آغاز به کار فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی

  در مراسم گرامی‌داشت روز فناوری فضایی، که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، اعلام شد فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران آغاز به کار می‌نماید. آغاز به کار فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی


  پژوهشگاه فضایی ایران به منظور ایجاد بستر مناسب برای توسعه فناوری‌های فضایی با حمایت سازمان فضایی ایران اقدام به ایجاد و راه‌اندازی مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون  نموده است.


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران همگام با کسب موفقیت‌های فضایی جمهوری اسلامی، پژوهشگاه فضایی ایران که توسعه سامانه‌های فضایی غیردفاعی  و بومی را عهده‌دار شده، نسبت به ایجاد زیرساخت‌ها و فناوری‌های فضایی، برنامه‌ریزی و اقدام نموده است.


  یکی از زیرساخت‌های حیاتی مورد نظر در حوزه فناوری‌های فضایی، مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی است که فاز اول آن با هدف پشتیبانی از توسعه محصولات فضایی در این پژوهشگاه به اجرا درآمده است.

  آغاز به کار فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی

  توسعه عملیاتی این مرکز طی قراردادی بین سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران از اواسط سال ۱۳۹۲ آغاز شد و فاز اول آن در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسیده است.


  مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون پژوهشگاه فضایی ایران، افزون بر پشتیبانی از توسعه محصولات فضایی، آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی به سایر صنایع کشور از جمله صنایع هوافضایی، دریایی، هوایی، خودروسازی و مخابرات است.


  مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی پژوهشگاه فضایی ایران دارای ۹ آزمایشگاه و یک کارگاه فعال است.


  در این مرکز آزمایشگاه‌هی، آزمون‌هایی از قبیل اندازه‌گیری خواص جرمی، مشخصات مودال، آکوستیک، خلاء حرارتی ، هم‌راستایی، ارتعاشات و شوک انجام می‌شود.


  آزمایشگاه‌های دیگر این مرکز عبارتند از: بارگذاری استاتیکی، کنترل وضعیت، EMC/EMI، ساخت و پشتیبانی آزمون .


  افزون بر این، مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون پژوهشگاه فضایی ایران دارای کارگاه ساخت و پشتیبانی آزمون نیز هست.


  شایان ذکر است بیش از ۸۰ درصد تجهیزات و قطعات مرکز یک‌پارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی توسط فناوران و متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

  آغاز به کار فاز اول مرکز یکپارچه‌سازی و آزمون سامانه‌های فضایی

   

  شرح آزمایشگاه‌ها:


  آزمایشگاه آکوستیک: در این آزمایشگاه فشار اکوستیکی ایجاد شده در جت خروجی سامانه پیشرانش در دقایق اولیه پرواز شبیه‌سازی شده و عملکرد سامانه ارزیابی می‌شود.


  آزمایشگاه بارگذاری استاتیکی: در آزمایشگار بارگذاری استاتیکی، اثر جرم، شتاب حاصل از پیشرانش پرتابگر و نیروهای حاصل از تغییر مسیر در حین پرتاب شبیه‌سازی شده و عملکرد سامانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.


  آزمایشگاه ارتعاشات و شوک: در این آزمایشگاه، بارهای ارتعاشی و شوک مکانیکی که در حین پرواز به سامانه وارد می‌شود، شبیه‌سازی شده و صحت عملکرد سامانه ارزیابی می‌شود.


  آزمایشگاه مشخصات مودال: کار این آزمایشگاه اندازه‌گیری مودال سامانه است. تعیین مشخصات مودال در بهینه‌سازی سازه و همچنین زیرسیستم کنترل وضعیت سامانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


  آزمایشگاه هم‌راستایی: نصب دقیق تجهیزات حساس سامانه، مثل عملگرها، سنسورها و آنتن‌ها در موقعیت و وضعیت مطلوب در این آزمایشگاه انجام می‌شود.


  آزمایشگاه خلاء حرارتی:
  در آزمایشگاه خلا حرارتی، شدت تابش خورشید، شرایط گرمایش، سرمایش و همچنین رفتار اجزای مختلف سامانه در شرایط شبیه‌سازی شده فضا از نظر میزان خلاء، ارزیابی می‌شود.


  آزمایشگاه خواص جرمی: کار این آزمایشگاه، اندازه‌گیری مشخصات جرمی سامانه‌ها است. خواص جرمی یک مجموعه، شامل مشخصات جرم، موقعیت مرکز جرم ، مُمان‌های  اینرسی و نابالانسی استاتیکی و دینامیکی است.


  آزمایشگاه کنترل وضعیت: در آزمایشگاه کنترل وضعیت با شبیه‌سازی سه درجه آزادی دورانی، میدان مغناطیسی زمین و زاویه تابش خورشید، امکان تست یک‌پارچه زیرسیستم کنترل وضعیت شامل سنسورها، عملگرها و الگوریتم‌های کنترل فراهم شده است.


  آزمایشگاه EMC/EMI : در این آزمایشگاه با تولید و اندازه‌گیری امواج الکترومغناطیسی،  عملکرد سامانه در برابر اغتشاشات الکترومغناطیسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.


  کارگاه ساخت و پشتیبانی آزمون: این کارگاه با ساخت قطعات دقیق، فیکسچرهای آزمون و عملیات مونتاژ و دمونتاژ مجموعه تحت آزمون، در انجام خدمات آزمایشگاه همکاری می‌کند.