دکتر واعظی : در نگاه دانش بنیان و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی به ict باید با اولویت بر تحقیق و پژوهش حرکت کنیم

  دکتر واعظی در آیین آغاز هشتمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات، که از صبح امروز و با حضور اساتید و پژوهشگران خارجی و داخلی به مدت دو روز آغاز به کار کرد حرکت بر مبنای تحقیقات و پژوهش را تنها راه توسعه و گسترش ict در کشور دانست. دکتر واعظی : در نگاه دانش بنیان و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی به ict باید با اولویت بر تحقیق و پژوهش حرکت کنیم


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی در آیین افتتاح این سمپوزیوم با اشاره به نقش تحقیقات در فرایند توسعه گفت: ict پیشران و توانمند ساز توسعه است و باید با تحقیق و پژوهش در این حوزه به فکر نوآوری و بومی سازی و گسترش امکانات آن باشیم .

  وی عمده عملکرد وزارت ارتباطات را در سه سال گذشته فعالیت در حوزه زیرساختی دانست و افزود: در حوزه زیرساختی حدود ۴ هزار میلیارد سرمایه گذاری صورت گرفت و تلاش می کنیم با حمایت از بخش خصوصی شرایطی فراهم سازیم تا این بخش نیز ۳ برابر این رقم را وارد جریان سرمایه گکذاری کند.

  واعظی به سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت در برنامه پنجم توسعه  اشاره کرد و گفت: متناسب با پیش بینی ما سهم و آورده بخش خصوصی نیز در این زمینه به حدود ۶۰ هزار میلیارد می رسد که قطعا زمینه های جدیدی ایجاد خواهد کرد.

  وزیر ارتباطات در ادامه به توصیف نگرش دولت تدبیر و امید و وزارت ارتباطات پرداخت و گفت: نگاه ما به ict بر مبنای اصول دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی و سیاستهای کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری است که در این نگاه معیار حرکت تحقیق و پژوهش است .

  وی افزود: انتظار ما از بخش خصوصی نیز این است که به حوزه تحقیق و پژوهش توجه بیشتری داشته باشند که این امر زمینه ساز نوآوری های جدید و گسترش فعالیتها و جذب بازار خواهد شد.

  واعظی نقش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در روند تحقیق حوزه ict را مثبت ارزیابی کرد و گفت:  در نمایشگاه تلکام شاهد ارتباط و عقد تفاهماتی بین دانشگاهها با اپراتورها و بخش خصوصی بودم که این امر بسیار مبارک است و به نتایج خوبی منتج می شود .

  وی افزود: این پژوهشگاه نیز آمادگی لازم برای ارتباط با مراکز پژوهشی و اساتید و فعالان این حوزه را برای انجام تحقیق در همه زمینه ها از جمله زمینه های جدید حوزه ict مانند رایانش ابری، بیگ دیتا، ایمنترنت اشیاء نسل پنجم تلفن همراه و... دارد .