دولت از شبکه های اجتماعی بومی حمایت می کند

  دکتر محمود واعظی در نشست خبری خود که در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، در رابطه با آزاد سازی فروش پهنای باند گفت: الان بر اساس ابلاغ به وزارت ارتباطات شده است پهنای باند تولید داخل آزاد است ولی پهنای باندی که از خارج وارد کشور می‌شود باید مراحل مختلف اعم از مسائل نظارتی و امنیتی و هماهنگی با دستگاههای خارج از وزارت ارتباطات را طی کند و فعلا رویه همان ابلاغیه است و اگر بخواهد تغییر پیدا کند مجلس یا شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهند. دولت از شبکه های اجتماعی بومی حمایت می کند


  به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ,وی با ذکر این مطلب در ارتباط با آخرین وضعیت پروانه‌های صادر شده mvno افزود: پیش از ۵۰ درخواست ارایه شده که ۲۱ درخواست پذیرفته و پروانه برای آنها صادر شده است و هم اکنون در حال مذاکره با اپراتورها هستند و طی آخری اطلاعات چهار دارنده پروانه mvno تا ۹۰ درصد در مذاکرات پیش‌رفته‌اند و سیر عادی را طی می‌کنند.

  دکتر واعظی پیرامون پرونده الکترونیک سلامت اظهار کرد: سلامت الکترونیک یکی از پروژه‌های جدی است که زیرساخت آن در شبکه ملی اطلاعات آماده شده است و بالای ۹۰ درصد پیش رفته است و تعدادی از روستاهایی را برای این منظور باید به اینترنت متصل کنیم که در همین ارتباط مذاکراتی با وزارت بهداشت انجام شده است که در آیندهای نزدیک خدمات سلامت الکترونیک در روستاها و شهرها به مردم ارایه می‌شود تا در مجموع بتوانیم با همگانی کردن آن خدمات , مردم راحت‌تر بتوانند سلامت خود را مدیریت کنند ، ضمن اینکه صرفه‌جویی قابل توجهی در کشور رخ خواهدداد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آخرین مصوبه تلفن ثابت گفت: مصوبه این است که برای دریافت هر خط ثابت در ابتدا متقاضی باید ۱۰۰ هزار تومان را پرداخت کند و در مرحله دوم ۱۰۰ هزار تومان بعدی را طی اقساط ۳۶ ماهه بپردازند و مخابرات نمی‌تواند خلاف مصوبه رفتار کند. البته شنیده‌ایم که طی توافق با متقاضیان به جای پرداخت ۱۰۰ هزار تومان اقساطی ۸۰ هزار تومان را به صورت یکجا می‌پردازند که اگر توافق باشد ما مخالفتی نداریم.

  این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت مخابرات ایران برای انتقال نمی‌تواند بر اساس قیمت جدید خط هزینه‌ها را دریافت کند تصریح کرد: مخابرات نمی‌تواند به کاربران بگوید خط ثابت خود را پس دهید و یک خط جدید بگیرید و هزینه‌ها رابرای یک خط جدید محاسبه کند.

  وی با بیان جرایم مختلفی در ارتباط با اپراتورها رخ می‌دهد افزود: متناسب با هر تخلف رگولاتوری موظف است نظارت انجام دهد که نخست تخلفی رخ ندهد و اگر هم تخلفی اتفاق افتاد با اعمال جریمه‌ حق مردم را احقاق کند.

  مسئول حوزه ict کشور در رابطه با خدمات رسانی در اربعین حسینی خاطرنشان کرد: کمیته‌ای به همین منظور از ماهها پیش کار خود را شروع کرده است که با هماهنگی‌های مختلف امیدواریم امسال نسبت به سال گذشته در رابطه با تلفن و اینترنت مشکلات به مراتب کمتر باشد و با هماهنگی با اپراتورها و وزیر ارتباطات عراق در مسیر نجف – کربلا و اطراف حرم اینترنت به زائران ارایه می‌شود. ضمن اینکه تا ساعاتی دیگر وزیر ارتباطات عراق به همین منظور به ایران می‌آید که انشاء الله مسائل باقی مانده را با وی حل می‌کنیم.

  دکتر واعظی با بیان اینکه کاهش قیمت اینترنت را مردم در دولت یازدهم احساس کرده‌اند گفت: حدود یکسال و نیم پیش هزینه اینترنت را ۲۰ درصد کاهش دادیم بطوری که وقتی اینترنت حجمی برای هر گیگ ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود آن را به ۳ هزار و ۶۰۰ تومان کاهش دادیم ، ضمن اینکه در مرتبه دوم هزینه ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی را به ۲ هزار و ۹۵۰ تومان کاهش دادیم که البته این کاهش برای کاربران کم مصرف بود که در صورت مصرف بیشتر بین ۱۷ تا ۳۳ درصد هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کرد.

  این مقام مسئول پیرامون هزینه‌های اینترنت همراه اظهار کرد: در گذشته رقم اینترنت همراه بالا بود که آن را برای هر کیلو بیت از ۱۴ ریال به ۵ ریال و در مرتبه بعد به ۴ ریال کاهش دادیم.حالا اگر بعضی از شرکت‌های کوچک بخصوص در شهرستان‌ها آن را رعایت نمی‌کنند کاربران می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۵ آن را اطلاع دهند که سریعا پیگیری می‌شود.

  مسئول Ict کشور در ارتباط با آخرین وضعیت ارایه سرویس مالی بر روی خطوط تلفن همراه تصریح کرد: در این ارتباط جلساتی با بانک مرکزی داشته‌ایم و بر روی کلیات توافق کرده‌ایم و هم اکنون سه اپراتور در حال مذاکره هستند تا مقدمات فنی ارایه سرویس مالی بر روی خطوط تلفن همراه را آماه کنند که امیدواریم تا ۲ الی ۳ ماه دیگر این خدمات را به مردم ارایه می‌دهیم.

  دکتر واعظی در مورد رفع فیلتر شبکه های اجتماعی گفت: برای رفع فیلتر شبکه های توئیتر و فیس بوک باید در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه تصمیم گیری شود.اما ما تعهد کرده ایم آنچه برای آگاهی های علمی مورد استفاده مردم است و غیر اخلاقی نیست فیلتر نشود و برتعهد خود وفاداریم.

  وزیر ارتباطات افزود: دولت از تولید شبکه های اجتماعی بومی حمایت می کند اما بنای دولت بر بسته شدن شبکه ای اجتماعی که مردم از آنها استفاده می کنند نیست و دسترسی آزاد به اطلاعات جز برنامه های دولت بوده است.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر راه اندازی مرکز تبادل ترافیک استان قم اظهار داشت: ساز و کارشبکه ملی اطلاعات بر این است که مردم نیازهای ارتباطی خود را با سرعت بیشتر و تعرفه پایین تر دریافت کنند و طراحی این شبکه محدودیتی برای مردم نیست.