حمایت وزارت ارتباطات از فعالیت های توانمند ساز بخش خصوصی و تجاری سازی محصولات بومی

  وزیر ارتباطات در جلسه شورای فنی وزارت ارتباطات، بر حمایت از فعالیت های توانمند ساز بخش خصوصی و تجاری سازی محصولات بومی تاکید کرد. حمایت وزارت ارتباطات از فعالیت های توانمند ساز بخش خصوصی و تجاری سازی محصولات بومی


  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلسه شورای فنی وزارت ارتباطات، با ارائه گزارش فعالیت های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در موضوع سکوهای نرم افزاری برگزار شد. در این جلسه به دستور وزیر ارتباطات مقرر شد حمایت از فعالیت های توانمند ساز بخش خصوصی و تجاری سازی محصولات بومی این حوزه در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گیرد.

  در گزارش پژوهشگاه به فعالیت های متعددی که در جهت توسعه سیستم عامل ابری و انتشار آزاد آن انجام شده است، اشاره و بیان شد که هم اکنون سه شرکت خصوصی در قالب موافقت نامه های همکاری منعقد شده در حال فعالیت  برای عرضه تجاری محصولات و خدمات این حیطه هستند.

  گفتنی است، در این جلسه گزارشی از پروژه ابر زیرساختی پژوهشگاه (xaas.ir) نیز ارائه شد که از بهمن ماه سال گذشته راه اندازی و هم اکنون در حال سرویس دهی به پروژه های تحقیقاتی مورد حمایت پژوهشگاه می باشد. این سرویس با استفاده از فناوری ها و محصولات بومی در پژوهشگاه تهیه شد و مبتنی بر پروژه بین المللی openstack است که خدماتی در لایه PaaS , IaaSارائه می کند.

  این گزارش حاکی است، ارائه خدمات بر خط مدیریت و توسعه مشارکتی نرم افزارها، حمایت از انجمن های تخصصی مانند occcc.ir و انتشار مطالب و مقالات تخصصی از دیگر فعالیت های انجام شده توسط پژوهشگاه در این حیطه است.

  در پایان این جلسه مقرر شد پژوهشگاه سبد حمایتی خود را از محصولات بومی و فعالین بخش خصوصی حوزه سیستم عامل و سکوهای نرم افزاری اعلام و در اختیار شرکت های واجد شرایط قرار دهد.