جهانگرد : پرتال شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال راه اندازی می شود

  رئیس سازمان فناوری اطلاعات از راه اندازی پرتال جامع دولت الکترونیک تا پایان سال خبر داد و گفت: با راه اندازی پرتال رسمی دولت الکترونیکی تمام سازمان ها و دستگاه های حاکمیتی باید وب سایت های خود را در این پرتال در دسترس عموم مردم قرار دهند.

  جهانگرد : پرتال شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال راه اندازی می شود


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نصرالله جهانگرد در جمع خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه ایران تلکام هدف از این طرح را ارائه خدمات دولتی بر بستر دولت الکترونیک عنوان کرد و افزود: نخستین غرفه دولت الکترونیک نیز در نمایشگاه الکامپ امسال با هدف معرفی خدمات وبسایت های دولتی و بررسی کیفیت آنها ارائه خواهد شد.


  وی مهم‌ ترین اقدام این سازمان را توجه به برنامه ششم توسعه و خدمات دولت الکترونیک برشمرد و تاکید کرد: ما از طرف مجموعه وزارت ارتباطات خود را مسئول طراحی، هماهنگی و نظارت بر شبکه ملی اطلاعات می دانیم.


  جهانگرد گفت: طبق برنامه ششم توسعه، بر پایی خدمات دولت الکترونیک در سراسر کشور ماموریت اصلی ماست و با ایجاد ساز و کار فنی و اجرایی برای مدیریت، راهبری و پیاده سازی این ماموریت تلاش می کنیم.


  وی گفت : طبق برنامه پنجم توسعه و تاکید شورای عالی فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات دارای ضوابطی است که باید رعایت شود و این ضوابط در شش یا ۷ دسته گروه بندی شده و مهم ترین مورد آن این است که در عرصه ملی ، شبکه ای پایدار با پهنای باند و امنیت بالا و استقلال مدیریت ایرانی برپا کنیم.


  جهانگرد با بیان این که سازمان از طرف وزارت ارتباطات مسئول طراحی، هماهنگی, نظارت بر اجرای شبکه ملی اطلاعات در کشور است، خاطر نشان کرد: شبکه ما اکنون در حال دگردیسی به سمت IP محور شدن است.


  وی از طرح های بزرگ وزارت ارتباطات برای توسعه ظرفیت زیرساخت کشور خبر داد و گفت: شبکه فیبرنوری در حال گسترش است و برای دسترسی به خدمات مناسب لازم است همزمان شرکت های مخابرات استانی توسعه یابند تا روی شبکه به کاربران به هر ظرفیت مورد نیاز ارتباط دهیم.


  جهانگرد با اشاره به مذاکره با نهادهای بین المللی در سال گذشته افزود: بعد از یک سال مذاکره کپی سوئیچ جهانی را به داخل کشور منتقل و آن را نصب کردیم و به این ترتیب زمینه انتقال ترافیک به داخل کشور، فراهم شده است .


  رئیس سازمان فناوری اطلاعات ساختار شبکه فعلی ملی اطلاعات را نوپا دانست و افزود: تا توانمندتر و با کیفیت تر شدن این شبکه باید کارکنیم.


  وی افزود: باید کل ترافیک کشور در آینده روی شبکه ابری باشد تا کاربران از نزدیک ترین نقطه اطلاعات را دریافت کنند ، همچنین وزارتخانه تیمی تعیین کرده که از نظر فنی و کیفی وضع اینترنت کشور را مهندسی کند.


  رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به وجود بیش از ۷ جویشگر بومی در کشور گفت: هر کشور متناسب با شرایط خود جویشگرهایی تهیه کرده است و امسال و سال آینده حمایت از تولید محتوا و خط و زبان فارسی را دنبال می کنیم و در این راستا، در برنامه داریم تعداد صفحات فارسی وب افزایش یابد.


  وی در عین حال جویشگر بومی را سرمایه ای ملی برشمرد و گفت: استفاده هر چه بیشتر از این جویشگرها، موجب ارتقای آن می شود.


  جهانگرد همچنین در زمینه سیستم عامل بومی نیز گفت: از سیستم های حیاتی کشور است که تجربیات موفقی هم در کشور شده است و به زودی با نصب برخی اپلیکیشن‌ها روی این سیستم عامل، اجرای آن وارد مرحله عملیاتی خواهد شد.