از ابتدای دولت تدبیر و امید صورت گرفت؛

  شبکه ملی اطلاعات سرعت و کیفیت را بالا برد اما هزینه را پایین / شبکه انتقال و تعداد کاربران اینترنت بیش از ۱۰ برابر شده اند
  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش بیش از ۱۰ برابری ظرفیت شبکه انتقال کشور و تعداد کاربران اینترنت در کشور طی سه سال و نیم گذشته گفت: به دلیل ایجاد زیرساخت های لازم برای فراهم شدن افزایش سرعت و کیفیت و همچنین پایین آوردن ۵۰درصدی دسترسی به ترافیک داخل و تلاش در جهت ایجاد رونق اقتصادی، هم اکنون ۹۴ درصد مردم از اپلیکیشن های داخلی استفاده می کنند. از ابتدای دولت تدبیر و امید صورت گرفت؛


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر در توضیح دولت همراه گفت: دولت همراه به دو معنی است. نخست اینکه دولت همیشه همراه مردم است و دوم اینکه از زمان ایجاد تلفن سیار به دنبال آن بودیم که هر خدماتی که بر روی کامپیوترهای منازل و محل کار قابل ارایه بود را از طریق تلفن سیار ارایه شود که تا دولت همراه نامیده شود.

  وی با بیان اینکه دولت الکترونیک از دو بخش زیرساخت و همچنین مجوزها و ساز و کارهای اداری لازم تشکیل شده است، افزود: در بخش دوم که مربوط به مجوزها و ساز و کارهای اداری است تلاش است تا با حذف کاغذبازی های مرسوم و ایجاد ساختاری سبک و سهل، ارایه خدمات سریعتر و راحت تر صورت گیرد که بخشی از آن توسط وزارت اقتصاد و دارایی و بخش دیگری هم توسط سازمان امور اداری در حال انجام است. اما بخش زیرساخت مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می شود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تقریبا همه زیرساخت های لازم برای دولت الکترونیک و همراه آماده شده است، اظهار کرد: بناداریم تا پایان سال وزارتخانه هایی که بیشترین تماس با مردم را دارند همچون وزارت بهداشت که مربوط به سلامت مردم است، وزارت تعاون که مربوط به بیمه ها می شود و وزارت جهاد و کشاوزری که مربوط به کشاورزان سراسر کشور است را به ساختار دولت الکترونیک متصل کنیم تا مردم از طریق مراجعه به یک درگاه واحد بتوانند کارهای خود را انجام دهند و خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.

  بالاترین مقام مسوول حوزه ICT در کشور، دولت الکترونیک را یکی از نمادهای اقتصاد مقاومتی دانست و توسعه آن را همواره با تغییر مطالبات مردم و شرایط ادامه دارد توصیف کرد.


  شبکه ملی اطلاعات

  عضو دولت تدبیر و امید شبکه ملی اطلاعات را مهمترین پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم معرفی کرد و گفت: از حدود ۱۴ سال پیش دولت ها و وزرای ارتباطات مختلف به دنبال راه اندازی شبکه ملی اطلاعات بودند که از ابتدای این دولت، اجرای شبکه ملی اطلاعات به طور جدی در دست اقدام قرار گرفت که در مرحله نخست نیاز به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات بود تا بتوانیم نیازمندی های مردم را جوابگو باشیم.

   

  افزایش شبکه انتقال

  دکتر واعظی با بیان اینکه بر همین اساس شبکه انتقال را گسترش دادیم تا از ظرفیت ۹۰۰ گیگابیت در ابتدای دولت در دو مرحله ابتدا به ۴۲۰۰ گیگابیت و سپس به ۱۰هزار گیگابیت افزایش پیدا کند که از ضروریات ایجاد شبکه ملی اطلاعات به شمار می رفت.

  وی مرحله دوم را توسعه فیبرنوری بین استان های کشور و شهرهای مختلف ذکر کرد و افزود: در سه سال گذشته ۱۰هزار کیلومتر فیبرنوری گسترش پیدا کرده است که کاریست پرهزینه و زمان بر.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای دسترسی همه مردم کشور به شبکه ملی اطلاعات نیاز به توسعه دسترسی پرسرعت روستاها داشتیم، اظهار کرد: از آنجاکه نمی توانیم بگوییم شبکه ملی اطلاعات مختص مثلا شهرهاست، از زمان شروع فعالیت مقدمات دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در روستاها آغاز شد بطوریکه امروز ۲۷هزار روستا به اینترنت پرسرعت متصل شدند.

  بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه در ابتدای شروع کار دولت یازدهم تنها ۳.۵ میلیون کاربر اینترنت داشتیم، خاطرنشان کرد: امروز این تعداد به ۳۷ میلیون نفر رسیده که از وظایف شبکه ملی اطلاعات دسترسی بیشتر مردم است.


