عکس "هابل" از کهکشان مارپیچی میله ای "NGC ۱۶۷۲"

  عکس زیبایی از یک کهکشان مارپیچی میله‌ای که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده سوژه عکس ۲۳ شهریور از مجموعه عکس‌های روزانه ناسا است. عکس "هابل" از کهکشان مارپیچی میله ای "NGC ۱۶۷۲"


  به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بسیاری از کهکشان‌های مارپیچی دارای ساختار میله‌مانندی از ستارگان در مرکز خود هستند، کهکشان راه شیری ما نیز تاحدی دارای ساختار میله‌ای ستارگان در مرکز خود است. یکی از کهکشان های مارپیچی میله ای مهم "NGC ۱۶۷۲" است که با جزئیات تماشایی در عکس گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی " هابل" مشاهده می‌کنید.

   

  در این عکس رشته های تاریک غباری، خوشه‌های ستارگان آبی‌رنگ و جوان، سحابی نشری قرمز از گازهای هیدروژن درخشان، ساختار میله ای بلندی از ستارگان در مرکز و هسته فعالی که احتمالا جایگاه یک ابر سیاه چاله بسیار حجیم است. نوری که از این کهکشان به ما می‌رسد ۶۰ میلیون سال نوری را طی میکند و گستره این کهکشان ۷۵ هزار سال نوری وسعت دارد.


  کهکشان "NGC ۱۶۷۲" در صورت فلکی دلفین (دورادو) قرار دارد، و مورد توجه محققان قرار برای مطالعه قرار گرفته است که چگونه یک ساختار میله ای پیچشی در مرکز یک کهکشان ایجاد میشود.

  عکس "هابل" از کهکشان مارپیچی میله ای "NGC ۱۶۷۲"

  عکاس: تلسکوپ فضایی هابل، ناسا، مرکز فضایی اروپا - تهیه و تنظیم: استیو کوپر