ماهواره ملی سنجشی با مدیریت ایرانی به فضا ارسال می شود

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارمین جشنواره تجلیل از پزوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران گفت: فعالیت پژوهشی بسیار برای کشور با اهمیت است و به هیچ عنوان نباید در انجام پروزه های پزوهشی خللی ایجاد شود چرا که ایران را در دستیابی به جایگاه خود در جهان یاری می‌رساند. ماهواره ملی سنجشی با مدیریت ایرانی به فضا ارسال می شود


  به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در این مراسم با استقبال از حضور جوانان در عرصه های علمی و پزوهشی خواستار توجه به این  نیرو جهت ارزش آفرینی شد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: توجه به تحقیق و توسعه برای پیشبرد اهداف بسیار موثر است.

  وی‌با اشاره به بازدید از نمایشگاه هفته پزوهش گفت: در الکامپ حدود ۳۰۰ جوان در بخش استارت آپ مشغول بودند که نشان از نهضتی می دهد که در این خصوص راه‌افتاده و بسیار قابل تقدیر است .

  وزیر ارتباطات ادامه داد: جوانان فارغ التحصیل بومی در کشور دارای توان بالایی هستند که باید برای آنان زمینه فعالیت را فراهم کرد تا استعدادها شکوفا شوند.

  وی در عین حال این حوزه را دارای اهمیت بالا برای نظام و دولت برشمرد و گفت:یکی از فناوری‌های مهمی است که مفام معظم رهبری بر آن تاکید دارند و امسال هم در سیاست‌های کلی برنامه ششم که از طرف ایشان ابلاغ شد نگاه ویژه‌ به بخش فضایی و (ict) بود که نشان از اهمیت این بخش برای دولت و نظام است و این مساله مسئولیت ما را دو چندان می‌کند.

  دکتر واعظی با ابراز رضایت از افدامات  پژوهشگاه، افزود: مسیر حرکت صحیح است و خوشبختانه جو آرامی برای انجام پروزه ها ایجاد شده است.

  وی تاکید کرد: یه هیچ عنوان نباید در انجام پروزه های پزوهشی خللی ایجاد شود.

  وزیر ارتباطات همچنین از تامین ماهواره های مخابراتی و سنجشی مورد نیاز کشور همپای ساخت و پرتاب ماهواره های بومی خبر داد و گفت: تامین ماهواره ها با توجه به کارهای پزوهشی در زمینه ساخت ماهواره های بومی پیش می رود.

  وی در این راستا به انجام مذاکرات فشرده با کشورهای دارای فناوری ماهواره اشاره کردو افزود: در زمینه ساخت ماهواره سنجشی با شرکت روسی به نتیجه رسیدیم و مجوز شورای اقتصاد را هم اخذ  کرده که پس از باز شدن ال سی ساخت آن آغاز خواهد شد و تا دو سال آینده ماهواره ملی سنجشی با مدیریت ایرانی به فضا ارسال کنیم. برای ماهواره ملی مخابراتی هم با چند کشور در حال رایزنی هستیم.

  وزیر ارتباطات در عین حال از پرتاب ۳ ماهوتره طی امسال و سال بعد خبر داد و گفت: ۳ ماهواره آماده پرتاب است اما  بنا نداریم با کار علمی بهره‌برداری تبلیغاتی کنیم چرا که در مسایل علمی توجه بر کار پیشرفت را تضمین می کند

  وی با تاکید بر تقویت بنیه علمی پژوهشگاه‌ گفت: باید تعداد اعضای هیات علمی را افزایش داد و امیدواریم با بودجه خوب اختصاص داده شده به این بخش شاهد سال خوبی دراین حوزه باشیم .

  دکتر واعظی درعین حال خواستار افزایش ارتباط با دانشگاه ها شد و افزود: باید یک رابطه علمی و همکاری نزدیک برقرار کرد .