سحابی حباب، هدیه تولد ۲۶ سالگی هابل

  اخترشناسان به منظور بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد تولد تلسکوپ محبوب هابل تصویری از سحابی حباب یا NGC ۷۶۳۵ را که توسط این تلسکوپ فضایی ثبت شده‌است را انتخاب کرده و منتشر ساخته‌اند. سحابی حباب، هدیه تولد ۲۶ سالگی هابل


  براساس گزارش گیزمگ، این تلسکوپ کهنسال با وجود قدمتی که دارد،‌ و با وجود اینکه برای بیش از یک ربع قرن به فعالیت پرداخته‌است، هنوز در وضعیت عالی به سر می‌برد و به مشارکت ارزشمند خود در اکتشافات کیهانی بشر ادامه می‌دهد.

  سحابی حباب که تصویر آن به مناسبت تولد هابل منتشر شده‌است، وسعتی برابر هفت سال نوری داشته و در صورت فلکی ذات‌الکرسی در فاصله ۷۱۰۰ سال نوری از زمین واقع شده‌است. هابل در فوریه سال ۲۰۱۶ این سحابی را نشانه گرفت و با استفاده از دوربین شماره ۳ خود جزئیاتی بی‌نظیر از آن را در طیف نور مرئی به ثبت رساند.


  در قلب این حباب ستاره‌ای عظیم جا گرفته‌است که جرم آن به صورت تخمینی ۴۵ برابر جرم خورشید است،‌اگرچه تنها چهار میلیون سال سن دارد. این ستاره غول‌پیکر اما جوان قرار است تا ۱۰ الی ۲۰ میلیون سال دیگر در یک رویداد ابرنواختری بزرگ منفجر شود.


  رنگ‌های زیبای این تصویر نمایانگر وجود گازهای مختلفی هستند که در دماهای مختلف تغییر رنگ می‌دهند. آبی نشانگر وجود اکسیژن، سرخ نشانه وجود نیتروژن، و سبز نشانه وجود هیدروژن است. در فضای بیرونی ستاره ستونی زرد‌رنگ دیده می‌شود که حاوی ترکیبی از هیدروژن و نیتروژن است.


  شکل حبابی این سحابی ناشی از فوران گازهای ستاره توسط بادهای قدرتمند ستاره‌ای با سرعت چند‌میلیون کیلومتر بر ساعت است. این جریان گازی به حرکت رو به بیرون خود تا زمانی ادامه خواهد‌داد تا گازها با گازهای سردتر میان‌ستاره‌ای برخورد کنند. پس از برخورد با این لایه از گازها،‌مواد ستاره‌ای به مرور زمان در این مرز با یکدیگر ترکیب شده و شکل حبابی را ایجاد کرده‌اند.

   

  منبع:همشهری آنلاین