دیدار دکتر واعظی از آستارخان روسیه/ سخنرانی در همایش تجاری مناطق فدرال جنوبی و شمال قفقاز

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از دیدار با استاندار آستارخان در همایش تجاری مناطق فدرال جنوبی و شمال قفقاز حضور یافت و به سخنرانی پرداخت. دیدار دکتر واعظی از آستارخان روسیه/ سخنرانی در همایش تجاری مناطق فدرال جنوبی و شمال قفقاز


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دعوت مقامات روس در راس یک هیات از مقامات دولتی و خصوصی کشورمان، ظهر امروز با استقبال استاندار وارد آستارخان روسیه شد.


  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ژیلکین استاندار و سایر مقامات رسمی این استان در روسیه دیدار و گفت و گو کرد و در این جلسه ضمن ابراز علاقه مندی دو کشور در گسترش همکاری ها اظهار کرد: روسیه و مخصوصا آستارخان دارای پیوندهای گسترده ای با مردم کشورمان بخصوص استانی های شمالی ایران هستند.

  وی همچنین از توان و ظرفیت های ایران در توسعه فعالیت های تجاری و اقتصادی سخن گفت و علاقه مندی تجار به بخش خصوصی این استان را در جهت تقویت تبادل کالا در بین دو کشور است را مهم خواند و تأکید کرد: از کلیه امکانات برای گسترش این روابط بین استان های دو کشور استفاده خواهیم کرد.

  در این دیدار واعظی ضمن اشاره به افزایش سطح روابط دو کشور با هدایت مقامات عالی دو کشور و سیاست دولت دکتر روحانی به گسترش روابط دو جانبه منطقه ای و چند جانبه اعلام کرد: تلاش می کنیم موانع احتمالی بر طرف شده و دو کشور بتوانند از فضای مثبت روابط موجود در جهت ارتقای سطح مناسبات بخصوص ایجاد فرصت ها و زمینه سازی برای بخش خصوصی قدم های لازم را بردارند.

  پس از این دیدار دکتر واعظی در همایش تجاری مناطق فدرال جنوبی و شمال قفقاز با تعداد قابل توجه بازرگان و تجار کشور برگزار شد حضور پیدا کرد و از نقش بخش خصوصی به عنوان پیش گامان تجارت و بازرگانی دو کشور تقدیر کرد و آن را عامل مهم در افزایش حجم مبادلات و تجارت دو کشور دانست.

  وی همچنین به قدم های برداشته شده از جمله کریدور سبزگمرکی، کاهش و یا به صفر رساندن تعرفه گمرکی برخی از اقلام صادراتی به روسیه، و برقراری پرواز مستقیم به آستارا خان ، تسهیل صدور روادید برای بخش خصوصی و تشویق برنامه گردشگری دو کشور و حل وفصل روابط بانکی دو کشور اشاره کرد و اظهار کرد: قطعاً با ایجاد زیرساخت های لازم می توانیم در آینده شاهد افزایش حجم مبادلات و تامین نیازمندی های خصوصی و دولتی از جمله مصالح ساختمانی بخصوص از طریق استانهای مجاوری این جمهوری باشیم.

   

  دکتر واعظی در این همایش تجاری ضمن تاکید بر نقش دولت در تسهیل قوانین ، مقررات و ایجاد کانالهای لازم بر توجه بیشتر بر حمل و نقل کالا و مسافر بخصوص ریل و کشی رانی اشاره کرد و برقراری پرواز مستقیم بین تهران و آستاراخان را قدم مثبتی در این زمینه دانست.

  وی افزود: همکاری های بین استانی دو کشور می تواند الگوی مطلوبی را برای تأمین این روابط به عنوان الگوهای کارهای مطلوب بین دو کشور باشد.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این همایش به نقش و جایگاه اجلاس کمیسیون های مشترک همکاری های دو کشور اشاره کرد و گفت: با تاکید روسای کمیسیون مشترک دو کشور برای همکاری های بین استانی به عنوان یک سیاست منطقی توافق شده و ما از کلیه تلاش های مقامات بین استانی حمایت کرده و آن را تقویت می کنیم.

  در همایش تجاری مذکور استاندار آستارخان که به تازگی از کشورهای همسایه دیدار داشته اعلام کرد: سیاست دولت روسیه بر توجه به همکاری با کشورها و تامین نیازهای کشور از طریق ایران است.

  وی ضمن استقبال از توسعه صنعت گردشگری بین دوکشور از زیرساخت های ایجاد شده در این زمینه گزارش داد.

  گفتنی است در ادامه این همایش تجاری علاوه بر سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه رئیس سازمان توسعه و تجارت کشورمان سخنرانی کردند.