وزیر ارتباطات خبر داد: تشکیل کمیسیون مشترک ایران و فرانسه در حوزه ICT و فضایی

  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر تجارت خارجی و گردشگری فرانسه خبر از تشکیل کمیسیون مشترک در حوزه ICT و فضایی داد. وزیر ارتباطات خبر داد: تشکیل کمیسیون مشترک ایران و فرانسه در حوزه ICT و فضایی

   


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی در این نشست، گفت: در این کمیسیون زمینه های همکاری در موارد مطرح شده پیگیری و تا سفر دکتر روحانی در ۱۷ نوامبر به فرانسه نهایی خواهد شد.

  وی با تاکید بر سیاست اقتصاد مقاومتی گفت: دنبال روابط عادلانه در عین حفظ منافع کشور هستیم.

  واعظی در ادامه, سفر هیات های اروپایی به ایران را دستاورد مذاکرات وین برشمرد و گفت: وزیر کشاورزی و وزیر تجارت خارجی و گردشگری فرانسه به همراه ۱۵۰ شرکت فرانسوی به ایران آمدند که در این بین ۸ شرکت بزرگ ماهواره ای نیز حضور دارند.

  وی با اشاره به چهار محور مورد مذاکره گفت: خرید تجهیزات ICT و مخابراتی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی و سنجش از دور، مشاوره و همکاری با اپراتورها، مورد مذاکره و تفاهم واقع شد.

  وزیر ارتباطات در زمینه همکاری در ساخت و پرتاب ماهواره ملی مخابراتی و سنجش از دور گفت: با توجه به حضور نمایندگان شرکت تالس و ایرباس در هیات فرانسوی مذاکرات با رئیس سازمان فضایی در این خصوص ادامه خواهد یافت.

  واعظی با تاکید بر رویکرد ایران در زمینه استفاده از تجهیزات خارجی با کیفیت و قیمت پایین، ادامه داد: ملاک ما در استفاده از این تجهیزات همین موارد است و با توجه به این که شرکت های فرانسوی از گذشته جزو شرکتهای دارای تجهیزات مناسب هستند، زمینه همکاری مناسب و مذاکرات در این زمینه نیز دنبال می شود.

  وزیر ارتباطات بر استفاده از همکاریهای مشاوره ای در زمینه امنیت و کیفیت شبکه نیز اشاره کرد و افزود: در زمینه همکاری اپراتورها نیز، اپراتور اورنج فرانسه که در ۲۸ کشور فعالیت دارد حضور یافته که این اپراتور در حال مذاکره با یکی از اپراتورهای ایرانی است.

  دکتر واعظی افتتاح مرکز تجاری فرانسه در تهران را زمینه ساز همکاری نزدیک تر دو کشور دانست و اظهار داشت: با توجه به حضور مسوولان بانکی، بیمه ای و خزانه داری فرانسه، عادی شدن روابط بانکی و نیز فعال شدن بیمه کوفاس طرح و امیدواریم روابط دو کشور روند صعودی بیابد.

  ماتیاس سکل وزیر تجارت خارجی و گردشگری فرانسه نیز از آمادگی این کشور در زمینه همکاری در موارد یاد شده خبر داد و گفت: آمادگی همکاری در تمام زمینه ها وجود دارد.

  وی اجرایی شدن توافق وین را راهکشای روابط دو کشور دانست و اظهار داشت: امیدواریم همکاری در خصوص ماهواره ظرف چند روز آینده شروع شود.

  وزیر تجارت خارجی و گردشگری فرانسه با اشاره به پیشنهاد وزیر ارتباطات ایران در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک گفت: امیدواریم در قالب این کمیسیون زمینه های سفر دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به فرانسه در ۱۷ نوامبر فراهم شود.

   

  وزیر ارتباطات خبر داد: تشکیل کمیسیون مشترک ایران و فرانسه در حوزه ICT و فضایی