دیدار دکتر واعظی با رئیس جمهوری آذربایجان

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که به منظور برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان به باکو سفر کرده است، صبح امروز با الهام علی اف رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو کرد. دیدار دکتر واعظی با رئیس جمهوری آذربایجان


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر واعظی در این دیدار  با تاکید بر اهمیت مناسبات دو کشور در کلیه سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گفت: یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در شرایطی برگزار می شود که نسبت به سال گذشته شاهد تحولات مثبتی در عرصه همکاری های اقتصادی و روابط دو طرف بوده ایم.


  وی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش حجم روابط دو کشور برای سال آینده با گشودن حوزه های جدید، گزارشی از همکاری های حوزه انرژی بین دو کشور بیان کرد و گفت: تجربه نشان داده است که کشورهای تولید کننده نفت و انرژی با رایزنی و تبادل نظر می توانند از کاهش قیمت جلوگیری کنند.


  دکتر واعظی در ادامه با اشاره به دیگر حوزه های همکاری بین دو کشور و تشریح نتایج حاصله با برگزاری منظم سه ساله اجلاس کمیسیون مشترک خواستار حمایت رئیس جمهور آذربایجان از تصمیمات گرفته شده و عملیاتی نمودن این مصوبات از جمله همکاری های بانکی، گردشگری، کشاورزی شد.


  وزیر ارتباطات با ابراز رضایت از پیشرفت پروژه های مربوط به حمل و نقل بویژه پروژ راه آهن آستارا- آستارا و افزایش پروازهای دو کشور و نیز افتتاح خط آهن نخجوان – تبریز- مشهد بر ضرورت تسهیل همکاری های تجاری از جمله کاهش تعرفه های ترجیحی و اقلام مورد توافق و گمرک تاکید کرد.


  وی در ادامه با اشاره به تحولات منطقه و بویژه سوریه، با استقبال از رویکرد برخی کشورها در زمینه واگذاری تصمیم گیری آینده هر کشور از جمله سوریه به مردم آن که از ابتدا سیاست جمهوری اسلامی ایران هم بوده است، به تفاهمات سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در این خصوص اشاره کرد.


  وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه تحقق امنیت منطقه ای نیاز به همکاری مشترک و جمعی دارد، خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از نفوذ تروریسم و تهدیدات آنها باید با یکدیگر همکاری داشت.


  در این ملاقات که استانداران آذربایجان شرقی و اردبیل نیز حضور داشتند، گزارشی از پروژه های مشترک در استانهای خود با طرف آذری ارائه دادند و دستورات لازم جهت تسریع در اجرای این پروژه ها صادر شد.


  در ادامه، الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان نیز با تشکر و ابراز رضایت از پیشرفت روابط و اجلاس دو جانبه گفت: جمهوری آذربایجان با رویکرد دولت دکتر روحانی و توافق های دو جانبه روسای جمهور دو کشور، موافق است و نظارت بر موانع احتمالی روابط را خواهد داشت و دستور لازم جهت افزایش سطح مناسبات اقتصادی و تجاری را صادر خواهد کرد.


  وی با ابراز خرسندی از اهتمام جمهوری اسلامی ایران به گسترش روابط اقتصادی با نخجوان گفت: تامین انرژی نخجوان از طریق جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت ویژه ای در روابط دو کشور است.


  وی همچنین با استقبال از راه اندازی قطار مسافری نخجوان- تبریز آنرا به مثابه دوستی دو کشور دانست و ابراز امیداوری کرد این قطار دوستی به سرعت به حرکت خود ادامه دهد.


  الهام علیف به همکاری های سه جانبه با سایر کشورهای منطقه نیز تاکید کرد و افزود: اجرای زیرساخت های دو کشور به توسعه تجارت کمک خواهد کرد.


  رئیس جمهور آذربایجان با اعلام آمادگی نسبت به برگزاری دومین اجلاس روسای جمهور سه کشور ایران آذربایجان و روسیه در سال آینده در تهران،  از تلاش های جمهوری اسلامی ایران در کنار روسیه و ترکیه جهت آزاد سازی حلب و ارائه کمک های بشر دوستانه به مردم این شهر تمجید و اظهار امیدواری کرد، مسائل داخلی کشورها توسط مردم همان کشور حل و فصل شود.