پژوهشکده مواد و انرژی مرکز تاثیرگذار در حوزه پیل سوختی کشور است

  دکتر حسن حدادپور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران  به اتفاق هیاتی در روز دوشنبه مورخ اول شهریور سال‌جاری در پژوهشکده مواد و انرژی این پژوهشگاه حضور یافت و به بررسی فعالیت‌های صورت گرفته پرداخت. پژوهشکده مواد و انرژی مرکز تاثیرگذار در حوزه پیل سوختی کشور است


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در این دیدار، در نشستی که با حضور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و تیم همراه و ریاست و معاونان و مدیران پژوهشکده مواد و انرژی برگزار شد ، دکتر حدادپور طی سخنانی به تشریح سیاست‌ها و  برنامه‌های این پژوهشگاه و چگونگی اجرای آن پرداخت.

  بنا به این گزارش، دکتر حدادپور با یادآوری این مطلب که پژوهشگاه در سه حوزه فناوری فضایی، هوافضا و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت دارد، اظهار داشت پژوهشکده مواد و انرژی افزون بر تلاش در رفع نیازهای فناوری پژوهشگاه، باید بتواند نیازهای کشور را در برخی از فناوریهای مورد نیاز برآورده سازد.

  وی یادآور شد پژوهشکده مواد و انرژی با سابقه خدمتی خود، دستآوردهای ارزنده‌ای برای کشور به ارمغان آورده که از جمله آنها فناوری پیل سوختی بوده که بدین جهت به عنوان مرکز تاثیرگذار در کشور شناخته شده است.

  پژوهشکده مواد و انرژی مرکز تاثیرگذار در حوزه پیل سوختی کشور است رئیس پژوهشگاه فضایی ایران خاطرنشان ساخت توافقات و همکاری‌های خوبی میان این پژوهشگاه و برخی از سازمان ها و شرکت‌ها در دست اجرا است که از آن‌جمله همکاری با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در تامین برخی از فناوری‌ها و ساخت دستگاه‌های مورد نیاز آنها  بوده  است.

  در ادامه این نشست، مهندس مظاهر ضیائی رئیس پژوهشکده مواد و انرژی گزارشی از وضعیت موجود منابع انسانی  و ترکیب آنها در بخش‌های مختلف، چگونگی پروژه‌های جاری و خاتمه یافته و پروپوزال‌های پیشنهادی و سایر فعالیت‌های این پژوهشکده ارائه نمود.

  وی همچنین به مشکلات و موانع موجود اشاره کرد که از جمله آنها موانع موجود در اصلاح ترکیب نیروی انسانی از طریق تبدیل وضعیت، جذب و نگهداشت نیروهای کیفی، دشواری تامین مواد اولیه مورد نیاز برخی از پروژه‌ها و نبود اعتبار مالی مناسب بود.

  پس از آن، مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده مواد و انرژی شامل گروه‌های مولدهای انرژی، مواد و فناوری ساخت و شکل‌دهی، آشکارسازها و گروه ماشین‌آلات و تجهیزات ویژه  به تفصیل به تشریح فعالیت‌ها و وضعیت پروژه‌های بخش خود پرداختند.

  در این گزارشها به چگونگی اجرای پروژه‌هایی چون پیل سوختی ۵ کیلو وات، صفحات خورشیدی ماهواره ، ساختار ساندویچی لانه زنبوری، آشکارسازها و همچنین طراحی و ساخت ماشین‌آلات ویژه پرداخته شد و پیشرفت اجرا و کاستی‌ها و مشکلات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

  در پایان این دیدار، از برخی از آزمایشگاه‌ها و پروژه‌های پژوهشکد مواد و انرژی و نیز ساختمان در دست احداث آن بازدید شد. این ساختمان که به منظور تامین فضای مورد نیاز بخش‌های پژوهشی طراحی شده، قرار است در ابتدای بهمن سال‌جاری به بهره‌برداری برسد.