آشنایی با سازمان فضایی اروپا (بخش دوم)

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان فضایی اروپا (ESA) بیش از ۵۰ سال پیش آغاز به کار نموده و اکنون ۲۲ کشور اروپایی در این سازمان عضویت دارند. آشنایی با سازمان فضایی اروپا (بخش دوم)

  سازمان فضایی اروپا همچنین دارای ۲۲۰۰ کارمند و ۸ مجموعه تأسیساتی در اروپاست و تاکنون بیش از ۸۰ ماهواره را طراحی، آزمون و پرتاب کرده است. خاطرنشان می‌سازد بودجه درنظر گرفته شده برای فعالیت‌های این سازمان در سال ۲۰۱۶ حدود ۵ میلیارد یورو بوده است.

  حوزه‌های مختلف فعالیت‌ سازمان فضایی اروپا بدین قرار است: علوم فضایی، اعزام انسان به فضا، اکتشاف، رصد زمین، پرتابگرها، ناوبری، عملیات، فناوری و مخابرات. در شماره قبل به فعالیت‌های این سازمان در حوزه علوم فضایی پرداخته شد. در این شماره توضیحاتی در رابطه با مأموریت‌های حوزه رصد زمین و فناوری ارائه می‌شود.

  فعالیت‌ در حوزه رصد زمین

  فعالیت‌ در حوزه رصد زمین

  فعالیت‌ در حوزه رصد زمین
  ESRIN

  ◁ سازمان فضایی اروپا اولین ماهواره هواشناسی خود به نام Meteosat-۱ را در سال ۱۹۹۷ پرتاب کرد و از همان زمان نیز فعالیت‌های این سازمان در زمینه رصد زمین آغاز شد.

  ◀ ماهواره‌های ERS-۱ (۱۹۹۱ تا ۲۰۰۰) و ERS-۲ (۱۹۹۵ تا ۲۰۱۱) اطلاعات ارزمشندی در مورد زمین، آب و هوا و تغییرات محیطی آن در اختبار بشر قرار دادند.

  ◁ ماهواره Envisat (۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲) که بزرگ‌ترین ماهواره ساخته شده برای پایش محیط زیست بوده است، سطح، جو، اقیانوس‌ها و بلندی‌های زمین را به‌صورت مستمر پایش می‌کرد.

  ◀ مرکز ESRIN که در فراسکاتی ایتالیا قرار دارد، مرکزی رصد زمین سازمان فضایی اروپا است که در آن عملیات و بهره‌برداری از ماهواره‌های رصد زمین مدیریت می‌شود. این مرکز بزرگ‌ترین پایگاه داده‌های محیط زیست برای اروپا و آفریقا به شمار می‌رود.

  ◁ GOCE (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳): به بررسی میدان جاذبه زمین پرداخت.

  ◀ SMOS (۲۰۰۹ تاکنون): چرخه آب زمین را بررسی می‌کند.

  ◁ CryoSat-۲ (۲۰۱۰ تاکنون): پوشش یخ زمین را بررسی می‌کند.

  ◀ Swarm (۲۰۱۳ تاکنون): مجموعه‌ای از ۳ ماهواره که میدان جاذبه زمین را بررسی می‌کنند.

  ◁ ADM-Aeolus (۲۰۱۶): بادهای جهانی را بررسی می‌کند.

  ◀ EarthCARE (۲۰۱۸): ابرها، آئروسول‌ها و تشعشعات زمین را بررسی می‌کند. این مأموریت به‌صورت مشترک با JAXA انجام می‌شود.

  ◁ Biomass (۲۰۲۰): به بررسی چرخه کربن زمین خواهد پرداخت.

  ◀ نسل سوم Meteosat (به اختصار MTG) قرار است در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ جایگزین Meteosat-۱۱ که آخرین ماهواره از ۴ ماهواره نسل دوم Meteosatها (MSG) است، بشود. MSG و MTG پروژه‌های مشترک سازمان فضایی اروپا و Eumetsat هستند.

