وزیر ارتباطات در دومین سال دولت تدبیر و امید در استان مرکزی: شمار کاربران اینترنت در دولت یازدهم سه برابر شد

  دکتر واعظی در سالگرد حماسه ۲۴ خرداد ماه گفت: از آغار فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون تعداد کاربران اینترنت در کشور از سه میلیون نفر به ۹ میلیون نفر افزایش یافته است. وزیر ارتباطات در دومین سال دولت تدبیر و امید در استان مرکزی: شمار کاربران اینترنت در دولت یازدهم سه برابر شد

   

  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات  وفناوری اطلاعات، به نقل از ایرنا دکتر محمود واعظی  افزود:پیش از این تنها سه میلیون نفر در کشور از خدمات اینترنتی بهره مند بودند، اما هم اکنون بیش از ۹ میلیون نفر از این خدمات بهره مندند.


  وی ادامه داد: همچنین پیش از فعالیت دولت یازدهم تنها ۲۰۰ هزار نفر امکان استفاده از خدمات اینترنتی تلفن همراه را داشتند،اما امروز بیش از ۱۱ میلیون نفر در نقاط مختلف کشور از این خدمات بهره می برند.


  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: ارائه خدمات اینترنتی حتی برای روستاهای بالای ۱۵ خانوار در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است به طوری که در سال گذشته بیش از هشت هزار روستا در نقاط مختلف ایران اسلامی از این خدمات بهره مند شدند و ۲۵ هزار روستا نیز تا پایان امسال می توانند از خدمات اینترنت استفاده کنند.


  وی خاطرنشان کرد: ظرفیت انتقال خطوط بین شبکه ای از آغاز فعالیت دولت یازدهم دو برابر شده است به طوری که ارتباط ترانزیت، که اروپا و آسیا را به هم وصل می کند در سال گذشته ۲۱۳ درصد افزایش پیدا کرد.


  واعظی یادآوری کرد: نسل سوم تلفن همراه در سال گذشته به۲۲۰ شهر کشور وصل شد و در سال جاری نیز انتقال نسل چهارم تلفن همراه در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.


  وی اضافه کرد: با تلاش های انجام شده پهنای باند اینترنت که در ابتدای کار دولت برابر با ۷۰۰ مگابایت بر ثانیه بود به دو هزار و ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه رسیده که در این راستا نیازمندی های شرکت هایی که اینترنت و اگذار می کنند نیز مورد توجه قرار گرفته است.


  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: قبل از دولت تدبیر و امید ۱۰ درصد از محتوا در داخل و ۹۰ درصد از خارج انجام می شد اما با آغاز فعالیت دولت یازدهم ۳۵ درصد از میزان داخلی است و این وزارتخانه توجه ویژه ای به تولید اپلیکیشن های مورد نیاز دارد.


  وی با بیان اینکه از آغاز فعالیت دولت دبیر و امید اعتباری بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد ریال در برنامه های مختلف وزارت ارتباطات هزینه شده است افزود: ۲۵ هزار میلیارد ریال این اعتبار از سوی دولت و بقیه آن از سوی بخش خصوصی هزینه شده است.


  واعظی افزود: سرمایه گذاری در بخش فناوری اطلاعات در دولت قبل مورد توجه نبوده اما این بحث در دولت یازدهم توسعه می یابد.


  وی یادآوری کرد: دولت قصد دارد فناوری اطلاعات را به عنوان پیشخوان توسعه و توانمندساز حوزه های دیگر و تسهیل کننده زندگی و کسب و کار در جامعه گسترش دهد.


  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این هدف بزرگی است که بدون مشارکت و همکاری دانشگاه ها و پژوهشگران محقق نمی شود و برنامه وزارت ارتباطات این است که ما تنها بستر را مهیا کنیم و بخش خصوصی بیشتر سرمایه گذاری ها را انجام دهد.


  وی خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات همواره کمک کردن به بخش خصوصی را یک وظیفه می داند اما انتظار داریم که ابتدا فعالان و پژوهشگران و بخش خصوصی جوششی از خود ایجاد و سپس از ما به عنوان یک حامی طلب کمک کنند.


  واعظی با اشاره به علاقه نداشتن دولت به تصدی گری و یا رقابت با بخش خصوصی، گفت: ما باید از توانایی ها و ظرفیت های موجود در کشور استفاده کنیم تا بتوانیم زمینه توسعه و گسترش فعالیت ها و در نتیجه ایجاد فضای اشتغال و کسب و کار را فراهم کنیم.


  وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات افزود: امروز باید ICT زیربنای توسعه هر کشور قرار گیرد تا زمینه توانمندسازی بخش های دیگر جامعه و کسب و کار فراهم شود.


  وی بیان کرد: راهبرد اصلی وزارت ارتباطات این است که در پژوهش و تقویت تولید داخلی با کمک مردم و شرکت‎های دانش‎بنیان به رونق اقتصادی کشور کمک کند.


  وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به اینکه سازمان فضایی ایران از ریاست جمهوری منتزع و به این وزارتخانه پیوسته است ، برنامه های مخلفتی برای توسعه این بخش تدوین شده است.


  وی اظهار کرد: فرستادن یک ماهواره ایرانی به فضا برای پاسخگویی به نیازهای مختلف کشور، از جمله برنامه های در دست اجرا در این سازمان است.


  واعظی در خصوص شبکه های اجتماعی مورد استفاده در تلفن های همراه نیز یادآوری کرد: در صورتی که این شبکه ها اقداماتی در خصوص ترویج بی بند و باری و بی اخلاقی داشته باشند ؛ با آنها برخورد می شود.