دکتر واعظی در دیدار با معاون وزیر مخابرات و رسانه‌های جمعی روسیه

  خواستار افزایش سطح همکاریهای دو کشور در حوزه ICT شد

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با معاون وزیر مخابرات و رسانه‌های جمعی روسیه، با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور خواستار افزایش سطح همکاریها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد. دکتر واعظی در دیدار با معاون وزیر مخابرات و رسانه‌های جمعی روسیه


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی در این دیدار، با اشاره به برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران در هفته آینده ابراز امیدواری کرد در سند این کمیسیون ICT جایگاه خوبی داشته باشد.


  وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور روسیه مبنی بر هدف گذاری این کشور در زمینه صادرات بخش Ict در سال ۲۰۱۷ ، از آمادگی ایران در زمینه همکاریهای نزدیک بخش خصوصی دو کشور خبر داد.


  دکتر واعظی با ابراز خرسندی از حضور بخش خصوصی روسیه در ایران، اظهار داشت: امیدواریم مذاکرات بخش خصوصی  دو طرف به نتایج مطلوب بینجامد.


  وی در عین حال زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه ICT را بی‌شمار عنوان کرد و افزود: در حوزه نرم افزاری، امنیت ، سیستم مدیریت پایگاه داده، MVNO ،OSS، bSS ، شبکه‌های اجتماعی امکان همکاری فراهم است.


  وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ با حضور شرکتهای IT ایرانی و خارجی در اواخر ماه آذر خواستار حضور شرکتهای روس در این نمایشگاه شد.


  رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه، در ادامه با تاکید بر عزم ایران جهت دستیابی به نتیجه در مذاکرات بین بخش خصوصی دو کشور، ایجاد شرکتهای مشترک را نیز زمینه دیگر همکاریهای دو طرف برشمرد و افزود: در نمایشگاه باکوتل با شرکتهای روس جهت همکاری مذاکره و تفاهماتی حاصل شد.


  وی انجام کارهای تحقیقاتی مشترک، امنیت فضای سایبر و امنیت شبکه را به عنوان دیگر زمینه همکاری عنوان و از آمادگی ایران در زمینه ترانزیت فیبرنوری و دیتا خبر داد و گفت: ایران از طریق خط ایپک و دیگر مسیرهای ترانزیتی می‌تواند به ایجاد ارتباط روسیه با چین و هند اقدام کند.


  دکتر واعظی در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به تفاهم صورت گرفته با آذربایجان در زمینه تجارت الکترونیک خواستار مشارکت روسها در این خصوص شد.


  وی همچنین به تشکیل کمیته‌ای جهت پی‌گیری توافقات صورت گرفته در قالب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، اشاره کرد و گفت: با جدیت پیگیر عملیاتی شدن توافقات پیشین هستیم و در این میان با به نتیجه رسیدن قرارداد ماهواره سنجش از دور و کسب موافقت دولت، باقی موارد نیز تا حصول نتیجه با طرف روس پیگیری خواهد شد.


  دکتر واعظی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این سفر یک گام رو به جلو باشد از همتای روس خود جهت حضور در ایران دعوت به عمل آورد.


  اسماعیلف معاون وزیر مخابرات و رسانه‌های جمعی روسیه نیز با اشاره به ملاقات خود با معاونین وزرای ارتباطات و آموزش و پرورش از حضور ۱۵ شرکت روس در هیات همراه خود خبر داد و گفت: مذاکرات در قالب B۲B در حال انجام است و امیدواریم این سفر تاثیر مثبتی بر همکاری بخش خصوصی دو طرف به ویژه در بخشهای تخصصی داشته باشد.


  وی همچنین از ترسیم نقشه راه روابط دو کشور خبر داد و افزود: با توجه به وجود شرکتهای فراوان فعال روسی در حوزه ICT امیدواریم در آینده شاهد افزایش سطح همکاری بخش خصوصی دو کشور باشیم.


  اسماعیلف نیز خواستار روابط دو کشور در زمینه ICT شد و گفت: پیشنهادات در خصوص کمیسیون مشترک اقتصادی ارائه کرده و امیدواریم هم زمان برگزاری کمیسیون مشترک به نتیجه مطلوب برسد.


  وی با استقبال از پیشنهاد دکتر واعظی در زمینه تجارت الکترونیک سه جانبه بین ایران، آذربایجان و روسیه گفت: در زمینه مطالب مطرح شده با وزیر ارتباطات و شرکتهای بخش خصوصی مذاکره و نتیجه را اعلام خواهیم نمود.