  ◁ MetOp مجموعه‌ای از ۳ ماهواره است که برای پایش آب و هوا و بهبود پیش‌بینی‌های هواشناسی استفاده می‌شود و بخش فضایی سامانه قطبی Eumetsat (به اختصار EPS) به شمار می‌رود.

  ◀ MetOp-A (۲۰۰۶ تاکنون): اولین ماهواره مدار قطبی اروپا است، که در مأموریت‌های هواشناسی استفاده می‌شود.

  ◁ MetOp-B: در سال ۲۰۱۲ پرتاب شده است.

  ◀ MetOp-C: در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد.


  ◁ Copernicus: این مأموریت برنامه رصد زمین برای پایش جهانی محیط زیست و امنیت است که با همکاری کمیسیون اروپا، سازمان فضایی اروپا و سازمان محیط زیست اروپا انجام می‌شود. در این برنامه خدمات اطلاع‌رسانی زمین‌-فضایی ارائه شده و دسترسی مستقل و خودکار به اطلاعات برای سیاست‌گذاران، به‌ویژه در زمینه مباحث محیطی و امنیتی مهیا می‌شود. در این برنامه، سازمان فضایی اروپا مسئولیت اجزای فضایی را بر عهده دارد: توسعه سری ماهواره‌های Sentinel، تجهیزات زمینی و دستیابی به داده‌های مرتبط. همچنین، سازمان فضایی اروپا یک برنامه تغییر آب و هوا را برای ذخیره‌سازی، تولید و ارزیابی داده‌های ضروری آب و هوایی آغاز نموده است.


  فعالیت‌ در حوزه فناوری

   

   آشنایی با سازمان فضایی اروپا (بخش دوم) آشنایی با سازمان فضایی اروپا (بخش دوم)

   

  توسعه فناوری در راستای دسترسی به فضا یکی از فعالیت‌های توانمندساز سازمان فضایی اروپا است. به این منظور، فعالیت‌هایی به شرح زیر در این حوزه انجام شده است:

  ◁ حمایت از رقابت‌پذیری صنعت اروپا.

  ◀ انتقال فناوری از کاربردهای فضایی به کاربردهای غیرفضایی و استفاده از نوآوری بخش فضایی در طراحی سامانه‌های فضایی جدید.

  ◁ پرورش نوآوری و تقویت استقلال فناوری اروپا و همچنین ایجاد امکان استفاده از منابع اروپایی در فناوری‌های حیاتی.

  ◀ ساخت مراکز فضایی در اروپا .

  ◁ ESTEC مرکز فعالیت‌های فضایی اروپا است . بیشتر پروژه‌های سازمان فضایی اروپا در این مرکز آغاز شده و مراحل توسعه را طی می‌کنند. همچنین مرکز فنی و  مدیریت  کیفی که توسعه فناوری‌های درازمدت مأموریت‌های سازمان فضایی اروپا و کل اروپا را بر عهده دارد، در ESTEC مشغول به فعالیت است.

   

  ESTEC
  ESTEC

   

  ماهواره‌های Proba

   

  ماهواره‌های Proba

   

  ماهواره‌های Proba نیز بخشی از برنامه اثبات فناوری درون‌مداری سازمان فضایی اروپا هستند. اثبات محصولات فناوری جدید در مدار، به‌ویژه زمانی که کاربران مدرکی مبنی برای پرتاب موفق درخواست کرده‌اند و یا زمانی که استفاده از فناوری جدید خطرات زیادی را به همراه داشته باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

  ماهواره‌های Proba از جمله کوچک‌ترین فضاپیماهایی هستند که سازمان فضایی اروپا تاکنون به فضا پرتاب کرده است. این ماهواره‌ها با وجود کوچک بودن، تأثیر بسزایی در حوزه فناوری‌های فضایی داشته‌اند.

  Proba-۱ (۲۰۰۱ تاکنون)

  Proba-۲ (۲۰۰۹ تاکنون)

  Proba-V (۲۰۱۳ تاکنون)

  Proba-۳ (۲۰۱۸)

  منبع خبر: www.esa.int