خلاصه‌ای از نوزدهمین گزارش سالانه انجمن صنعت ماهواره

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، انجمن صنعت ماهواره (SIA) در نوزدهمین گزارش سالانه خود اعلام کرد تعداد ماهواره‌های عملیاتی و درآمد حاصل از صنعت ماهواره به میزان قابل توجهی افزایش داشته است. خلاصه‌ای از نوزدهمین گزارش سالانه انجمن صنعت ماهواره

   خلاصه‌ای از نوزدهمین گزارش سالانه انجمن صنعت ماهواره

  انجمن صنعت ماهواره‌، یک انجمن تجاری آمریکایی است که فعالیت‌ اپراتورهای ماهواره‌، ارائه‌دهندگان خدمات ماهواره‌ای، سازندگان ماهواره، ارائه‌دهندگان خدمات پرتاب و همچنین تأمین‌کنندگان تجهیزات زمینی را معرفی می‌نماید. این انجمن گزارش ۲۰۱۶ خود با موضوع وضعیت صنعت ماهواره جهانی را روز ۱۳ خرداد سال جاری منتشر کرد. بنا بر گزارش این سازمان، ارائه خدمات ماهواره‌ای، رصد زمین و ساخت ماهواره‌ها از عوامل اصلی این افزایش بوده و این در حالی است که تعداد ماهواره‌ها در چند سال اخیر بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته است.

  بنا بر این گزارش، نرخ درآمد حاصل از صنعت ماهواره در سال ۲۰۱۵ به‌صورت ثابت افزایش پیدا کرده است. با وجود مشکلات اقتصادی که در بسیاری از جوامع اقتصادی وجود داشته است، این گزارش افزایش ۳ درصدی درآمد جهانی حاصل از صنعت ماهواره در سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

  درآمد جهانی حاصل از صنعت ماهواره در سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۰۸ میلیارد دلار بوده است که نسبت به ۲۰۳  میلیارد دلار در سال گذشته افزایش داشته است. رشد این صنعت در نتیجه رشد بخش خدمات ماهواره‌ای و به‌ویژه افزایش ده درصدی درآمد حاصل از ارائه خدمات در زمینه پهنای باند و رصد زمین در سال گذشته ایجاد شده است. مجموع درآمد حاصل از ارائه خدمات ماهواره‌ای ۴ درصد افزایش داشته و به ۱۲۷,۴ میلیارد دلار رسیده است. در سال گذشته ساخت ماهواره‌ نیز ۴ درصد افزایش داشته و به ۱۶,۶ میلیارد دلار رسیده است؛ این در حالی است که درآمد حاصل از تجهیزات زمینی تنها یک درصد افزایش داشته است. درآمد حاصل از صنعت پرتاب ماهواره در طول دهه گذشته متغیر بود است؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۵ به میزان ۹ درصد کاهش و در سال ۲۰۱۴ به میزان ۹ درصد افزایش داشته است.

   خلاصه‌ای از نوزدهمین گزارش سالانه انجمن صنعت ماهواره

  اگرچه درآمد کلی حاصل شده به میزان ثابتی افزایش داشته است، افزایش قابل توجه و مستمر تعداد ماهواره‌های عملیاتی در مدار، بر اهمیت روزافزون آن مهر تأیید زده است. در پایان سال ۲۰۱۵، تعداد  ۱۳۸۱ ماهواره عملیاتی در مدار وجود داشت. درحالی که  در پایان سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۱ این تعداد به ترتیب ۱۲۶۱ و ۹۸۶ ماهواره بوده است. این اعداد نشانگر افزایش چهل درصدی تعداد ماهواره‌ها در چند سال اخیر بوده‌اند. علت این افزایش را می‌توان به پرتاب ماهواره‌های مکعبی (CubeSats) به مدار نسبت داد.

  رئیس انجمن صنعت ماهواره در این خصوص اظهار داشت با توجه به اینکه مجموع میزان رشد، ثابت بوده و درآمد حاصل از پهنای باند ماهواره و رصد زمین نیز رشد دو رقمی داشته‌ است، سال گذشته سالی بسیار خوب و قابل توجه برای صنعت ماهواره بوده است. هر دو بخش صنعت و شرکت‌های ماهواره‌ای از فناوری‌های جدید و نوینی استفاده می‌کنند و ظرفیت‌های منحصر به فرد و کاربردی را ایجاد می‌کنند که تنها از طریق خدمات فضایی مهیا می‌شود.

  این گزارش نوزدهمین گزارش سالانه‌ای است که انجمن صنعت ماهواره در زمینه وضعیت جهانی صنعت ماهواره ارائه می‌دهد. در این گزارش از آمارهای اختصاصی شرکت‌های ماهواره‌ای، اطلاعات عمومی و پژوهش‌های مستقل برای ارزیابی عملکرد چهار صنعت ماهواره‌ای "خدمات ماهواره‌ای "، "ساخت ماهواره‌ "، "خدمات پرتاب ماهواره" و "تجهیزات زمینی ماهواره" بهره‌برداری شده است . نتایج مندرج در این گزارش مواردی به شرح زیر را شامل می‌شود:

  خدمات ماهواره‌ای:
  درآمد جهانی حاصل از این بخش از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ به میزان چهار درصد افزایش داشته و به ۱۲۷,۴ میلیارد دلار رسیده است. بخش عمده این افزایش در نتیجه درآمد حاصل از ارائه خدمات تلویزیونی ماهواره‌ای مصرف‌کننده،  پهنای باند و رصد زمین ایجاد شده است.

  ساخت ماهواره: درآمد جهانی حاصل از ساخت ماهواره که نشانگر بهای ماهواره‌های پرتاب شده در سال ۲۰۱۵ است، به میزان چهار درصد افزایش داشته و به ۱۶,۶ میلیارد دلار رسید. همچنین تعداد ۱۷ سفارش برای ماهواره‌های ژئو وجود داشته است که سازندگان آمریکایی موفق به دریافت ۱۱ تعداد از این سفارش‌ها شده‌اند.

  خدمات پرتاب ماهواره: درآمد حاصل از این بخش که شامل درآمد تمامی پرتاب‌های تجاری-رقابتی سال ۲۰۱۵ می‌شود، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۵، تعداد ۲۰۲ ماهواره پرتاب شد، در حالی که در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۰۸ ماهواره پرتاب شده بود. تعداد پرتاب‌هایی که به لحاظ تجاری تحویل گرفته شده‌اند نیز از ۷۳ پرتاب در سال ۲۰۱۴ به ۶۵ پرتاب در سال ۲۰۱۴ کاهش پیدا کرد.

  تجهیزات زمینی ماهواره: درآمد حاصل از این بخش نسبت به سال ۲۰۱۴ یک درصد افزایش پیدا کرده و به ۵۸,۹ میلیارد دلار رسید. تجهیزات ناوبری ماهواره‌ای (GNSS)  برای مصرف‌کنندگان و مشتریان صنعتی حدود ۵۳ درصد از مجموع درآمد تجهیزات زمینی را به خود اختصاص داد.

   خلاصه‌ای از نوزدهمین گزارش سالانه انجمن صنعت ماهواره

  منبع خبر :  www.sia.org