دکتر واعظی خبرداد: افزایش همکاری های تجاری ایران و آذربایجان با تسهیل روابط بانکی

  دکتر واعظی در دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان،از افزایش همکاری های تجاری ایران و آذربایجان با تسهیل روابط بانکی،خبرداد. دکتر واعظی خبرداد: افزایش همکاری های تجاری ایران و آذربایجان با تسهیل روابط بانکی


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان، در دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی  دوکشور، با شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت  آذربایجان دیدارکرد گفت: روابط گسترده بخش خصوصی دو کشور، نشان دهنده آن است که روابط ایران و آذربایجان وارد فصل جدیدی میان دو کشور شده است.

  وی به دستور رئیس جمهور ایران در زمینه گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با کشور آذربایجان اشاره کرد و گفت: ایران آمادگی کامل برای برگزاری کمیسیون های مشترک در فواصل زمانی را دارد.

  واعظی به رفع تحریم های ایران در دو هفته آینده اشاره کرد و افزود: با رفع این تحریم ها همکاری های بانکی میان دو کشور و بانک های بین المللی افزایش می یابد.

  وزیر ارتباطات اظهار کرد:  هر دو کشور نسبت به افراطی گری در منطقه دارای اشتراک نظر هستند و شرایط منطقه به گونه ای است که ایران و آذربایجان می توانند  همکاری های دو جانبه را گسترش دهند.

  واعظی به پشتوانه های مشترکی چون تاریخ و دین، میان ایران و آذربایجان اشاره کرد و افزود:  خوشبختانه زمینه های بسیار مناسبی برای همکاری های دو جانبه و  سه جانبه تعریف کرده ایم و این روابط همچنان در حال گسترش است.

  وی حجم روابط اقتصادی دو کشور را ۵۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت : این میزان در شان دو ملت و کشور نیست .

  رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان ابراز امیدواری کرد:  تلاش می کنیم این کمیسیون مشترک مقدمات سفر الهام علی اف در تهران را فراهم کند.

  وی همکاری های مشترک ایران و آذربایجان، در زمینه گاز، برق، انرژی، حمل و نقل ، ترانزیت، سلامت و درمان ، گردشگری و ... را ضروری دانست و ادامه داد: در گذشته مذاکراتی در زمینه دارو و خودرو با هم داشته ایم و خوشبختانه اخیراً موفق شده ایم توافقات خوبی در بخش حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی با هم داشته باشیم.

  واعظی با بیان اینکه توافق ما در آستارا می تواند تحول مناسبی در روابط حمل و نقل دو کشور بوجود آورد، افزود: در ارتباط با همکاری های برق میان دو کشور، امیدواریم  دراین سفر،‌درخصوص تعرفه به نتایج مثبتی دست یابیم.

  واعظی تصریح کرد: روابط بانکی دو کشور ، کلیدی است که بتوانیم راه را برای روابط تجاری و گسترش حجم همکاری ها فراهم کنیم.

  وی بستر سازی برای حضور سرمایه گذاران دو کشور را ضروری خواند و گفت: امیدواریم این کمیسیون تصمیمات جسورانه و خردمندانه دو کشور را در پی داشته باشد.

  واعظی به حضور بیش از ۱۰۰ نفر از بخش خصوصی و دولتی در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: انشاء الله تشکیل کارگروه های مختلف در این کمیسیون در زمینه های مالی، اقتصادی،  تجاری و صنعتی، انرژی، حمل و نقل ،ارتباطات و...  موجب گسترش همکاری های دو جانبه ایران و آذربایجان شود.