  استقبال از خدمات و محتوای داخلی

  عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به استفاده بیشتر مردم از محتوا و خدمات داخلی طی سه سال و نیم گذشته، تصریح کرد: در ابتدا مردم تنها ۱۰ درصد از ترافیک داخلی استفاده می کردند که به دلیل گسترش خدمات و تولید محتوای داخلی این میزان به ۴۰درصد رسیده است که پیش بینی می کنیم این افزایش ادامه پیدا کند.

  دکتر واعظی همچنین از تولید بیش از ۱۰۰هزار اپلیکیشن طی دو سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: طی این مدت و براساس آمارهای بزرگترین ارایه کننده اپلیکیشن های مختلف هم اکنون ۹۴درصد مردم از اپلیکیشن های داخلی استفاده می کنند که این نشان دهنده میل به استفاده از محتوا و خدمات داخلی است.

  وی افزود: آنچه از نظر زیرساخت و دسترسی لازم است هم اکنون آماده شده تا دسترسی سریعتر و آسان تر با هزینه کمتر به تولید خدمات و محتوای داخلی در کشور داشته باشیم. ضمن اینکه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا برای توسعه محتوا و خدمات داخلی آنرا معادل درآمدزایی بدانیم و بر همین اساس در کمیسیون تنظیم و مقررات که تعرفه بخش های مختلف در آن تعیین می شود، مقرر شد تا تولیدکنندگان محتوا و خدمات نیز به عنوان ایجادکننده ارزش افزوده هم رده با کسانی بدانیم که شبکه دارند تا با درنظر گرفتن تعرفه هایی به درآمدزایی آنها کمک کرد.


  کاهش هزینه دسترسی به خدمات و محتوای داخلی

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح اقدام دیگری که در جهت اشاعه محتوا و خدمات داخلی صورت گرفته، گفت: هم اکنون در داخل کشور تعرفه استفاده از خدمات و محتوای داخلی ۵۰درصد تعرفه از ترافیک خارجی است که البته از نظر دسترسی و سرعت تفاوتی وجود ندارد لذا به جای درنظر گرفتن محدودیت ها برای استفاده از ترافیک داخلی، با اندیشیدن مشوق های اقتصادی باعث رونق بهره از محتوای داخلی و در نتیجه رشد کسب و کارها شدیم.

  بالاترین مقام مسوول حوزه ICT با اشاره به راه اندازی ۷ مرکز تبادل داده در کشور، اظهار کرد: در گذشته اگر درخواستی از فردی در نقطه ای از کشور برای دریافت اطلاعات در شبکه می شد، ابتدا درخواست به تهران می آمد و از آنجا درخواست به سمت هدف ارسال می شد که با راه اندازی مراکزتبادل اطلاعات این مسیر کوتاه شد تا ضمن بالا رفتن سرعت و کیفیت دسترسی به اطلاعات شاهد رونق کسب و کار باشیم.

  ساخت ماهواره های سنجی و مخابراتی

  عضو دولت تدبیر و امید در ادامه با اشاره به ساخت ماهواره هایی با همکاری مشترک سازمان و پژوهشگاه فضایی با دانشگاه های کشور، گفت: ماهواره های دوستی، پیام و ظفر نتیجه همین همکاری هاست که ماهواره های دوستی و ظفر ساخت شان به پایان رسیده است و آماده پرتاب هستند. ضمن اینکه پژوهشگاه فضایی نیز اقدام به ساخت ماهواره ناهید یک را کرد که هم اکنون آماده پرتاب به فضاست.

  دکتر واعظی با بیان اینکه همه ماهواره های ساخت داخلی که به فضا پرتاب شده اند، آزمایشی بوده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم ظرف چهار یا پنج سال آینده نخستین ماهواره بومی سنجشی و ظرف ۸ تا ۱۰ سال آینده نخستین ماهواره بومی مخابراتی کشور را با ساخت داخل کشور داشته باشیم که برای اینکه نیازمندی های کشور تا آن زمان تامین شود به دنبال یک ماهواره ملی مخابراتی و ملی سنجشی در کشور هستیم.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رصد حوزه های مختلفی چون کشاورزی، محیط زیست و بلایای طبیعی را از جمله کاربردهای ماهواره سنجشی دانست و اظهار کرد: از ماهواره های مخابراتی نیز برای ارسال تصاویر صداوسیما و همچنین انتشار صوت، تصویر و داده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره گرفته می شود.


  نشانی مکان محور

  وی نیاز به شناسنامه و کارت ملی در زمان دریافت خدمات را در زمان تکمیل طرح نشانی های مکان محور ملغی دانست و ادامه داد: هدفگذاری که برای استاندارد سازی محل ها در سال جاری صورت گرفته بود ۱۵ میلیون آدرس بود که تاکنون ۱۲ میلیون آدرس در شهرها و روستاها استاندارد شده اند.