برنامه‌های ایران برای طراحی و تولید ماهواره ملی

  ماهواره‌های پژوهشگاه فضایی، شریف، امیرکبیر و تدبیر در نوبت پرتاب قرار دارند و پرتاب یک ماهواره در سال ۹۴قطعی است؛همچنین پس از تدوین برنامه یکساله سازمان فضایی و برنامه ششم توسعه،در مورد پرتاب ماهواره ها اطلاع‌رسانی خواهد شد. برنامه‌های ایران برای طراحی و تولید ماهواره ملی


  به گزارش فارس، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم معارفه رئیس سازمان فضایی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برنامه‌های ایران برای طراحی و تولید ماهواره ملی در دست تهیه است.

   


  وی افزود: در حال حاضر برای بخش‌هایی از جمله صدا و سیما، ارتباط رسانی روستاهای دورافتاده، سنجش از دور، کشاورزی و ارائه دهندگان خدمات ماهواره‌ای نیازمند یک ماهواره ملی هستیم. در حالیکه اکنون برای رفع این نیازها از ماهواره‌های اجاره‌ای استفاده می شود.


  وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: البته از آنجا که بودجه سازمان فضایی ایران محدود است باید با کمک سایر بخش‌ها بتوانیم ماهواره ملی را که به تمامی بخش‌ها سرویس می‌دهد، تولید کنیم.


  وی تصریح کرد: گام بعدی در بخش ماهواره‌های فضایی، برنامه بلندمدت برای ساختن ماهواره‌های بزرگ و قرار دادن آن در مدار ژئو است.این عضو کابینه دولت همچنین درباره اینکه آیا تولید مکان‌یاب ملی که در دولت دهم مطرح شده بود، در دولت یازدهم هم در دستور کار خواهد بود، گفت: بنای این دولت این است که هر کاری که قول می‌دهد، انجام دهد؛ در برنامه یکساله و برنامه چهار ساله ششم توسعه کشور در بخش فضا که در دست تدوین است، طرح های گذشته هم مطالعه می‌شود.


  وی همچنین درباره از دست رفتن برخی نقطه مداری ماهواره زهره، گفت: اکنون باید نقاط مداری که به نام ایران به ثبت رسیده را حفظ کنیم و به جای باز پس‌گیری نقاط از دست رفته باید تلاش کنیم چند نقطه جدید به ثبت برسانیم.


  وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۴ برنامه پرتاب ماهواره را داریم و ماهواره‌های پژوهشگاه فضایی، شریف، امیرکبیر و تدبیر در نوبت پرتاب قرار دارند، اما ابتدا باید برنامه یکساله سازمان فضایی و برنامه ششم توسعه در این بخش تدوین شود تا سپس در مورد پرتاب ماهواره اطلاع‌رسانی کنیم و از آنجا که پرتاب ماهواره هزینه بر است، یکی از ماهواره ها را برای پرتاب انتخاب کنیم.به گزارش فارس، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در مراسم معارفه رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت :در حالیکه برخی کشورها به دنبال سومین ماهواره ملی خود هستند، ما نیازمند حداقل یک ماهواره ملی هستیم و برای رسیدن به این هدف باید ضعف‌های موجود را بشناسیم.وی گفت: اواخر سال ۹۳ زمانی که دولت در حال تصمیم‌گیری برای چگونگی تقویت سازمان فضایی بود، صحبت‌هایی شنیده می‌شد مبنی بر اینکه هدف دولت انحلال، تکه‌تکه کردن یا تضعیف سازمان فضایی است.نامبرده گفت: این نخستین مراسمی است که برای معارفه یکی از معاونین برگزار می‌شود و هدف از برگزاری این مراسم این بود که در یک کلام بگوییم طبق تأکید مقام معظم رهبری بر تمام فناوری‌هایی که موجب اقتدار کشور می‌شود، برای دولت و وزارت ارتباطات، فناوری فضایی بسیار مهم است.وی تصریح کرد: فناوری فضایی باید به عنوان لبه فناوری‌های نو مدنظر قرار گیرد، تکنولوژی در این حوزه به سرعت در حال پیچیده شدن است و باید همزمان با دنیا حرکت کند.


