گزارش اتریش به سازمان ملل در زمینه زباله‌های فضایی

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل (UN-COPOUS) همه ساله از کشورهای عضو این سازمان برای ارائه گزارش تحقیقات انجام شده در زمینه زباله‌های فضایی، امنیت فضاپیماهای حامل سوخت هسته‌ای و مشکلات ناشی از برخورد آن‌ها با زباله‌های فضایی دعوت می‌کند. این گزارش‌ها در قالب سند سازمان ملل منتشر می‌شوند. گزارش اتریش به سازمان ملل در زمینه زباله‌های فضایی


  خلاصه‌ای از گزارش ارسالی کشور اتریش از فعالیت‌های انجام شده در این کشور بدین قرار است:
  مرکز تحقیقات فضایی آکادمی علوم اتریش، در سال ۱۹۸۲ یک ایستگاه تجسس لیزری ماهواره را در شهر گراتس راه‌اندازی کرده است. در تمام مدت شب و روز، این ایستگاه بی‌وقفه فاصله بیش از ۶۰ ماهواره مجهز به پس‌بازتابگر (retro-reflector) از جمله ماهواره‌های نقشه‌برداری، ماهواره‌های سامانه‌های ماهواره‌های ناوبری جهانی (GNSS)، ماهواره‌های رصد زمین و دیگر ماهواره‌های علمی و تحقیقاتی را اندازه‌گیری می‌کند. دقت این اندازه‌گیری‌ها بسیار بالا و در حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر است. تفاوت فاصله تا ۲/۰ میلی‌متر نیز قابل تشخیص است. با در نظر گرفتن این موارد، ایستگاه مذکور یکی از دقیق‌ترین ایستگاه‌های جهان به شمار می‌رود.

   


  ایستگاه لیزر گراتس در سال ۲۰۱۲، تجسس لیزری زباله‌های فضایی را آغاز کرد. آشکارسازهای تک فوتون تخصصی جدیدی ساخته شدند و از یک نرم‌افزار تجسس لیزری برای ردیابی زباله‌های فضایی استفاده شد. برای اولین بار فوتون‌های بازتاب داده شده از زباله‌های فضایی برای تعیین فاصله تا این اجرام مورد استفاده قرار گرفت. با وجود این که دقت این اندازه‌گیری‌ها میلی‌متری نیست، به‌خاطر اندازه یک تا چند متری زباله‌های فضایی مورد نظر، چنین رویکردی در تعیین مدار اجرام فضایی کمک بسیار زیادی می‌کند.


  چنانچه ایستگاه‌های دیگری نیز برای شناسایی فوتون‌های بازتاب داده شده ایستگاه گراتس وجود داشته باشند، پیشرفت‌ بیشتر در زمینه تعیین مدار اجرام فضایی محقق خواهد شد. در سال ۲۰۱۲، اولین سری از این آزمایش‌ها با موفقیت انجام شد: فوتون‌های منتشر شده از ایستگاه گراتس که از بدنه ماهواره بازتاب داده شده بودند، در ایستگاه تجسس لیزری زیمروالد در سوییس شناسایی شدند. از این روش می‌توان بدون بروز هیچ مشکلی در دیگر ایستگاه‌های دریافت‌کننده نیز استفاده کرد.


  ایستگاه گراتس از سال ۲۰۱۳ در "برنامه آگاهی از موقعیت فضایی" سازمان فضایی اروپا شرکت داشته است. در سال‌های آتی این همکاری در سطوح اروپایی و بین‌المللی بیشتر خواهد شد.

   

  منبع خبر: http://www.unoosa.org