وزیر ارتباطات خبر داد: تأکید بر حمایت از پژوهش‌های کاربردی حرفه‌ای

  دکتر واعظی در جلسه شورای فنی و اجرائی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه دو نوع حمایت از پژوهش های کاربردی بر این نوع حمایت ها نیز تأکید کرد. وزیر ارتباطات خبر داد: تأکید بر حمایت از پژوهش‌های کاربردی حرفه‌ای


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ در جلسه شورای فنی و اجرائی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز گذشته با حضور دکتر واعظی برگزار شد؛ وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات در این جلسه بر ضرورت حمایت از پژوهش‌های کاربردی حرفه‌ای در حوزه ICT تاکید کرد.

  دکتر واعظی در خصوص پژوهش های کاربردی حرفه‌ای حوزه ICT گفت: در صورتی‌که محصول سخت افزاری و یا نرم افزاری با ارزش، مراحل ورود به بازار را طی کند و برای توسعه محصول و کسب استانداردهای کیفی نیاز به فعالیت‌های تحقیق و توسعه جدید داشته باشد باید مورد حمایت قرار گیرد.

  وی دو راه را برای نحوه ارائه حمایت مطرح کرد و افزود: یکی از راه های جبران بخشی از هزینه‌های تحقیق و توسعه شرکت های متقاضی پرداخت تسهیلات وجوه اداره شده با سود و کارمزد، تا حد نصف سود بانکی مصوب است.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی دیگر از راه های حمایت را همکاری های مشترک با پژوهشگاه های تابعه وزارت ارتباطات برشمرد و گفت: در این حالت تشکیل شورای راهبری این طرح که متشکل از نمایندگان شرکت، پژوهشگاه ذیربط، نهاد بهره بردار و متخصصین مستقل است؛ امور تخصصی و بازاریابی طرح را تا دستیابی به دانش و محصول نهایی دنبال خواهند کرد.

  وی ادامه داد: در حالت دوم وزارت ارتباطات هم تا حد ۵۰ درصد از هزینه تحقیقاتی را به صورت سرمایه‌گذاری مشترک متقبل شده و در مالکیت مادی و معنوی طرح سهیم خواهد شد.

  گفتنی است پایان این جلسه مقرر شد تا آیین نامه اجرایی این حمایت‌ها توسط معاونت فناوری و نوآوری و پژوهشگاههای تابعه وزارت تدوین  واطلاع رسانی شود و همچنین معاونت نظارت راهبردی نیز سازو کارهای تامین مالی طرح ها را تعیین و ابلاغ کند.