وزیر ارتباطات خبرداد: برگزاری مناقصه تجهیز ۵۰۰۰ روستا به اینترنت

  وزیر ارتباطات با بیان اینکه سال گذشته ۸۰۰۰ روستای کشور به اینترنت مجهز شدند گفت: مناقصه برای ۵۰۰۰ روستای دیگر در حال انجام است که پس از امضای قرار داد این روستاها هم دارای پوشش شبکه ای اینترنت خواهند شد. وزیر ارتباطات خبرداد: برگزاری مناقصه تجهیز ۵۰۰۰ روستا به اینترنت


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات به نقل از ایسنا،در سیستان و بلوچستان، محمود واعظی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: حدود ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور ارتباط اینترنتی آنها برقرار است و در حال برنامه ریزی برای روستاهای ۱۰خانوار هستیم که تا پایان دولت تدبیر و امید از امکانات تلفن و اینترنت برخوردار شوند.

  او افزود: در چند ماه گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای برای توسعه شبکه ICT کشور و بخصوص استان سیستان و بلوچستان انجام شده است.

  وزیر ارتباطات بیان کرد: دولت به وعده‌های خود به ویژه در توسعه پروژه های زیر بنایی لازم در استان سیستان و بلوچستان عمل کرده است.

  واعظی در ادامه اظهار کرد: امروز حدود ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید و از طرف دیگر حدود ۲۰ هزار ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه به پهنای اینترنت موجود استان اضافه شد.

  وی همچنین باتوجه به گسترش خوب شبکه های انتقال استان بیان کرد: با این گسترش ۲۱۴۰ مگابیت بر ثانیه به پهنای باند استان اضافه شد و ۴۸ هزار ۳۸۴ به ظرفیت شبکه انتقال اضافه شد.

  وی همچنین تصریح کرد: در مسیرهای ایرانشهر –خیر آباد؛ چابهار –ایرانشهر؛ چابهار-گواتر؛ سفیدابه به نهبندان و زابل به سفیدابه ، ایرانشهر به نیکشهر حدود ۵۰۰ کیلومتر فیبرنوری راه اندازی شده است.

  وزیر ارتباطات از دیگر اقدامات انجام شده مذاکره با دولت پاکستان را عنوان کرد و افزود: فیبرنوری تا مرز پاکستان انجام شده و تجهیزات آن نصب شده است و در حال حاضر با ظرفیت ۱۰گیگابیت بر ثانیه ارتباط ما با پاکستان برقرار شده است.

  وی در خصوص سرمایه‌گذاری در این پروژه ها گفت: برای افتتاح پروژه های امروز سیستان و بلوچستان، ۱۵۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هزینه صرف شده است.

  واعظی با توجه به اینکه پراکندگی روستاهای استان سیستان و بلوچستان به لحاظ ایجاد امکانات اینترنتی زیاد است عنوان کرد: درنظر داریم بودجه ای ویژه علاوه بر استان های کل کشور به روستاهای استان سیستان و بلوچستان تعلق گیرد و ۲۰۰۰ روستا را تحت پوشش فیبرنوری قرار دهیم.

  وی در پایان از برنامه توسعه پست بانک ها گفت و افزود: باید پست بانک ها را در روستاها افزایش دهیم که مردم در سراسر استان بتوانند از خدمات پست استفاده کنند.

  واعظی برنامه وزارت ارتباطات در این راستا را ایجاد بستر برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و با تاکید بر لزوم همکاری مراکز آموزش عالی و پژوهشگران در راستای توسعه این فناوری در کشور افزود: بخش خصوصی و پژوهشگران باید فعالانه به این حوزه وارد شوند و البته ما نیز کمک به آنان را وظیفه خود می‌دانیم.

  وزیر ارتباطات گفت: با تلاش های انجام شده پهنای باند اینترنت که در ابتدای کار دولت برابر با ۷۰۰ مگابایت بر ثانیه بود به ۲۴۰۰ مگابایت بر ثانیه رسیده که در این راستا نیازمندیهای شرکتهایی که اینترنت و اگذار می کنند نیز مورد توجه قرار گرفته است.

  واعظی برنامه سال گذشته را فراهم کردن زیرساخت ها برشمرد و با اشاره به تلاش شرکت زیرساخت در سراسر کشور افزود: امسال در نظر داریم، استفاده سازمانها و مردم را از ICT کشور بویژه پهنای باند فراهم کنیم و خوشبختانه هر چه پیش می رویم اقبال مردم هم بیشتر می شود.