ایجاد کمیته های مختلف در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه برای گسترش همکاری

  دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه به ریاست محمود واعظی با ایجاد کمیته های انرژی، کمیته حمل و نقل و ارتباطات، کمیته کشاورزی، کمیته سرمایه گذاری، کمیته توسعه همکاری های صنعتی و معدنی برگزار شد. ایجاد کمیته های مختلف در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه برای گسترش همکاری


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه به ریاست محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در مسکو برگزار شد.

  در این نشست که با حضور روسای کمیسیون مشترک برگزار شد، دو طرف به تشریح دیدگاه های خود در خصوص توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور پرداختند.

  محمود واعظی در این نشست با اشاره به سند یادداشت تفاهم در دوازدهمین کمیسیون مشترک، آن را دارای محتوای ارزشمند دانست و افزود: این تفاهم نامه نقشه راه همکاری های یک سال آینده اقتصادی دو کشور در خود جای داده است که با توجه به این نقشه می توان همکاری ها را با کیفیت بیشتر افزایش داد.

  وی در ادامه توضیح داد: یکی از مهمترین ویژگی های این نشست، نقش پررنگ بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی دو کشور است و در این نشست برنامه تبادل هیات ها و اسناد در دستورکار دیگری نیز وجود داشت.

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: سفر زئیس جمهور روسیه به تهران اهمیت این همکاری ها را افزایش داده است و روابط ایران و روسیه باید به گونه ای تنظیم شود که تغییرات سیاسی و تغییر دولت ها هم نتواند در روند مثبت روابط تأثیر گذار باشد.

  واعظی با مهم خواندن ادامه همکاری ها و توسعه روابط تجاری دو کشور بیان کرد: لازم است دغدغه سرمایه گذاران ایران وروسی با طراحی مکانیزم های مورد نظر کاهش پیدا کند تا بتوانیم شاهد گسترش همکاری های تجاری باشیم.

  وزیر انرژی روسیه در ادامه این اجلاس با تقدیر از برگزاری نشست دوازدهم کمیسیون مشترک حجم مبادلات تجاری دو کشور را نامتناسب با سطح عالی روابط سیاسی موجود دانست و گفت: در کمیسیون حاضر نزدیک به ۲۸۰ شرکت و سازمان روسی مشارکت داشتند و سطح هیات ایران نسبت به سال های قبل بسیار بالا بود.

  وی همچنین هدف از برگزاری کمیسیون را برداشتن موانعی که از گذشته بر سر راه های دو کشور بوده  دانست و از آماده شدن اسناد لازم ابراز رضایت کرد و گفت: ضرورت استفاده از ارزهای ملی دو کشور، حمایت از بخش های تجاری مختلف و همکاری های استانی از دیگر گام های دو دولت در توسعه همکاری های مشترک است.

  لازم به ذکر است در نشست کمیسیون مشترک ۶ کمیته انرژی، کمیته حمل و نقل و ارتباطات، کمیته کشاورزی، کمیته سرمایه گذاری، کمیته توسعه همکاری های صنعتی و معدنی و سایر کمیته ها دیگر نیز تشکیل شد.


  گفتنی است در پایان روزهای کاری و پر فشار این کمیسیون بررسی و نهایی کردن حوزه های همکاری دوکشور انجام شد و سند آن توسط وزرای مسئول دو کشور به امضا رسید.