بررسی زمینه‌های مشترک همکاری

  در نشستی که روز یکشنبه مورخ ۱۵ آذر سال‌جاری برگزار شد، زمینه‌ همکاری‌های مشترک بین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه فناوری فضایی بررسی شد.

  بررسی زمینه‌های مشترک همکاری


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، در روز یکشنبه مورخ ۱۵ آذر سال‌جاری، دکتر خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) و تیم همراه در پژوهشگاه فضایی ایران حضور یافته و در جلسه‌ای با دکتر حدادپور سرپرست این پژوهشگاه و برخی از مدیران آن  به مذاکره پرداختند.

  بررسی زمینه‌های مشترک همکاری

  بنا بر این گزارش، هدف از این نشست، بررسی زمینه‌های مشترک کاری و تعیین محورهای مورد نظر طرفین برای همکاری در پروژه‌ها و برنامه-های پژوهشی و فناوری بوده است.


  در این نشست، دکتر خوانساری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) طی سخنانی اظهار داشت: دو پژوهشگاه مشترکاتی دارند که شناخت درست از توانایی‌ها و امکانات طرفین می‌تواند موجب تصمیم‌گیری اصولی و همکاری‌های سازنده و موثر شود که در پیشبرد برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز نقش مهمی خواهد داشت.


  رئیس پژوهشگاه ارتیاطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به پتانسیل مجرب موجود در این پژوهشگاه و دست‌آوردهای حاصله و نیز سابقه تعاملات قبلی طرفین در انجام پروژه‌ها ، یادآور شد انجام همکاری‌ها و پروژه‌های مشترک موجب هم‌افزایی و استفاده بهینه از فرصت‌ها شده و از موازی‌کاری جلوگیری می‌کند.


  دکتر خوانساری همچنین از آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری در دو بعد مشورتی و اجرایی با پژوهشگاه فضایی در فعالیت‌های جاری و برنامه‌های آتی سخن گفت.


  در ادامه این نشست، دکترحسن حدادپور سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران ضمن استقبال از تعاملات و همکاری‌های مشترک بین طرفین، اظهار داشت: برای توسعه علم و فناوری در کشورمان، باید دید ملی داشت و از بخشی‌نگری پرهیز نمود.

  بررسی زمینه‌های مشترک همکاری

  دکتر حدادپور  یکی از مسائل مهم در برنامه‌ریزی‌ها و انجام امور را آینده‌پژوهی خواند و افزود: ما باید نقشه‌راه ۱۵ تا ۲۰ سال آینده را در حوزه توسعه علم و فناوری فضایی داشته باشیم و افق کارمان را مشخص کنیم  تا براساس آن، مرحله به مرحله، قدم‌های درستی برداریم و از پراکنده‌کاری جلوگیری کنیم.


  سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران به منظور تداوم تعاملات و همکاری‌ها، خواستار تشکیل کمیته‌ای با حضور نمایندگان طرفین برای بررسی چگونگی تحقق فعالیت‌های مشترک و تهیه برنامه عملیاتی بدین منظور شد که در پی آن،اعضای این کمیته مشخص شدند.


  در این نشست، طرفین برخی از موضوعات و محورهای همکاری‌های مشترک را برشمردند که طراحی و ساخت سیستم‌های مخابراتی ماهواره‌ها‌، پایش و پردازش سیگنال‌های فضایی، ایستگاه‌های زمینی، نرم‌افزار‌های تخصصی، اینترنت اشیاء، طراحی و ساخت محموله مخابراتی ماهواره ژئو، استقرار فرآیندهای مهندسی سیستم، رادیوتلسکوپ و امنیت ارتباطات ماهواره‌ای  از آن جمله بود.


  افزون بر این، طرفین بر استفاده از امکانات زیرساختی هر دو مجموعه ازجمله مرکز آزمون و یک‌پارچه‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران  و آزمایشگاه مخابراتی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید نمودند.


  در این نشست مقرر شد با توجه به مذاکرات قبلی، تیم مشترکی در موضوع اینترنت اشیاء از دو پژوهشگاه تشکیل و محورهای کاری را تعریف نماید و پی‌گیر اجرای همکاری‌های مشترک در این خصوص باشد.

  بررسی زمینه‌های مشترک همکاری