ایجاد کریدور سبز برای صادرات ۲۴ قلم کالایی به روسیه

  معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شروع به کار ساخت چهار نیروگاه در بندرعباس با سرمایه گذاری روسی خبر داد و گفت: با ایجاد کریدور سبز میان گمرگ دو کشور در سال گذشته صادرات و واردات در مجموع ۲۴ قلم کالایی شامل تخفیف تعرفه های تجاری شد. ایجاد کریدور سبز برای صادرات ۲۴ قلم کالایی به روسیه


  به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهدی محتشمی در آیین افتتاح سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه که صبح امروز (یکشنبه) در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، با اشاره نقش بسیار سازنده روسیه در جریان گفت و گوهای ایران با کشورهای ۱+۵ و حمایتی که از برجام داشته است، گفت: در اجلاس سال گذشته ۸ سند مهم که جنبه عملیاتی داشتند میان دو طرف امضا شد که این نشان می دهد که هر دو کشور همسویی بسیار نزدیکی را در مناسبات سیاسی و بخصوص همکاری های منطقه ای داشته اند.

  وی با اشاره به همکاری نزدیک و همسویی میان ایران و روسیه برای کاهش تولید نفت در دنیا افزود: این همسویی سیاست های نفتی نه تنها در منطقه بلکه تاثیراتی را در اقتصاد دنیا خواهد داشت و روابط اقتصادی و تجاری زمانی می تواند قابل اتکا باشد که در یک چهارچوب برد برد برای دو طرف باشد.

  محتشمی پیشرفت های حاصل شده در روابط دو کشور از اجلاس گذشته تاکنون را قابل توجه دانست و به اختصاص عناوین آنها را شرح زیر ذکر کرد:

  - تسهیل در تردد روادید بازرگانان

  - برقراری خط پرواز تهران به آستاراخان

  - توافق دو گمرگ با ایجاد کریدور سبز میان دو کشور برای تسهیل واردات و صادرات محصولات دو کشور

  - همکاری های بهداشتی برای صادرات و واردات دارویی

  - همکاری های علمی بخصوص در حوزه ICT

  قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با ایجاد این کریدور سبز میان گمرگ دو کشور در سال گذشته صادرات محصولاتی همچون طیور، لبنیات و آبزیان و در مجموع ۲۴ قلم کالایی شامل تخفیف تعرفه های تجاری شد که فرصتی است برای کشاورزان و غیر برای حضور در بازار روسیه، گفت: دو کشور تصمیم گرفتند تا پروژه های زیربنایی را با سرمایه گذاری مشترک به پیش ببرند که در حال حاضر دو پروژه بسیار مهم از محل اعتبارات روسیه ظرف دو هفته آینده شروع می شود که یکی نیروگاه بندرعباس است که چهار نیروگاه حرارتی از محل این اعتبارات شروعبه کار می کند.

  وی پروژه بعدی را اصلاح و برقی کردن راه آهم گرمسار به اینچه برون در مجموع با اعتباری بالغ بر ۲.۴ تا ۲.۵ میلیارد دلار دانست و افزود: علاوه بر آن پروژه های دیگری هم هستند همچون نیروگاه های هسته ای که اگر بتوانیم در همین سفر با الگویی که توافق کردیم، ادامه دهیم.

  محتشمی خاطرنشان کرد: سطح همکاری ها بسیار گسترده است که شامل یکی از مهمترین همکاری های بانکی است که به عنوان تسهیل کننده مجموع روابط، جایگاه مهمی دارد. ضمن اینکه همکاری های توریسم و گردشگری نیز اهمیت زیادی برای همکاری ها دارد و امیدوارم در این زمینه توافقی حاصل شود.

  این مقام مسوول با اشاره به دیگر همکاری ها در زمینه هایی چون کشاورزی، مسکن و شهرسازی و صداوسیما اظهار کرد: کماکان علاقمندیم بعضی از موانع صادراتی مثلا برای صادرات سیمان، این محصول استراتژیک را به روسیه ادامه دهیم.

  وی ادامه داد: چشم بسیاری از تولیدکنندگان و کشاورزان از سیستان و بلوچستان تا شمال کشور به این نشست دوخته شده برای صادرات محصولاتشان.