تصویری خیره‌کننده از شفق شمالی و دهانه یک شهاب‌سنگ عظیم

  یک فضانورد در ایستگاه بین‌المللی فضایی تصویری چشم‌نواز از پدیده شفق شمالی تهیه کرد. تصویری خیره‌کننده از شفق شمالی و دهانه یک شهاب‌سنگ عظیم


  به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وب‌سایت "میرور"، یکی از فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی تصویری خیره‌کننده از شفق شمالی و دهانه حاصل از برخورد یک شهاب آسمانی با زمین تهیه کرد. این تصویر در تاریکی شب و هنگامی که نور سبز رنگ شفق شمالی در سطح کانادا گسترده شده بود، تهیه شده است.

  در سمت راست پایین تصویر، اثر برخورد یک شهاب سنگ که میلیون‌ها سال پیش به زمین اصابت کرده است دیده می‌شود.

  تصویری خیره‌کننده از شفق شمالی و دهانه یک شهاب‌سنگ عظیم

  در وب‌سایت این آژانس فضایی درباره این عکس نوشته شده است: "زمین‌شناسان معتقدند یک شهاب سنگ عظیم حدود ۲۱۴ میلیون سال پیش به زمین اصابت کرده است. بر اثر برخورد این جسم به زمین، دهانه‌ای به قطر نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر بر روی زمین ایجاد شد. این دهانه اکنون در کانادا قابل مشاهده است. برخورد این سیارک با زمین موجی ایجاد کرد که در سراسر سطح زمین منتشر شد. پس از آن باد‌های پر سرعت شروع به وزیدن کردند. تخمین زده شده است سرعت این بادها در نزدیکی محل اصابت شهاب سنگ به زمین، حدود ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده است."

  شفق شمالی، پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است که براثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در اتمسفر زمین به وجود می‌آید.