کرد: در ارتباط با شبکه پهن باند کشور، فعالیت های خوبی انجام شده که ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه در یک مرحله از افتتاحات به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرد و امروز به حدود ۶ هزار و ۸۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است و تا حدود سه  هفته آینده به بیش از ۱۰هزار گیگا بیت بر ثانیه می رسد که نشان از رشد ۱۵ برابری در شبکه پهن باند و رشد حدود ۱۱ برابری در شبکه انتقال است.

  این مقام مسئول با اشاره به فعالیت های انجام شده در زمینه صیانت اجتماعی و سالم سازی شبکه، گفت: هویت دار شدن ۳۰ میلیون سیم کارت کار مهمی بود که انجام شد.

  واعظی به کاهش شکاف دیجیتال در مناطق مرزی و محروم اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۷ هزار روستا به اینترنت تجهیز شدند که کار بسیار بزرگی است.

  وی به فعالیت های رگولاتوری و کمیسیون تنظیم مقررات اشاره کرد و گفت: آزادسازی تکنولوژی، صدور پروانه ها و ایجاد رقابت در این زمینه حائز اهمیت است.

  واعظی به نصب بیش از ۳۰ هزار سایت ۳G و ۴G اشاره کرد و گفت: اکنون نسل سوم تلفن همراه در ۹۰۰ شهر وجود دارد که تا پایان دولت به کل شهرهای کشور تسری می یابد.

  وی با بیان اینکه نسل چهارم در ابتدای دولت در هیچ شهری وجود نداشت، افزود: اکنون ۷۴۲ شهر به نسل چهارم تلفن همراه تجهیز شدند.

  واعظی به خدمات پست بانک در ۳۰ درصد روستاهای کشور اشاره کرد و گفت: در پست نیز نگاه ویژه ای به روستاها و مناطق دورافتاده وجود دارد که البته برای پست هزینه بر است اما هرگز از این خدمات دست بر نخواهیم داشت.

  وزیر ارتباطات کاهش تعرفه در دفعات مختلف را مهم برشمرد و افزود: با استفاده از اینترنت بر بستر شبکه ملی اطلاعات ۵۰ درصد تعرفه ها را کاهش دادیم که در این زمینه از همه  همکاران و علی الخصوص مهندس جهرمی در شرکت زیرساخت به دلیل این تصمیم پرریسک، برای گذشتن از درآمد این شرکت، تشکر می کنم.

  وی به طرح رومینگ به عنوان یکی از مهمترین طرح های وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: باید این طرح در جاده ها اجرا شود.

  این مقام مسئول گفت: در ابتدای دولت از نظر جغرافیایی در ۳۷ درصد کنترل داشتیم که اکنون به ۶۱ درصد افزایش یافته است.

  وی تصریح کرد: در گذشته باند فرکانسی ۲۶.۵ گیگاهرتز را پوشش می دادیم که به ۱۱۰ گیگاهرتز افزایش یافته است.

  واعظی با اشاره به اینکه مرکز توانمند سازی کسب و کارهای نوپا فقط در تهران وجود داشت، افزود: به دنبال آن هستیم که این مراکز در ۲۰ استان توسعه یابد و ۱۰۰ هزار شغل در حوزه کسب و کارهای الکترونیک بوجود آمده که در قالب طرح تکاپو به دنبال افزایش اشتغال درتمام استانهای کشور هستیم.

  وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ابتدای دولت، بین ۳ تا ۴ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کردند، افزود: اکنون ۴۳ میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند که تحولی را در این عرصه بوجود آورده است.

  وی با تأکید بر اهمیت گسترش اپلیکیشن های بومی افزود: اکنون حدود ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار اپلیکیشن نوشته شده که تعدادی از فارغ التحصیلان این بخش از آن کسب درآمد می کنند.

  واعظی تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که بازار ICT در اقتصاد کشور تحول و اشتغال بوجود آورد، تمام سعی خود را می کنیم تا موانع کسب و کارهای الکترونیکی برطرف شود.

  این مقام مسئول در جمع بندی پایانی سخنان خود گفت: در ابتدای دولت بازار ICT حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته، یعنی سه برابر شده است. انشاءالله بنا داریم تا پایان برنامه ششم به بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.