پرتاب نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان

  چین نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی ضد‌هک جهان را به منظور اثبات کارآمدی فناوری کوانتومی در برقراری ارتباطات امن در فواصل بسیار طولانی استفاده خواهدکرد. پرتاب نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل از خبرگزاری صدا وسیما، چین نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان را به فضا پرتاب کرد.


  راکت حامل این ماهواره کوانتومی راس ساعت یک و چهل دقیقه بامداد امروزسه‌ شنبه به وقت محلی از پایگاهی در صحرای گبی Gobi در جنوب غرب چین به فضا پرتاب شد.


  هدف از پرتاب این ماهواره منحصر به فرد، تلاش برای مهار قدرت ذرات کوانتومی به منظور ساخت یک سیستم ارتباطی کد گذاری شده پایدار اعلام شده است. آمریکا و ژاپن و دیگر کشورها نیز درصدد ابداع شیوه هایی برای بهره برداری از این فناوری نوظهورهستند.

   

  پرتاب نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان

  پکن در چارچوب بخشی از سرمایه گذاری های عظیم ملی در تحقیقات پیشرفته علمی، از سیارک ها در فضا گرفته تا اصلاح ژنتیک، سرمایه گذاری هنگفتی دراین پروژه صورت داده است.


  از این ماهواره در زمینه آزمایش ها به منظور اثبات کارآمدی فناوری کوانتومی در برقراری ارتباطات در فواصل بسیار طولانی استفاده خواهد شد. دانشمندان قصد دارند در مرحله نخست از این ماهواره برای ارسال امن پیام، میان پکن و اورومچی، مرکز منطقه ای سین‌کیانگ، درغرب چین استفاده کنند. موفقیت این طرح مستلزم آن است که ماهواره دقیقا به سمت ایستگاه های دریافت کننده پیام بر روی زمین تنظیم شود.


  برخلاف شیوه های سنتی برقراری امن ارتباطی، در این سیستم به منظور ارسال کلید های کد گذاری شده لازم برای رمز گشایی اطلاعات، از ذرات فوتون استفاده می شود.

  این ماهواره در راستای انجام اولین ماموریت خود که ایجاد یک کانال ارتباطی امن و ضد‌هک بین چین و اروپاست، پیامهای دریافتی از پکن را با روشی منحصربفرد رمزگذاری کرده و آنها را از طریق یک شبکه ارتباط از راه دور امن به وین ارسال می‌کند. سپس، گیرنده پیام‌ها در وین، با کلیدهایی که ماهواره موردنظر برای آن ارسال می‌کند اقدام به رمزگشایی پیامهای دریافتی می‌کند.

  پرتاب نخستین ماهواره ارتباطی کوانتومی جهان

  فناوری ارتباطی به کار گرفته شده در این ماهواره در صورت موفقیت، از کاربردهای نظامی مهمی نیز در راستای جلوگیری از شنود مکالمات برخوردار خواهد بود؛ چراکه در فناوری ارتباط کوانتومی، یک فوتون نه می‌تواند از سایر فوتون‌ها جدا شود و نه تکثیر و از این رو به هیچ وجه نمی‌توان اطلاعات منتقل شده از طریق آن را شنود یا رهگیری کرد.
  کار ساخت این ماهواره کوانتومی ۸ سال پیش (سال ۲۰۰۸) در موسسه فیزیک شانگهای وابسته به آکادمی علوم چین آغاز شد.