رئیس پژوهشگاه فضایی ایران

  هفته جهانی فضا فرصتی برای تجلیل از دستاوردهای سنجش از دور برای بشر است
  علم و فناوری سنجش از دور خدمات ارزشمندی را به انسان ارائه داده که از جمله آنها زمان، هزینه و نیروی انسانی کمتر برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز است. رئیس پژوهشگاه فضایی ایران


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران  با بیان مطلب فوق، افزود:  سنجش از دور، توانمندساز انسان در حفظ محیط زیست  است و این امکان را فراهم می‌کند که از مناطق غیرقابل دسترس و خطرناک اطلاعات جمع‌آوری شود و همچنین می‌تواند جایگزین روش‌های پرهزینه جمع‌آوری اطلاعات میدانی شود.


  بنا بر این گزارش، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: با توجه به اهمیت و نقش سنجش از دور در زندگی بشر و توانایی‌هایی که به بشر داده است، هفته جهانی فضا ۲۰۱۶، به عنوان " سنجش از دور؛ توانمندسازی آینده"  نام‌گذاری شده است تا خدمات آن به مردم معرفی و مورد تجلیل قرار گیرد.


  در ادامه ، دکتر حدادپور به برنامه‌های  پژوهشگاه فضایی ایران در هفته جهانی فضا اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه فضایی ایران و پژوهشکده‌های آن برنامه‌های متنوع و متعددی را در تهران و شهرستان‌ها در هفته جهانی فضا در روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهر سال جاری تدارک دیده که در دست اجرا است.


  وی با ذکر این نکته که از اهداف برگزاری هفته جهانی فضا ، آشنایی عموم مردم و دانش‌آموزان و جوانان با دست‌آوردهای علم و فناوری فضایی برای انسان است، عنوان کرد: همایش آشنایی با فناوری‌های فضایی و کاربرد آن در روز یکشنبه مورخ ۱۸ مهر با حضور دانش‌آموزان مناطق نوزده گانه تهران در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار می‌شود.


  رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در این همایش که با همکاری پژوهشکده سامانه‌های ماهواره برگزار می‌شود، برنامه‌های متنوعی از جمله کارگاه‌های آموزشی، کارگاه ساخت ماکت ماهواره، رصد آسمان، نمایش فیلم‌هایی در موضوع فضا و کارگاه خلاقیت برگزار می‌شود.


  وی افزود: کارگاه‌های آموزشی این همایش در موضوعاتی چون آشنایی با سنجش از دور و کاربرد آن در زندگی بشر، انواع ماهواره‌ها و مدارهای فضایی، ابعاد عالم ، سنجش از دور و توانمندسازی انسان‌ها در حفظ محیط زیست برگزار می‌شود.


  دکتر حدادپور گفت: از دیگر برنامه‌های این پژوهشگاه در هفته جهانی فضا، برگزاری همایش تخصصی سنجش از دور است که در روز یکشنبه مورخ ۱۷ مهر سال‌جاری در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی تشکیل می‌شود.


  افزون بر این، پژوهشکده مواد و انرژی این پژوهشگاه در اصفهان برنامه‌هایی را با همکاری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان با موضوع آشنایی با علوم فضایی در چهار مرکز در سطح شهر اصفهان  به اجرا درآورده  و اردوی رصدی نجوم و فضا را با شرکت خانواده‌ها برگزار می‌کند.


  از سوی دیگر، مجموعه سمینارهای فناوری‌های فضایی در طول هفته جهانی فضا در پژوهشکده مواد و انژی برگزار می‌شود.


  رئیس پژوهشگاه فضایی ایران همچنین اظهار داشت: در پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران در شیراز نیز برنامه‌های متنوعی در ارتباط با هفته جهانی فضا در دست اجرا است که از جمله آنها برگزاری سمینار در خصوص حسگرهای فضایی در دانشگاه شیراز است که در روز ۱۴ مهر برگزار می‌شود.


  سوای آن، پژوهشکده مکانیک  همایش هم‌اندیشان حوزه‌های مرتبط با سنجش از دور و  حسگرهای فضایی را برگزار نموده و برنامه شب رصد را در رصدخانه ابوریحان بیرونی برای دانش‌آموزان در دست اجرا دارد.