افتتاح نخستین دفتر تجاری ترکیه در تهران

  در دیدار وزیر تجارت ترکیه با دکتر واعظی موضوعاتی از قبیل افتتاح دفتر تجاری ترکیه در ایران، حضور سه بانک ایرانی در ترکیه، حمایت از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی و در نهایت افزایش تراز تجاری ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار اعلام و پیرامون آنها مذاکره صورت گرفت. افتتاح نخستین دفتر تجاری ترکیه در تهران


  به گزارش خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیهات زیپکچی وزیر اقتصاد ترکیه با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار و گفت و گو کرد.

  این مقام ترکیه ای با تشکر از ایران بخاطر ایستادن در کنار ملت و دولت این کشور در جریان کودتای نافرجام اخیر گفت: باور داریم ایران و ترکیه دو کشور دوست و برادر هستند از ایران بخاطر اینکه بدون هیچ تردید و شائبه ای قاطعانه در کنار ما قرار گرفت، تشکر می کنیم.

  افزایش ۲۰۰ کالای صادراتی

  وی با اشاره به هدف رسیدن به ۳۰ میلیارد دلاری حجم تجاری میان دو کشور ایران و ترکیه افزود: آمارهای سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حاکی از آن است که با این رقم فاصله داریم اما بر اساس توافقنامه تجارت ترجیحی که از ابتدای سال ۲۰۱۵ اجرایی شده است، آمارها نشان می دهد که در نه ماهه اول امسال حجم صادرات کالاهایی که در لیست این موافقتنامه وجود دارد افزایش پیدا کرده است بطوریکه در این مدت حجم صادرات کالاهای ایرانی ۴۵ درصد و حجم صادرات کالاهای ترکیه ای ۳۴درصد افزایش داشته است که آمارها نشان می دهد که کار درستی در دست انجام است.

  زیپکچی از مشکلاتی در اجرایی کردن توافقنامه تجارت ترجیحی خبر داد و اظهار کرد: قصد داریم تا پایان امسال لیست کالاهای این توافقنامه را در هر بخش ایران به ترکیه به ۲۰۰ کالا افزایش دهیم. ضمن اینکه برای گسترش روابط میان ایران و ترکیه نباید وقت را تلف کرد و اهدافی که در ذهن داریم و روش های حل مشکلات و موانع را مکتوب کنیم تا جدول زمان بندی برای آن مشخص کنیم.

  وی به عدم استقبال بانک های ایرانی برای فعالیت در ترکیه اشاره کرد و افزود: تجارتی که میان دو کشور در جریان است باید با استفاده از پول رایج دو کشور انجام شود تا از رسیدن منفعت آن به کشور ثالث جلوگیری به عمل آید. ضمن اینکه در امور مربوط به فاینانس باید سازوکار جدیدی را ایجاد کنیم.

   

  وزیر تجارت ترکیه از علاقه یکی از بانک های ترکیه ای نسبت به حضور و سرمایه گذاری در ایران خبر داد و تصریح کرد: بناداریم تا پایان سال جاری میلادی نشست کمیسیون تجاری مشترک دوکشور برگزار شود که اگر این نشست در ترکیه برگزار شد تبدیل شود به نشستی برای معرفی کل اقتصاد ایران و وقتی قرار است این نشست در ترکیه برگزار شود، آن به نمایشگاه و نشست سران تجاری دولت ترکیه در ایران بدل شود.

  افتتاح نخستین دفتر تجاری ترکیه در تهران

  این مقام تجاری با بیان اینکه ترکیه قصد دارد تا دفاتر تجاری خود را در ۱۳ کشور افتتاح کند، گفت: نخستین دفتر تجاری ترکیه در تهران افتتاح خواهد شد چراکه ایران برای ترکیه اهمیت ویژه ای دارد و این دفتر به مرکز مهم اقتصادی و تجاری ترکیه تبدیل می شود و از رایزن بازرگانی خود خواسته ایم که با خروج از سفارتخانه در این دفتر مستقر شود تا ارتباط راحت تری را بتواند ایجاد کند.

  زیپکچی همچنین بر حمایت دولت ترکیه از ایران برای عضویت در سازمان تجارت جهانی تاکید کرد و گفت: مشکلاتی در گذرگاه های مرزی میان ایران و ترکیه وجود دارد که با توجه به نفعی که وجود دارد باید اولویت به کامیون های دو کشور داده شود چراکه افزایش حمل و نقل به افزایش تجارت میان دو کشور کمک می کند.

  حضور سه بانک ایرانی در ترکیه

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در این دیدار با اشاره به دیدار روسای جمهوری دو کشور که چند ماه پیش در آنکارا صورت گرفت، گفت: در کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و ترکیه نقشه راهی برای یک سال آینده تهیه شده است که بخشی از آن به مرحله اجرا درآمده است اما انتظار این است که حجم تجاری میان دوکشور به ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند که برای رسیدن به این هدف لازم است همکاری در حوزه های گمرک، حمل و نقل، گردشگری، بانکی و کنسولی را تسهیل کنیم تا بستر خوبی فراهم شود که سرمایه گذاران دو کشور بتوانند در کشور دیگری به راحتی سرمایه گذاری کنند.

  وی تاخیر در برگزار دیدار با وزیر تجارت ترکیه را ناشی از تحولات داخلی ترکیه و انجام دو بار انتخابات در ترکیه دانست و افزود: ایران آمادگی دارد تا باتوجه به اقبال کشورهای مختلف در همکاری های اقتصادی با ایران، شرکت های ترکیه ای در شرایط مساوی با آنها را برای این همکاری ها انتخاب کنیم.

  واعظی با استقبال از افتتاح دفتر تجاری ترکیه در کشورمان، به مشکلاتی که در صادرات کالاهای ایرانی همچون مس و محصولات پتروشیمی به ترکیه وجود دارد اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی ها بدین گونه است که حداقل سه بانک ایرانی در ترکیه شعبه بازکنند که در حال طی مراحل اداری و قانونی آن هستند.

  در ابتدای این دیدار محمود واعظی با اشاره به هوشمندی دولت و مردم ترکیه در مقابله و ایستادگی با کودتا، اظهار کرد: امیدوارم در دوران بعد از کودتا نیز به همان هوشمندی موضوعات و مشکلات مدیریت شود تا وحدت ملی ترکیه کمافی سابق حفظ شود.