توسعه ارتباطات با دانشگاه‌ها در دستور کار پژوهشگاه فضایی ایران

  پژوهشگاه فضایی ایران درصدد توسعه ارتباطات و همکاری‌های خود با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در عرصه فعالیت‌های فضایی و دستیابی به فناوری‌های نوین و کاربردی  در این حوزه است. توسعه ارتباطات با دانشگاهها در دستور کار پژوهشگاه فضایی ایران

  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری با اظهار مطلب فوق،  گفت: پژوهشگاه فضایی ایران درصدد توسعه ارتباطات خود با دانشگاه‌ها و دیگر مراکز تحقیقاتی به منظور انجام همکاری‌های مشترک در اجرای پروژه‌های فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  است.

  بنا بر این گزارش، دکتر حسن حدادپور گفت: پژوهشگاه فضایی ایران که وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، در جهت اجرای اهداف خود مبنی بر پاسخگویی  به نیازهای کشور در حوزه فضایی، رابط میان وزارت ارتباطات و  دانشگاه‌های کشور در این حوزه است.  

  وی افزود: بنا بر دیدگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه فضایی ایران نقطه ثقل ارتباطات این وزارت با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور در حوزه فعالیت‌های فضایی است و می تواند نقش محوری برای ایجاد همسویی این مراکز داشته باشد تا به جای پراکنده کاری و تعریف جزیره‌ای پروژه‌ها، پروژه محوری تعریف شود که همه متخصصان دانشگاه حول آن برای تبادل اطلاعات و تجارب جمع و همسو شوند و به گفتمان و هدف‌گذاری مشترکی برسند.

  وی افزود: البته پژوهشگاه فضایی ایران قبلا نیز همکاری‌های تحقیقاتی با برخی از مراکر دانشگاهی و تحقیقاتی داشته، اما در جهت توسعه این همکاری‌ها، گفت‌وگوهایی با برخی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی آغاز شده و  امیدواریم به نتایج خوبی برای اجرای پروژه‌های مشترک برسیم.

  در ادامه، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در تشریح فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه فناوری‌های فضایی، اظهار نمود : این پژوهشگاه افزون بر طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی مانند ناهید۱، ناهید ۲ و پارس ۱ و پروژه‌های دیگری در خصوص ناوبری و موقعیت یابی در حوزه فضا، به ایجاد و توسعه زیرساخت‌های لازم یرای توسعه سامانه‌های فضایی نیز پرداخته است.

  وی  افزود: یکی از زیرساخت‌های حیاتی مورد نظر، مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون این پژوهشگاه است که فاز یک آن با هدف پشتیبانی از توسعه محصولات فضایی پیش‌بینی شده تا افق ۱۴۰۴، با حمایت سازمان فضایی ایران راه‌اندازی شده است.

  دکتر حدادپور گفت: مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با  ۹ آزمایشگاه و یک کارگاه ساخت، آماده ارائه خدمات برای انجام آزمون‌های لازم در این حوزه به مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و صنایع کشور از جمله صنایع هوافضایی، دریایی، هوایی، خودروسازی و مخابراتی است.

  خاطرنشان می‌سازد پژوهشگاه فضایی ایران در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در سالن ۸ و ۹  شرکت کرده و برخی از پروژه‌ها و فعالیت‌های خود را به نمایش عموم  درآورده است.