معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی:

  حمایت از پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه فضا/ ضرورت ارتباطات بین المللی با کشورهای اسلامی
  معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی با تاکید بر حمایت از پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه فضا گفت: علاوه بر پتانسیل های داخلی، ارتباطات بین المللی و در درجه اول، ارتباط با کشورهای اسلامی، مدنظر ما است. معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی:


  سعید شاخصی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی در گفتگوی اختصاصی با تماس نیوز،‌ درباره تعامل با دانشگاه ها در حوزه فضایی گفت: برای سال جاری اعتباراتی برای اینکه بتوانیم با دانشگاه ها ارتباط و تعامل داشته باشیم در نظر گرفته ایم ازجمله این موارد، موضوع حمایت از پایان نامه های دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است که بتوانیم از این پتانسیل استفاده کنیم و در حقیقت بحث های فضایی را به بحث های کاربردی سوق دهیم.

  شناسایی استعدادهای جوانان در حوزه فضایی

  وی گفت: یکی از موضوعاتی که نیازمند  فرهنگسازی در سطح  دانش آموزان است موضوعات فضایی است  که یکی از بحث های مورد علاقه جوانان است و  لازم است بتوانیم از این علاقه استفاده کنیم ، انگیزه ها را به سمت وسوی فضایی سوق دهیم و  به زبان ساده جذابیت های فضایی را مطرح کنیم

  شاخصی با تاکید براینکه لازم است در حوزه فضایی از پتانسیل های کل کشور استفاده کنیم افزود: این پژوهشگاه پنج سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و به دنبال آن هستیم که مراکز دانشگاهی و دبیرستان هایی که علاقه مندهستند در انتخاب رشته هوا وفضا و گرایش مختلف و همچنین موضوعات فضایی فعالیت داشته باشند را ترغیب می کنیم تا انتخاب مناسبی داشته باشند و مشخص شود که می خواهند  وارد چه عرصه  فضایی شوند.

  معاون پژوهشگاه فضایی اظهارکرد: یکی از چالش های پژوهشگاه فضایی آن است که  در موضوعات فضایی،  بتوانیم در منطقه حرف اول را بزنیم.

  شاخصی با اشاره به فعالیت های خوبی که درچند سال اخیر انجام شده است؛ ادامه داد: لازم است در موضوعاتی که نیاز به پژوهش و فناوری است،  بتوانیم دانشگاه ها  را به ارتباط دوسویه با پژوهشگاه فضایی، ترغیب کنیم.

  ضرورت  تعامل وزارت ارتباطات، کارشناسان  و دانشگاهها برای رسیدن به اهداف فضایی

  وی با قدردانی از حمایت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از  پژوهشگاه فضایی گفت:‌ علاوه بر پتانسیل های داخلی، ارتباطات بین المللی نیز مورد توجه است و تا با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارشناسان و دانشگاه ها، به اهداف تعیین شده برای پژوهشگاه فضایی برسیم.

  به گفته شاخصی الحمدالله با بحث رفع تحریم های که انجام شده وارد این بحث می شویم که ارتباطات بین الملی  در برنامه ما قرارگیرد  و در درجه اول با کشورهای اسلامی می توانیم این موضوع را دنبال کنیم.

  وی به خصوصیت فعالیت های فضایی اشاره کرد و گفت: موضوعات فضایی بحث های هزینه بری هستند و ممکن است  یک  کشور به تنهایی قادر نباشد که تمام  برنامه های فضایی  خود را با موفقیت به ثمر برساند  که  استفاده از پتانسیل کشورهای مختلف دراین زمینه  بسیار حایز اهمیت است شاخصی ادامه داد: سازمان فضایی دراین زمینه فعالیت های برنامه ریزی شده ای دارند و پژوهشگاه فضایی  نیز در بحث های پژوهش و فناوری می تواند از پتانسیل  ارتباطات بین المللی  استفاده کند.

  او درخصوص تجهیزات آزمایشگاهی این پژوهشگاه اضافه کرد: برای پیشرفت در موضوعات فضایی نیازمند آزمایش های سیستمی، سامانه ای، تست های عملکردی، تست های کنترل کیفی  هستیم که آزمایشگاه های مختلفی در کشور از جمله در پژوهشگاه و پژوهشکده فضایی ایران وجود دارند که دربحث های قطعات و زیر مجموع های بحث های فضایی فعالیت می کنند.

  ارایه سرویس های مناسب آزمایشگاه فضایی برای فعالین این حوزه

  شاخصی خاطرنشان کرد: آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی ایران فعالیتهای  سیستمی و عملکردی کل سیستم را انجام می دهد و الحمدالله با تلاش  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع تامین اعتبار به نتایج خوبی رسیده ایم و بسیاری از تجهیزاتی که مورد نیاز تست های عملکردی سیستم های ماهواره بود تهیه شده است.

  معاون پژوهشگاه فضایی خاطرنشان کرد: اکنون بسیاری از پروژه های جاری پژوهشگاه فضایی دربحث های ماهواره ای توسط سیستم هایی که در مجموعه  پژوهشگاه فضایی است انجام می شود و همچنین با  تست های عملکردی برای آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقات دیگر، سرویس های مناسب ارائه می دهیم  و الحمدالله رضایت  این مجموعه ها  از بحث های عملکردی آزمایشگاه سامانه ای و همچنین،  آزمایش هایی که تجمیع و سیستم های یکپارچه  را به صورت کنترل کیفی انجام می دهند، جلب شده است.

   

  منبع:تماس نیوز