سیاست دولت شادابی و امیدواری مردم است چراکه آینده متعلق به مردم است / برخی به جای بدعهدی آمریکا، حملات خود را به سمت دولت و تیم مذاکره کننده نشانه رفته اند

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سالگرد اجرای برجام با اشاره به اینکه سیاست دولت این است که مردم شاداب و امیدوار باشند چراکه آینده متعلق به مردم است، گفت: متاسفانه برخی رسانه ها و برخی از افراد و جریان های سیاسی به دنبال این هستند که این توفیق بزرگ نظام، ملت و دولت را مخدوش کنند که خیلی خریدار ندارد. سیاست دولت شادابی و امیدواری مردم است چراکه آینده متعلق به مردم است / برخی به جای بدعهدی آمریکا، حملات خود را به سمت دولت و تیم مذاکره کننده نشانه رفته اند


  به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی در حاشیه دیدار با وزیر ارتباطات سوریه و در جمع خبرنگاران در ارتباط با دستاوردهای برجام در حوزه ICT و کشور گفت: بعد از اجرای برجام دستاوردهای زیادی داشتیم و در حوزه ICT دستاورد مهم این بود که تا قبل از برجام هیچ شرکتی حاضر نبود که با ایران برای ساخت ماهواره مذاکره کند. در صورتیکه هم اکنون مذاکراتمان را هم برای ماهواره سنجش از راه دور و هم برای ماهواره مخابراتی با شرکت های مختلف بین المللی شروع کردیم.

  وی با اشاره به اینکه قرارداد برای ساخت ماهواره سنجش از راه دور را امضا کردیم که این یک ماهواره بومی و متعلق به ایران خواهد بود، از پیش رفتن مذاکرات برای ساخت ماهواره مخابراتی خبر داد و افزود: قبل از برجام برای تهیه تجهیزات مورد نیازمان فقط با یک کشور آن هم یک یا دو شرکت آن می توانستیم کار کنیم. اما الان همه شرکت های معتبر بین المللی با ما مذاکره می کنند که این رقابت باعث شده قیمت تجهیزات و وسایل بسیار پایین بیاید و در مقابل کیفیت آن نیز بسیار بالا رفته است.

  دکتر واعظی با اشاره به اینکه بعد از برجام انتقال فناوری از سوی شرکت های خارجی امکان پذیر و خیلی راحت است، تصریح کرد: هم اکنون در مذاکره با طرف های خارجی، می توانیم شروط خود را اعلام کنیم.

  عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه با اجرایی شدن برجام، بازار صادراتی برایمان بوجود آمده و هم اکنون شرکت های ایرانی، نرم افزار و سخت افزار صادر می کنند که در گذشته نبود، اظهار کرد: علاوه بر آن کشورمان برای همکاری با بخش تحقیق و توسعه دیگر کشورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حال مذاکره است که کار بسیار خوبی است و باعث می شود به سرعت به خودکفایی در حوزه ICT برسیم.

  بالاترین مقام مسوول در حوزه ICT کشور تصریح کرد: در مجموع احساس می کنیم که فضای مقابل کاملا باز است و هرکاری می توانیم انجام دهیم و حتی پست بانک که نسبت به بانک های دیگر کمتر فعالیت بین المللی دارد الان با نزدیک ۵۰ بانک خارجی رابطه کارگزاری برقرار کرده و کار می کنند.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه فکر می کنم برجام در همه وزارتخانه ها و دستگاه ها فواید بسیار زیادی داشته است، گفت: متاسفانه برخی رسانه ها و برخی از افراد و جریان های سیاسی به دنبال این هستند که این توفیق بزرگ نظام، ملت و دولت را مخدوش کنند که خیلی خریدار ندارد چراکه مردم نگاه می کنند و می بینند که تا پیش از برجام تحریم بوده اما الان تحریم نیست و در حوزه بیمه، حمل و نقل نفت و خیلی از بخش های دیگر تحریم ها برداشته شده است.

  بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به ثبت بالاترین میزان فروش نفت در ماه گذشته نسبت به سال های گذشته، اظهار کرد: ثبت این رکورد در فروش نفت باوجود تحریم ها امکان پذیر نبود ضمن اینکه در همان زمان حضور تحریم، نمی توانستیم پول همان یک میلیون بشکه نفتی را که فروختیم را به کشور بیاوریم و حتی توانایی جا به جا کردن آن را نیز نداشتیم که هم اکنون آن محدودیت ها را نداریم.

  عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به بدست آوردن بازار فراورده های نفتی و انجام سرمایه گذاری های صورت گرفته در بخش نفت، نیرو و حوزه های دیگر که در گذشته نبود، تصریح کرد: بی انصافی است که دستاورد ملت ایران را در این حوزه به دلیل ملاحظات انتخاباتی نادیده بگیریم و مردم را مایوس کنیم درحالیکه سیاست دولت این است که مردم شاداب و امیدوار باشند چراکه آینده متعلق به مردم است.

  وی با بیان اینکه عده ای هر روز به دنبال شکست برجام هستند که معنی اش این است که دوباره کشور به دوران تحریم و شرایط گذشته برگردد درحالیکه مردم دنبال آن نیستند، افزود: آنچکه مقام معظم رهبری فرمودند که مطلب بسیار دقیقی است، درباره نشانه روی بر بدعهدی آمریکاست و ربطی به مذاکرات و تیم مذاکره کننده و فداکاری و دلسوزی آنها ندارد که منافع ایران را کسب کردند.

  دکتر واعظی با تاکید بر اینکه از ابتدا می دانستیم آمریکا با همه امکانات دشمن ایران است، اظهار کرد: اینکه در مذاکره با دشمن بسیاری از اهداف را به آنها دیکته کردیم بطوریکه رییس جمهوری جدید آمریکا که می خواهد سرکار بیاید، می گوید این توافق به نفع ما نیست و با این حال به جای اینکه از بدعهدی آمریکا و کارشکنی آمریکا صحبت کنند، نوک تیز حمله را به سمت مذاکره کنندگان هسته ای و دولت نشانه رفته اند که به نظرم مسیر را به نوعی دارند عوض می کنند و دیگران به دلیل اهداف و اغراض سیاسی، جناحی و انتخاباتی دستاوردهای نظام را زیر سوال می برند و به نوعی کمک به مخالفین می کنند که کار درستی نیست.

  وزیر دولت تدبیر و امید مذاکره را هنر مذاکره کنندگان و دولت دانست که توانسته اند با آنها مذاکره کنند و خاطر نشان کرد: الان فضایی در دنیا به گونه ایست که وقتی ترامپ می گوید من تواق را قبول ندارم، کشورهای اروپایی، چین و روسیه جواب می دهند که این یک معاهده بین المللی است و ما به آن وفا داریم و به جای اینکه ما خودمان را مواجه کنیم خودشان جواب خودشان را می دهند.