  وی تصریح کرد: دبیرخانه شورای عالی فضایی در زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند و مرکز ملی فضایی هم زیرنظر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تشکیل شده است. با تعامل با این دو نهاد قرار است این دو نهاد سیاستگذاری‌های لازم را در حوزه فضایی انجام دهند و کار اجرایی به سازمان فضایی سپرده شود.


  وی تصریح کرد: همچنین از نظر بودجه‌ای هم تلاش می‌کنیم تا فشار کمتری به دولت وارد شود و با فشار به بخش‌های داخلی و سرشکن کردن هزینه‌ها تلاش می‌کنیم بودجه لازم را مهیا کنیم.واعظی تأکید کرد: علاوه بر این، از جمله انتظارات من از رئیس جدید سازمان این است که از نقاط مداری آنچه که اکنون به نام ایران ثبت است، حداکثر استفاده صورت گیرد و همچنین به کمک سازمان تنظیم مقررات نقاط جدیدی را برای بهره مندی از مزایای آن دراختیار بگیریم.


  پرتاب موجود زنده به فضا دنبال می‌شود
  در این مراسم رئیس جدید سازمان فضایی ایران هم گفت: سازمان فضایی دنبال فعالیت‌های صلح‌آمیز و صلح‌جویانه است و پرتاب موجود زنده یکی از توانمندی‌های ماست که ادامه این مسیر در دستور کار قرار دارد.به گزارش تسنیم، محسن بهرامی با اشاره به اینکه اکنون در این حوزه جایگاه‌ خاصی داریم، اظهار داشت: به لطف انقلاب و توجه ویژه مقام معظم رهبری فعالیت‌های این بخش رشد کرد و در عرصه بین‌المللی به جایگاه ویژه‌ای دست یافتیم. امیدواریم با تصمیمات در نظر گرفته شده دولت تدبیر و امید به اهداف خوبی در حوزه هوافضا دست یابیم.رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به برخی فعالیت‌های انجام شده در این عرصه گفت: پرتاب ماهواره فجر، امید و …، پرتاب مجموعه راکت‌های کاوش و بازیابی محموله، پرتاب موجود زنده و بازیابی آن، طراحی و ساخت ایستگاه زمینی از جمله برخی اقدامات انجام شده طی سال‌های گذشته بوده است.

   

  وی با بیان اینکه سازمان فضایی طی مدتی به دلیل برخی تدبیرها از وزارت ارتباطات جدا شد، گفت: تدبیر جدید دولت هم این وزارتخانه را مجددا به وزارت ارتباطات بازگرداند و گمان می‌کنم وضع جدید کارآمدتر باشد. استدلالم هم این است، وقتی در فضا هستیم تنها راه ارتباطی فضا به فضا و فضا به زمین از طریق ITصورت می‌گیرد.


  نامبرده با تأکید بر اینکه صحنه فناوری فضایی ظرف ۳۰سال آینده به شدت تغییر می‌کند، گفت: سازمان فضایی دنبال فعالیت‌های صلح‌آمیز و صلح‌جویانه است و در واقع سازمان فضایی بخش غیردفاعی صلح‌آمیز فعالیت‌های فضایی ایران را تشکیل می‌دهد. اما باید بدانیم که منافع ملی این حوزه در جهت اعتبار بین‌المللی است .بهرامی با بیان اینکه از تمامی ظرفیت‌های کشور باید استفاده کنیم، خاطر نشان کرد: سازمان فضایی باید در جهت سیاست‌های کشور که یکی از شاخص‌های آن بهره‌وری است، گام بردارد و از این جهت باید در زمینه منابع انسانی و پروژه‌ها حداکثر بهره‌وری را داشته باشیم.


  وی گفت: طراحی ساخت ماهواره‌های بومی، ایران را قادر به ساخت و پرتاب ماهواره کرد. پرتاب موجود زنده هم یکی دیگر از توانمندی‌های ماست که با تلاش در بخش فضایی به دست آمده و ادامه این مسیر در دستور کار است.


  وی خاطرنشان کرد: هم اکنون شبکه بزرگی از مراکز فناوری فضایی در ایران وجود دارد که سازمان فضایی یکی از هسته‌های اصلی و کارآمد آن است.