نمایی خیره‌کننده از محل تولد ستارگان

  تلسکوپ فضایی هابل با نفوذ به اعماق ابر بزرگ ماژلانی زیبایی‌های دیده نشده‌ای از این بخش از آسمان را آشکار ساخته‌است. نمایی خیره‌کننده از محل تولد ستارگان


  براساس گزارش دیسکاوری، تصویر جدیدی که تلسکوپ فضایی هابل توسط دوربین پیشرفته خود ثبت کرده و به زمین ارسال کرده‌است، توده‌ای درخشان و آبی‌رنگ از گازهای درخشان و ستاره‌های داغ و جوان را نشان می‌دهد که در میان کهکشانی کوتوله به نام ابر بزرگ ماژلانی جا خوش کرده‌اند.

   

  نمایی خیره‌کننده از محل تولد ستارگان

  ابر بزرگ ماژلانی یا LMC یکی از کوچکترین کهکشان‌های اقماری است که در مدار کهکشان راه شیری در چرخش است و در میان گروهی از کهکشان‌ها جا دارد که به گروه محلی مشهورند. این کهکشان همچنین یکی از نزدیک‌ترین کهکشان‌ها به زمین است و در فاصله ۱۶۳ هزار سال نوری از آن قرار گرفته‌است.

  هابل در این تصویر به منطقه زایشگاه ستارگان خیره شده‌است که به N۱۵۹ مشهور است و وسعتی برابر ۱۵۰ سال نوری دارند و زادگاه بسیاری از ستاره‌های داغ و جوان است.

  به گفته دانشمندان تیم هابل، این ستاره‌ها نور شدید فرابنفشی از خود متصاعد می‌کنند که باعث درخشش گازهای هیدروژن و ایجاد بادهای ستاره‌ای شدید می‌شود که باعث تراش دادن لبه‌های کهکشان شده و به تاروپود موادی که در اطراف وجود دارد، شکل می‌دهند.

  در میان این منطقه زایش ستاره‌ای ابر کیهانی پروانه‌ای شکلی قرار گرفته‌است که به سحابی پروانه مشهور است. این منطقه حاوی مقادیر زیادی از گازهای فشرده است و همین زمینه تولد ستارگان را فراهم می‌کند. N۱۵۹ در جنوب سحابی عقرب در فاصله ۱۷۰ هزار سال نوری از زمین واقع شده‌است، سحابی که زادگاه صدها هزار ستاره است.

  همشهری آنلاین