همکاری‌های بین‌المللی لازمه رشد حوزه فضایی کشور است

  مهندس سید حسن شفتی عضو شورای عالی فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران حضور یافت و با دکتر حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران دیدار و گفت و گو نمود.
  همکاری‌های بین‌المللی لازمه رشد حوزه فضایی کشور است

  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، مهندس سید حسن شفتی عضو شورای عالی فضایی در روز شنبه مورخ دوم بهمن سال‌جاری با حضور در پژوهشگاه فضایی ایران با ریاست و برخی از مدیران ارشد این پژوهشگاه به گفت و گو نشست و در جریان فعالیت‌ها و برنامه‌های آتی آن قرار گرفت.

  بنا بر این گزارش، در این دیدار، مهندس سید حسن شفتی عضو شورای عالی فضایی طی سخنانی  اظهار داشت: اکنون، مراکز فضایی باید در فعالیت‌های خود، نگاه بین‌المللی داشته باشند.

  همکاری‌های بین‌المللی لازمه رشد حوزه فضایی کشور است

  عضو شورای عالی فضایی افزود: مراکز فضایی و پژوهشی کشور باید در مجامع بین‌المللی حضور داشته و  روابط خود را با دیگر کشورها در جهت همکاری‌های مشترک جهانی توسعه دهند تا زمینه‌های رشد بیشتر حوزه فضا در کشور فراهم شود.

   

  وی افزود: بدین منظور لازم است تمهیدات قانونی مناسب فراهم شود  و  افرادی که با فضای بین‌المللی آشنا هستند، به نحو مناسبی زمینه این همکاری‌ها را فراهم نمایند.

  مهندس سید حسن شفتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مسئولان و مردم باید به نحو مناسبی در جریان فعالیت‌های فضایی قرار گیرند و لازم است اطلاع‌رسانی مناسبی در این زمینه برای آگاهی و جلب حمایت‌ها در حوزه فضا صورت پذیرد.

  وی یکی از حوزه‌های مهم فناوری فضایی را ناوبری فضایی خواند که لازم است مورد توجه قرار گیرد و در برنامه‌ریزی‌ها به آن پرداخته شود.

  در این دیدار، دکتر حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گزارشی از عملکرد این پژوهشگاه در برنامه پنجم توسعه ارائه نمود و اظهار داشت: پژوهشگاه فضایی ایران پروژه‌های متعددی را در حوزه فناوری‌های فضایی از جمله در سامانه‌های مخابرات فضایی، سامانه‌های سنجش از دور، توسعه فناوری، ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه فناوری‌های نوظهور با موفقیت به اجرا درآورده است. همکاری‌های بین‌المللی لازمه رشد حوزه فضایی کشور است

  وی یادآور شد از جمله فعالیتهای پژوهشگاه فضایی ایران در سامانه‌های مخابرات فضایی و  سنجش از دور شامل طراحی و ساخت ماهواره ناهید ۱، طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی SRI ، انجام طراحی مفهومی اولیه و مدلهای بلوک انتقال مداری، طراحی اولیه رادار دهانه مصنوعی هواپایه بوده است.

  دکتر حدادپور به فعالیت‌های دیگر این پژوهشگاه در بخش توسعه فناوری چون ساخت و تست لینک مخابراتی باندku ، ساخت پین پولر و چرخ عکس العملی با مشخصات فضایی و ساخت سازه ساندویچی لانه زنبوری اشاره کرد.

  رئیس پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخت فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون توسعه سامانه‌های فضایی و طراحی و پیاده‌سازی نرمافزار شبیه‌ساز محیط ماهواره  را از جمله فعالیت‌های زیرساختی این پژوهشگاه برشمرد.

  در ادامه، دکتر حدادپور اظهار داشت: پژوهشگاه فضایی ایران در بخش توسعه فناوریهای نوظهور نیز فعالیت‌های خوبی را به اجرا درآورده که از جمله آنها طراحی و انجام بخشی از ساخت سامانه بالن مخابراتی و پیاده‌سازی اینترنت اشیاء در حوزه کشاورزی  است.

  رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همچنین به برنامه های آتی پژوهشگاه طی برنامه ششم توسعه در خصوص توسعه ماهواره‌های مخابراتی ، ماهواره‌های سنجشی و سکوهای استراتسفری پژوهشگاه تا افق ۱۴۰۴ اشاره نمود.

  در پایان این دیدار، مهندس حسن شفتی عضو شورای عالی فضایی از مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی توسعه سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران بازدید نمود.

  همکاری‌های بین‌المللی لازمه رشد حوزه فضایی کشور است