با حضور کارشناسان فضایی کشور

  نشست تخصصی قابلیت اعتماد در پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد
  نشست تخصصی قابلیت اعتماد در محصولات فضایی امروز ۲۶ آذر ماه در پژوهشگاه فضایی ایران با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه   فضایی، ارتباطات و سازمان استاندارد ایران به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.

  با حضور کارشناسان فضایی کشور


  در این نشست که از سوی معاونت تضمین کیفیت و ایمنی پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد به موضوعات مرتبط به قابلیت اعتماد برای به حداقل رساندن احتمال وقوع شکست در پروژهای فضایی پرداخته شد.

   


  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، مهندس چاووشی، سرپرست معاونت تضمین کیفیت و ایمنی پژوهشگاه فضایی ایران، در این نشست درباره نیاز به قابلیت اعتماد در تمامی محصولات گفت بر اساس قوانین تمام تولید کنندگان، طراحان و سازندگان محصولات، مسئول خسارت‌های وارده به مشتریان هستند.


  وی افزود خسارت‌های ناشی از عدم اعتماد در محصولات بسیار بیشتر از هزینه ایجاد قابلیت اعتماد در تولید محصول است.


  سرپرست معاونت تضمین کیفیت و ایمنی پژوهشگاه فضایی ایران بیان کرد بحث قابلیت اعتماد از شروع طراحی تا پایان عمر محصول ادامه دارد و تولیدکنندگانی که در طول چرخه محصول، از طراحی تا تولید و پشتیبانی، این مورد را مد نظر قرار دهند، موفق‌تر خواهند بود.


  نشست قابلیت اعتماد با هدف اشتراک دانش میان کارشناسان فضایی و حوزه‌های مرتبط و بهره گیری از این علوم در پروژه‌ها و محصولات فضایی برگزار شد.


  در این نشست به مباحثی چون قابلیت اطمینان در سامانه‌های پرتاب، قابلیت اطمینان در نرم‌افزار و آزمون‌های قابلیت اطمینان پرداخته شد.


  همچنین مباحث قابلیت اعتماد جوهره بقاء سامانه‌های فضایی و سیستم‌های تشخیص عیب‌یابی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


  شایان ذکر است حوزه تضمین کیفیت و ایمنی برای فعالیت‌های فضایی کشور، زمینه جدیدو رو به رشدی است که برای دستیابی به موفقیتی مطمئن و انطباق فعالیت‌های حوزه‌های مهندسی و مدیریتی با الزامات استاندارد الزامی است.