افزایش توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه به ۲۰۰ قلم کالا

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه از افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۳۰ میلیارد دلار خبر داد. افزایش توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه به ۲۰۰ قلم کالا


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز (شنبه) نیهات زیپکچی وزیر اقتصاد ترکیه با دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار و گفت‌وگو کرد.

  دکتر واعظی بعد از این دیدار در نشست خبری پیرامون رئوس مذاکرات صورت گرفته، تصریح کرد: وزیر اقتصاد ترکیه به همراه تیمی عالی‌رتبه از مسوولان اقتصادی این کشور در بخش‌های مختلف راهی ایران شده‌ است و با توجه به دیدار دو ماه قبل رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر ترکیه قرار بر آن بوده که ۲۵ مورد توافق‌نامه در قالب کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به امضاء برسد.

  وی افزود: تلاش کرده‌ایم رویکرد مثبتی در توافقات وجود داشته باشد و با توجه به رویکردی که در مذاکرات وجود داشت، پیش‌بینی ما این است که هدف‌گذاری افزایش ۳۰ میلیارد دلاری حجم مبادلات دو کشور در آینده‌ای نه چندان دور محقق شود.

  دکتر واعظی همچنین به بحث توافق‌نامه تجارت ترجیحی اشاره کرد و گفت: قرار بر آن است که اقلام این توافق‌نامه در میان دو کشور تا ۲۰۰ مورد افزایش پیدا کند که بر همین اساس جلساتی نیز با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده و پیش‌بینی ما آن است که نهایتا تا پایان سال میلادی این موضوع عملیاتی شود.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در مذاکرات مسوولان دو کشور موضوعات در خصوص تجارت، سرمایه‌گذاری، گمرک، همکاری‌های بانکی، حمل‌ونقل و گردشگری و غیره صورت گرفته و امید می‌رود با توجه به مشترکات میان دو کشور تمام این مسائل با سرعت مناسب پیگیری شوند.

  وزیر اقتصاد ترکیه نیز به ملاقات خود با معاون اول رئیس جمهوری اشاره کرد و گفت: قرار بر آن است که دفاتر تجارت خارجی ترکیه در ۱۳ کشور راه‌اندازی شوند که در گام اول، اولین دفتر در تهران راه‌اندازی خواهد شد.

  رییس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه همچنین بیان کرد: طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حجم مبادلات تجاری دو کشور با کاهش مواجه شده بود، اما با امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی شرایطی ایجاد شد که اکنون کالاهایی که دراین توافق‌نامه ذکر شده‌اند با افزایش حجم صادراتی مواجه هستند به گونه‌ای که حجم صادرات این کالاها در ایران ۴۵ درصد و در ترکیه ۳۴ درصد افزایش داشته است.

  وی نیز به مذاکرات صورت گرفته برای افزایش اقلام اشاره شده در این موافقت‌نامه به ۲۰۰ مورد اشاره کرد و ادامه داد: تلاش بر آن است که اگر مشکلات کوچکی در روابط دو کشور وجود دارد اجازه به گسترش آنها نداده و تلاش کنیم این مشکلات در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف شوند.