اگر به حقوق شهروندی توجه کنیم، همه کارهای مردم درست می شود

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر مدنظر قرار دادن سه نکته تبعیض، فساد اداری و ناکارآمدی در سیستم های اداری، گفت: حقوق کارمندان، مدیران و دولت همگی در حقوق شهروندی و حقوق مردم خلاصه می شود که اگر به آن توجه کنیم همه کارها درست می شود. اگر به حقوق شهروندی توجه کنیم، همه کارهای مردم درست می شود

  به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی در مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات رسیدگی به تخلفات اداری وزارت ارتباطات با اشاره به رضایت از هیات های مختلف رسیدگی به تخلفات اداری در این وزارتخانه، گفت: ما در وزارت ارتباطات به دنبال مچگیری و اینکه پرونده تشکیل دهیم و حکم صادر شود نیستیم. بلکه باید همزمان با سالم شدن فضا، تعداد پرونده ها کم می شود و هنر این است که بتوانیم فضای اداری را با پرونده های کم سالم کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از تخلفات از مهمترین کارهاست، افزود: نباید اجازه دهیم مشکلات بوجود آید و بعد به دنبال راه علاج آن باشیم.

  دکتر واعظی نظارت را فقط مختص دستگاه های نظارتی ندانست و تصریح کرد: همه مسوولان وظیفه دارند که بر امور نظارت داشته باشند که اگر همه مراقبت کنیم و پیگیری به عمل آوریم، فضای اداری سالم سازی می شود.

  عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر شفاف سازی امور اظهار کرد: علاوه بر آن همواره نیازمند آموزش هستیم و درحالیکه فکر می کنیم از بدو استخدام همکاران تا زمان بازنشستگی قوانین و مقررات به آنها الهام می شود درصورتیکه باید به آموزش توجه کنیم و در طول زمان خدمت مثلا سالی یک یا دو بار به روش های مختلف همه را با مقررات و قوانین آشنا کنیم.

  بالاترین مقام مسوول در حوزه ICT کشور فرهنگ سازی را موضوع با اهمیت بعدی عنوان کرد و گفت: باید در ادارات فرهنگ سازی شود که میان افراد وظیفه شناس و وظیفه نشناس از نظر مالی، احترام، موقعیتی و ارتقا تفاوت وجود داشته باشد تا بدانیم که اگر کسی خوب عمل کند در دیدگاه دستگاه و نظام اداری عنایت بیشتری به آن وجود دارد که نیاز است همه به یک چهارچوب ارتقای سلامت برسیم تا آن رابه فرهنگ تبدیل کنیم.

  وی با اشاره به اینکه قوانین در حوزه های مالی، اداری و فنی یکسان نیست، افزود: اینطور نیست که هر مصوبه دولت و یا قانون مجلس همه کارمندان که به نوعی با آن مرتبط هستند سریعا از آن مطلع می شوند و وظیفه ماست که بلافاصله آنها را با قوانین و مصوبه های جدید آشنا کنیم چراکه همراه با آن روبرو هستند.

  دکتر واعظی با تاکید بر اینکه نمی توان آگاهی سازی نکرد و انتظار درست عمل کردن داشت، اظهار کرد: وقتی که دستگاه های نظارتی بررسی می کنند و با افرادی که تخلفاتی داشته اند روبرو می شوند، می گویند که فکر می کردیم که کار درستی را انجام می دهیم که البته باید از آنها پذیرفت چراکه به آن شخصی که صادقانه سخن می گوید باید نمره داده شود و در دین ما و حتی کشورهای دیگر که مسلمان نیستند نیز چنین آمده است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مولفه جدید دیگری را به این حوزه اضافه می کنم، تشریح کرد: اگر آموزش های اعتقادی را در محیط اداری افزایش دهیم، کسی که از خدا و روز قیامت می ترسد هیچ احتیاج به بازرسی و حراست پیدا نمی کند که در ادارات از این فاکتور و مولفه بسیار مهم غافل ماندیم که نتیجه این می شود که توانمندی های ارزشی و سلامت کارمندان بالا می رود و تخلفات اداری کمتر می شود و این موضوع با آگاهی ها، اعتقادات و آموزش ارتباط مستقیم دارد.

  عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه سه نکته را باید مدنظر داشته باشیم، تصریح کرد: اول تبعیض که هیچ چیز بدتر از آن نیست که همه مدیران باید متوجه آن باشند، دوم فساد اداری از هر لحاظ اداری، مالی و امنیتی که نباید در آن انعطاف انجام دهیم که مختص مدیران و کارشناسان می شود و حتما باید خط قرمز شود و سوم ناکارآمدی است چراکه در مقابل مردم و نظام هر کارمندی بابت حقوقی که از بیت المال دریافت می کند مسوول است.

  وی با تاکید بر ضرورت تقویت واحدهای نظارتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزود: باید به گونه ای در این وزارتخانه و دستگاه های تابعه و شرکت های زیرمجموعه عمل کنیم که هیچ پرونده ای بیرون از دستگاه های نظارتی وزارتخانه نرود چراکه آن دستگاه ها به دنبال کار اضافه نیستند و هدفمان این نیست که کسی متوجه نشوند.

  دکتر واعظی با اشاره به نکته ای در حوزه قانونگرایی تصریح کرد: از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید روی دو محور قانونگرایی تاکید داشت که نخست اینکه حتی وقتی فکر می کنیمقانونی مدنظر ما نیست باید به آن عمل کنیم و دوم حقوق شهروند است که در ارتباط نظارت و رسیدگی به تخلفات نقش مهمی دارد چراکه اگر ما راجع به سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم صحبت می کنیم رابطه مستقیم دارد به اینکه مردم از نظام و دولت انتظار دارند که رعایت شود که ابعاد مختلف دارد .

  بالاترین مقام مسوول در حوزهICTحقوق شهروندی را شامل حقوق کارمندان، مدیران و دولت دانست که همگی در حقوق مردم خلاصه می شود و اظهار کرد: اگر هرکدام در هر قسمتی به حقوق مردم توجه کنیم بقیه کارها درست می شود و درحالیکه در وزارتخانه ای کار می کنیم که به نوعی در خانه های مردم و همراه آنها هستند، انتظاراتی از سوی آنها از ارایه خدمات وجود دارد که باید حقوق آنها را در نظر بگیریم.

  عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه توجه به مسایل مالی و اداری را مهم عنوان کرد و گفت: آن چیزی که وسوسه انگیز است مسایل مالی است و حتما در هیات های رسیدگی با تخلفات اداری ضمن توجه به پیشگیری ها با آنچه مشهود است باید بدون اغماض برخورد کرد چراکه اگر برخورد صورت نگیرد این پیام داده می شود که مثلا با این اندازه از تخلفات می توان با هیات رسیدگی با تخلفات معامله کرد.

  وی با تاکید بر افزایش نظارت ها با استفاده از امکانات فنی و الکترونیکی، افزود: مهم این است که سیستم های نظارتی باید شفاف باشد و به امید روزی هستیم که بگویند تخلفات به صفر نزدیک می شود.

  بنابه این گزارش، در پایان مراسم تودیع و معارفه اعضای هیات های رسیدگی به تخلفات اداری برگزار شد و افراد جدید در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سوگند خوردند.